Kriz, kapıya dayandı

Kriz, kapıya dayandı.31262
  • Giriş : 25.07.2006 / 00:00:00

Ukrayna'da devam eden hükümet krizinde sona gelindi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Anayasaya göre ilk oturumun ardından 60 gün içinde hükümetin güvenoyu alması gerekiyor, aksi durumda Cumhurbaşkanı parlamentoyu fesh ederek, seçim kararı alıyor. Parlamento için ikinci önemli sorun, hükümetin güvenoyu alması durumunda, Timeşenko Blok'unun meclisin üçte birinden fazla milletvekilini istifa ettirerek yeni seçimlere götürecek olması. Her iki durumda da ülkeyi yeni genel seçimler bekliyor.

Sosyalist Parti sözcüsü, Viktor Yanukoviç'in Bölgeler Partisi önderliğinde oluşan koalisyon hükümetini Cumhurbakanı'nın kabul etmesini beklediklerini söyledi. Meclis Başkanı seçimlerinde Sosyalist Parti adayını Bölgeler Partisi'nin desteklemesinin ardından Sosyalist Parti Turuncu Koalisyon'dan ayrılarak Rusya yanlısı Yanukoviç tarafına geçmişti. 450 sandalyeli Ukrayna Rada'sında 240 sandalyeye sahip olan yeni koalisyonun çoğunluğu sağlamasına karşın hükümetin kurulması ve meclisin güvenoyu vermesi için bir günü kaldı.

Bu arada Timaşenko Blok'u oluşan yeni koalisyonu protesto amacı ile toplu halde istifa dilekçelerini imzaladılar. Batı yanlısı Timaşenko Bloğu'nun mecliste 125 sandalyesi bulunuyor. Timaşenko grup toplantısında yaptığı konuşmada parlamentodan ayrılmaya hazır olduklarını belirterek, "Komunist ve oligarlardan oluşan blok Ukrayna'da yönetime gelmek üzere. Cumhurbaşkanı'nı meclisin feshedilmesi ve yeni seçimlere gidilmesi konusunda göreve çağırıyoruz." dedi.

Yine Ukrayna anayasasına göre parlamentonun üçte biri istifa ettiği zaman parlamento fesh oluyor. 124 sandalyenin yeterli olmadığını ifade eden Timaşenko, Yuşçenko taraftarı Bizim Ukrayna Partisi'nden destek istedi. Timaşenko Blok'undan bir milletvekili de istifa etmeyi kabul etmedi. Timaşenko'nun bugün yeni hükümetin güvenoyu alması durumunda, gerekli 151 milletvekiline ulaşarak meclisi fesh ettirip, yeni seçimlere gidilmesini sağlayabileceği belirtiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious