Kriz, çocukların geleceğini karartıyor

Kriz, çocukların geleceğini karartıyor.15549
  • Giriş : 29.01.2009 / 14:44:00

İngiltere'de bugün 10 yaşında olan çocukların, krizin yarattığı kamu borçlarını 30'lu yaşlarına kadar ödemek zorunda kalacakları bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Hükümetin borçluluk düzeyinin kriz öncesindeki haline dönmesinin en az 20 yıl alacağını belirten Kamu Maliyesi Araştırmaları Enstitüsü (IFS) uzmanları, ülkede aile başına düşen kamu borçlarının 10 bin sterlin oranında arttığını bildirdi.

Kamu maliyesinin de yükseltilmiş vergiler ve kamu hizmetlerinden yapılacak daha büyük kesintilerle kapatılmaya çalışılacak 20 milyar sterlinlik bir delikle karşı karşıya bulunduğuna işaret eden IFS uzmanları, krizin Hazine'ye sadece kayıp vergi gelirleri ve benzeri kalemlerle yılda 50 milyarlık bir ekstra yük getireceğini savundu.

IFS direktörü Robert Chote ekonominin geçen kasım'daki beklentilerden daha kötü bir performans sergilememesi halinde bile, borçlar ve faizlerinin kriz öncesi dönemine dönmesi ve bu sıkışıklığın atlatılması açısından en erken beklentilerinin 2030'lar olduğunu söyledi.

Raporu değerlendiren İngiltere'de ana muhalefet görevini üstlenen Muhafazakar Parti'nin lideri David Cameron, bu raporun da Gordon Brown'ın ülkeyi iflasa sürüklediğinin delili olduğunu söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*