Kriz, kozmetik sektörünü vuramadı

Kriz, kozmetik sektörünü vuramadı.11436
  • Giriş : 04.06.2009 / 14:14:00

Kriz dönemlerinde insanlar kendilerini iyi hissetmek için kendine bakıyor. Bunun için de kozmetik sektörü hep ayakta.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik


L'Oreal Türkiye Genel Müdürü Matthieu Serres, kozmetik sektörünün, krize en çok dayanan, krizden en az etkilenen bir sektör olduğunu belirterek, ''Krizde insanlar kendilerini iyi hissetmek için kendilerine daha çok bakıyorlar'' dedi.

L'Oreal'in 100. yıl kutlamaları etkinliklerini duyurmak amacıyla düzenlenen basın toplantısında konuşan Serres, L'Oreal'in, 130'dan fazla ülkede, milyarlarca tüketiciye ulaşan global bir şirket olduğunu bildirdi.

Serres, küçük bir aile işletmesi olarak kurulan L'Oreal'in, bugün 62 ülkede mevcut 67 bin 500 iş ortağı ve 130 ülkede dağıtılan ürünleri ile kozmetik endüstrisinde ''dünya lideri'' olduğunu belirtti.

L'Oreal'in 100 yıllık güzellik macerasının, 1909 yılında vizyon sahibi genç kimyager Eugene Schueller'in saçlar için zararsız ilk saç boyasını bulması ile başladığını anlatan Serres, L'Oreal'in araştırma ekiplerinin durmaksızın daha yenilikçi teknolojileri esas alarak devamlı yeni formüller geliştirdiğini söyledi.

L'Oreal'in cirosunun, 600 milyon avrosunu araştırma ve geliştirme çalışmalarına ayırdığını vurgulayan Serres, bu rakamın, L'Oreal'in yıllık cirosunun yüzde 3'ü olduğunu ifade etti.

Dünyada 3 binden fazla araştırmacının, 18 araştırma ve 15 değerlendirme merkezinde cilt ve saç üzerine yeni moleküller ve formüller geliştirmek için çalıştığını dile getiren Serres, L'Oreal'in yüksek kalite standardındaki taahhüdüne sadık kalarak her yıl 4,5 milyar adet üretim yaptığını, sadece 2008 yılında, 600'den fazla patent kaydında bulunduğunu bildirdi.

Serres, 1914'ün başında Avrupa'nın sadece birkaç şehrinde bulunan L'Oréal'in uluslararası yayılmasının, 1990 yılında birçok stratejik satın alımlarla patlama gösterdiğini belirterek şunları kaydetti:

''L'Oreal'in tek bir uzmanlık alanı vardır; o da güzelliktir. 2008 yılında 17,5 milyar avro ciro gerçekleştirdik ve global pazarda yüzde 15,8 pazar payına sahibiz. L'Oreal, cirosunun yaklaşık yüzde 90'ını Fransa'nın dışında ve yaklaşık üçte birini de gelişmekte olan pazarlardan elde etmektedir.

L'Oreal, Türkiye kozmetik pazarına ise 1990 yıllarında uluslararası markalarıyla girmiştir ve bugün yüzde 11 oranında pazar payına sahiptir. Türkiye kozmetik pazarının cirosu ise 2008 yılında 1,8 milyar lira olarak gerçekleşti. Halen potansiyeli çok yüksek, genç bir pazar olan Türk kozmetik pazarına L'Oreal olarak yaptığımız yatırımlar devam etmektedir.''

Serres, geçen yıl Canan Kozmetik'i satın aldıklarını hatırlatarak, ''İpek'' markasını geliştirmeye devam ettiklerini ve Canan Kozmetik fabrikasında L'Oréal Elseve şampuanlarını üretmeye başladıklarını bildirdi.

SOSYAL SORUMLULUK PROJELERİ

L'Oreal'in, 100. yıl kutlama etkinlikleri kapsamında dünya genelinde 100 sosyal sorumluluk projesi gerçekleştirdiğini anlatan Serres, ''L'Oreal ve 100 Vatandaşlık'' projeleriyle, somut yerel projeler başlatmaktadır. Dünya çapında L'Oreal'in iş ortaklarının desteklediği her proje ayrıca, kurumsal sosyal sorumluluğa olan uzun vadeli taahhüdünü de göstermektedir. 'Eğitim', 'bireysel güveni destekleme' ve 'bilimsel araştırmaları teşvik' olmak üzere üç akstan oluşan 100 proje, her ülkede yerel kültürlere göre farklı içerikleri ile hayata geçirilmektedir'' diye konuştu.

Matthieu Serres, Türkiye'de de ''Yüzlerce Kıza Daha Güzel Bir Gelecek'' projesini gerçekleştirdiklerini vurgulayarak, eğitim alanındaki bu toplumsal sorumluluk projesiyle 2 yılda 100 kız öğrencinin yüksek meslek okullarında okuması için bursla destek vereceklerini bildirdi.

Söz konusu projede hedeflerinin, ağırlıklı olarak Anadolu'da yaşayan ve eğitim imkanı bulamayan genç kızların okumasını ve onların meslek sahibi olmalarını sağlamak olduğunu anlatan Serres, İstanbul, Diyarbakır, Erzurum, Mardin ve Van illerinde başlayacak olan projeyi 2010 yılında da devam ettireceklerini ifade etti.

''KOZMETİK PAZARI''

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan L'Oreal Türkiye Genel Müdürü Serres, bir soru üzerine Canan Kozmetik'i almanın kendileri için stratejik bir adım olduğunu, ''İpek'' markasının sürekli büyüdüğünü söyledi.

Aldıkları üretim tesisinin de kendileri için çok faydalı olduğunu ifade eden Serres, altyapısı çok güçlü bu fabrikayı değerlendireceklerini ve zaman içerisinde diğer markalarının da üretimlerini bu tesiste gerçekleştireceklerini bildirdi.

Serres, ''İpek'' markasının yüzde 40'ını Doğu, Orta Doğu ve Avrupa ülkelerine ihraç ettiklerini ifade etti.

Bir soru üzerine de Serres, Türkiye'de 17 markalarının bulunduğunu, bunların arasında en çok satılan markalarının, ''L'Oreal Paris'' olduğunu ve Türkiye'de 850 kişiye istihdam sağladıklarını belirtti.

Bir gazetecinin, ''Krizden ne kadar etkilendiniz?'' sorusuna da Serres, ''Kozmetik sektörü, krize en çok dayanan, krizden en az etkilenen sektör. Krizde insanlar kendilerini iyi hissetmek için kendilerine daha çok bakıyorlar. Kozmetik pazarının Türkiye'de bu yıl iki haneli rakamlara yakın büyümesini bekliyorum'' yanıtını verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*