Kriz, boşanmaları yavaşlattı

Kriz, boşanmaları yavaşlattı.7591
  • Giriş : 17.10.2008 / 10:38:00

Bankaların çökmesine ve ülkeleri iflasın eşiğine gelmesine neden olan ekonomik kriz, boşanmaları da vurdu. İspanya'da bu yıl boşanmalar yüzde 30 oranında düştü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

ABD'deki emlak piyasasında başlayan kriz, yatırım bankalarını vurmasının ardından küresel hale gelmişti. Bankaların çöküşüne tanık olan ülkeler, sektörü kurtarmak için fon ayırmaya başladı.

Küreselleşen kriz, eşlerin boşanmasını da zorlaştırdı. Alman haber ajansı DPA'ya konuşan İspanyol boşanma avukatı Antonio Prada, boşanmanın yüzde 30 oranında düştüğünü söyledi. Prada, "Kriz nedeniyle boşanmak isteyen çiftler evlerini uygun bir fiyata satamıyor. Ayrıca iki ayrı evin giderlerini de karşılamakta zor." dedi. Prada, birbirine söyleyecek bir şeyi kalmayan çiftlerin zoraki bir şekilde aynı çatı altında yaşadıklarını belirterek bunu "yeni bir yaşam stili" olarak niteledi. Ajans, İspanya'daki emlak sektöründe yaşanan sıkıntı nedeniyle boşanma oranlarının bu yılbaşından itibaren düşmeye başladığına dikkat çekti. Bu yılın ilk 9 ayında, 2. el evlerin fiyatı yüzde 10 oranında düşüş gösterdi.

Ekonomik krizin bu şekilde evliliklerin devamını sağladığını aktaran Avukat Prada, "Boşanmak isteyen çiftler bu şekilde kalıcı olarak beraber yaşıyor." diye konuştu.

İlla boşanmak isteyenler çiftler de internete başvuruyor. Hukuk firmalarının sağladığı düşük ücretli bir servis ile çiftler boşanıyor. Ancak İspanyol avukat Prada, bu servisin "malların ayrımı, çocukların kimde kalacağı" gibi ayrıntılara girmediği için sorunlar oluşturduğuna dikkat çekti.

İspanya'nın 1981 yılında boşanma prosedürünü yasallaştırması ardından boşanma oranları sürekli artıyordu. Ülkede yılda 100 bin çift boşanıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*