Kriz, cep telefonlarını da vurdu

Kriz, cep telefonlarını da vurdu.14989
  • Giriş : 09.02.2009 / 11:02:00

Dünyada başlayan, Türkiye'ye de yansıyan ekonomik krizinden GSM sektörünün de ''Son iki aya bakıldığında cep telefonu ithalatında yüzde 40 gerileme oldu'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Uzelli, bu gerilemenin değişik bölgelerdeki mağazaların cep telefonu satışlarına yansımasının ise yüzde 30 ile 50 arasında değiştiğini bildirdi.

Konuyla ilgili Uzelli, Türkiye'de cep telefonu satışlarının dünyada yaşanan ekonomik krizden önce kötüleşmeye başladığını söyledi. 2008 yılında cep telefonu satışlarının 2005-2006'daki kadar iyi olmadığını belirten Uzelli, Krizle birlikte cep telefon sektörünün de ciddi yara aldığını kaydetti.

2007 yılında Türkiye'de 11 milyon 488 cep telefonu satıldığını ve bunun aylık ortalamasının 957 bin olduğunu belirten Uzelli, 2008'in en iyi satış rakamının aylık 1 milyon 58 bin olduğunu, şu anda ise aylık ortalamanın 700 binler civarında olduğuna dikkat çekti. Bu rakamın 2009 yılı için 500 ile 700 bin adete kadar düşeceğini tahmin ettiğini belirten Uzelli, aylık 700 bin satacağı düşünüldüğünde 2009 yılında toplam satılması beklenen cep telefonu sayısının 8,4 milyon adet olacağını anlattı.

2008 Aralık ile 2009 ocak ayını kapsayın son iki aya bakıldığında yapılan cep telefonu ithalatının yüzde 40 gerilediğini belirten Uzelli, bu düşüşün değişik bölgelerdeki mağaza satışlarına olumsuz etkisinin yüzde 30 ile 50 arasında olduğunu kaydetti.

-İŞLETMELERİN YÜZDE 10-15'İ KAPATTI-

Uzelli, Türkiye'de mağaza olarak yaklaşık 15 bin adet cep telefonu satan işletme bulunduğunu, bu işletmelerin de tamamına yakın kısmının distribütörlerin sermayesiyle desteklenerek iş yaptığını kaydetti. Krizden dolayı bayilerin distribütörlere borçlarını ödeyemediğini ve distribütörlerin çok büyük oranlarda maddi kayıplar verdiğini belirten Uzelli, bu nedenle açık hesap mal dağıtımının mecburen durdurulduğunu ve teminat mektupsuz mal verilemediğinden bu firmaların iş yapamaz hale geldiğini söyledi. Uzelli, ''sektördeki işletmelerin yaklaşık yüzde 10-15'i bu yüzden kapatmak zorunda kaldı'' dedi.

-3G'Lİ TELEFONLAR 200-300 BİN LİRADAN SATILACAK-

Önümüzdeki aylarda 3G 'li telefonların kullanılmaya başlanacağını ve 3G'li telefonlarla birlikte satışların eski hızına ulaşmasını beklediklerine işaret eden Uzelli, Mart ayında Turkcell'in yeni bir kampanya başlatacağını bu kampanya kapsamında 3G özelliğine sahip cep telefonlarının 200 ile 300 bin lira arasında değişen fiyatlarla satılmaya başlanacağını bildirdi. Aynı kampanya kapsamında 3G'li telefonların yanında internet bağlantısı, kontör veya dakika yükleme gibi promosyonların verileceğini de anlatan Uzelli, kampanyaların satışları yüzde 25 ile 30 arasında arttırdığına işaret etti.

Cep telefonu sektöründe aileleriyle birlikte yaklaşık 300 bin kişinin ekmek yediğini belirten Uzelli, sektörün içinde bulunduğu krizden çıkması için bazı önerilerde bulundu. Bu öneriler kapsamında cep telefonlarından alınan iletişim vergisinin yüksek olduğunu, bu oranın düşürülmesi gerektiğini belirten Uzelli, ödediği iletişim vergisi oranıyla Türkiye'nin dünya şampiyonu olduğuna dikkat çekti. Uzelli, bu yüzden iletişim vergisi oranının aşağıya çekilmesini dört gözle beklediklerini söyledi. Sektöre canlılık kazandırılması için halen kayıt dışı el değiştiren 2. el cep telefonlarının yapılacak yasal düzenlemeyle kayıt altına alınmasını öneren Uzelli, kayıt altına alınan cep telefonları nedeniyle cep telefonu ithalatında önemli miktarda gerileme olacağını ve bunun yurt dışına çıkan döviz miktarına da olumlu yansıyacağını anlattı.

Uzelli şöyle dedi:

''2. el cep telefonu satışını yasallaştırmamız lazım. KDV oranını da aşağılara çekip ikinci elleri mağazalarımızda gider makbuzuyla alıp, tekrar faturayla satarsak piyasaya bir canlılık gelir. Bizim gibi büyük firmalar şu anda hiçbir şekilde 2. el cep telefonu almıyor. Prensipli olan kimseler de telefonunu götürüp kayıt dışı satmak istemiyor. Bu yüzden yastık altı altında olduğu gibi evlerde veya çekmecelerde binlerce, milyonlarca ikinci el cep telefonu var. Bu telefonların kayıt altına alınması lazım. Evlerde, çekmecelerde atıl duran 2. el cep telefonları nedeniyle şu anda devletin kasasına bir kuruş bile girmiyor. Biz yapılacak yasal düzenleme kapsamında bu telefonları düşük KDV ile satalım ama kurumlar vergimizi de verilim. Devletin kasasına da para girsin.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*