Kriz, Türk halkını simit yemeye yöneltti

Kriz, Türk halkını simit yemeye yöneltti.16505
  • Giriş : 08.06.2009 / 07:20:00
  • Güncelleme : 08.06.2009 / 08:09:11

Kriz yüzünden ilk 4 ayda 24 binden fazla kişinin işsiz kaldığı sanayi şehri Bursa’da simit tüketimi yüzde 75 arttı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İşinden olan birçok kişi de sokak aralarında simit satmaya başladı...

Ekonomik krizin en fazla vurduğu illerin başında gelen sanayi şehri Bursa'da simit tüketiminde hizlı bir artış yaşanıyor. Ekonomik krizin etkisiyle yılın ilk 4 ayında 24 binden fazla kişinin işsiz kaldığı Bursa'da günlük simit tüketimi yüzde 75 artışla 70 bin adede çıkarken, işinden çıkarılan birçok kişinin sokak aralarında simit satmaya başladığı gözlendi.

Tofaş, OYAK Renault ve Karsan gibi önemli otomotiv firmalarının faaliyet gösterdiği Bursa'da, Türkİş 8. Bölge Temsilciliği'nin rakamlarına göre, 2008 yılında 56 bin 700 kişi, 2009 yılının ilk 4 ayında ise 24 binden fazla çalışan işini kaybetti.

TASARRUFA YÖNELDİLER

İşini kaybedenlerin harcamalarını en aza çekmesi, çalışanların tasarrufa yönelmesi gibi etkenler günlük yemek alışkanlıklarını da değiştirdi. Bu çerçevede müşteri bulmakta sıkıntı çeken, fiyatları düşüren lokantacılar, çok uygun fiyatlara ''3 kap yemek'' kampanyası düzenlese de son dönemde özellikle öğle yemeklerinde simit, birçok kişiye daha cazip gelmeye başladı.

Bursa Simitçiler ve Unlu Madde İmalatçıları Odası Başkanı Kerem Çelik, Bursa'da yaklaşık 125 fırının simit üretimi yaptığını, dünyayı etkisi altına alan kriz öncesi ve bugünlerdeki simit tüketiminin birbirinden farklı olduğunu söyledi.

40 BİNDEN 70 BİNE

Kentte kriz öncesinde ve geçen yıl bu dönemlerde günde ortalama 40 bin simit tüketildiğini ifade eden Çelik, şunları kaydetti: “Son aylarda simide olan ilgi arttı.

Birçok kişi öğle yemeğini simit-çay ikilisiyle geçiştiriyor. Bu talep ekmek fırınlarının da simit üretmesine, işini kaybedenlerin sokak aralarında simit satmaya başlamasına yol açtı. Normalde camekan tezgahlarda simidin satıldığı Bursa'da, sokak aralarında simit satanlar çoğaldı. Günde 50 simit satıp 10-15 TL para kazanılıyor.

Şu anda günlük simit tüketimi yüzde 75 artışla yaklaşık 70 bin adede kadar çıktı.'' Çelik, sağlıksız simit satışının da artabileceğine dikkat çekerek kontrollerin artırılmasını istedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*