Kriz, İtalyan mafyasını canlandırdı!

Kriz, İtalyan mafyasını canlandırdı!.7255
  • Giriş : 02.03.2009 / 10:33:00

Pek çok Hollywood filmine de konu olan İtalyan mafyası, ekonomik krizle birlikte geri dönüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bankalar kredi vermek için kesenin ağzını açmaya yanaşmayınca, nakit sıkıntısı çeken zor durumdaki firmalar çareyi mafyaya sığınmakta buluyor. Bir cebi çeklerle diğeri nakit parayla dolu mavi kıyafeti ve kötü kolonya kokusuyla bilinen Mauro, yıllık yüzde 120 gibi yüksek bir faiz oranı uygulayan bir mafya lideri. Bankalar kredi musluğunu açmadığı için İtalyan finans sisteminin yeni yüzü Roma yakınlarında yaşayan Mauro gibi mafya liderleri oluyor. Üstelik mafyanın düzebazlığı, dalgalı sularda kan kokan parası konusunda herkes hemfikir olmasına rağmen.

MAFYANIN DEVRİ

Organize suçlarla ilgili çok sayıda kitabı bulunan Antonio Roccuzzo, "Bu mafya için fantastik bir zaman. Nakitleri var. Devasal likiditeye sahipler" dedi. Şirketler, en çok satışların düştüğü, borçların arttığı ve iflasların gündeme geldiği dönemlerde krediye ihtiyaç duymalarına rağmen, bankalar bu talepleri karşılamak konusunda çok temkinli yaklaşıyorlar. Araştırma şirketi Eurispes'in Başkanı Gian Maria Fara, İtayan bankaların uzun süre küçük ve orta ölçekli işletmelere karşı tutumlu davranmakla suçlandığını hatırlatarak, "Şu anda kesenin ağzını tamamen kapattılar" dedi. Ulusal Esnaflar Derneği Confesercenti, 180 bin kadar iş sahibinin mafyadan kredi aldığını tahmin ediyor.

DEVLETİ ZAYIFLATIYOR

Bazı uzmanlara göre 'organize suç' italyadaki en büyük iş alanı. Gian Maria Fara, yer altı ekonomisinin hiç olmadığı kadar hızlı büyüdüğünü ve bundan endişe duyduğunu belirterek, "Bankacılık sistemi işe yaramıyor. Ve 'özel sektör' diyeceğim kısmı ise organize suç çeteleri tarafından idare ediliyor. Güçlü çeteleşmenin anlamı zayıf devlettir" diye konuştu.

KURBANLAR ARASINDA ÇİÇEKÇİ VE MANAV BİLE VAR

Mafyanın eline düşen kurbanlar arasında memurlar, orta sınıf insanlar, manav hatta çiçekçiler bile olduğunu söyleyen Confesercenti yöneticilerinden Lino Busa, bunun asla görünür bir şey olmadığını, her zaman gizli kapaklı meydana geldiğini söyledi. Confesercenti'nin danışmanlarından Nino Miceli, mafyanın amacının bütün iş dünyasını ele geçirmek olduğunu belirterek, "Faizler üç haneli ve ödenemez olduğunda şiddet ihtimali doğar ve restoranlar, marketler, barlar mafyanın mülküne dönüşürler" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*