Kriz, Türk turizmine yarayacak

Kriz, Türk turizmine yarayacak .14246
  • Giriş : 21.11.2008 / 12:12:00

Küresel krizin, bazı avantajlarından ötürü Türk turizmine yeni fırsatlar yaratabileceği bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Küresel krizin, tüm sektörleri olduğu gibi turizm sektörünü de olumsuz etkileyeceği, ancak ekonomik krizin, bazı avantajlarından ötürü Türk turizmine yeni fırsatlar yaratabileceği bildirildi.
Dünya Turizm Örgütü'nün (UNWTO) "Kasım 2008 Dünya Turizm Barometresi" raporu yayımlandı. Raporda, uluslararası alanda yaşanan ve giderek derinleşen ekonomik krizin ülke ve sektörlere yansımalarının yayılarak sürdüğüne değinilerek, küresel krizin 2009'da etkileyeceği sektörlerden birinin de seyahat endüstrisi olacağı, 2007 yılında yüzde 6 oranında gerçekleşen turizmdeki büyümenin, 2009'da yarıya düşerek yüzde 2-3 düzeyinde kalacağı belirtildi.

Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği (TUYED) Başkanı Kerem Köfteoğlu, ekonomik krizin turizme etkilerini değerlendirmek amacıyla, TUYED Ar-Ge Birimi'nin, Dünya Turizm Örgütü'nün ilgili raporu da dahil bazı veriler üzerinde inceleme yaptığını söyledi.

İnceleme sonunda, elde edilen verilerin, dünya turizminde de frene basıldığını gösterdiğini ifade eden Köfteoğlu, krizin Türkiye'ye yansımasının ise olumlu olabileceğine işaret etti.

Türkiye'nin turizmdeki avantajları

TUYED Başkanı Köfteoğlu, kriz ortamında da değişmeyen Türkiye'nin avantajlarını, "Kalite /Hizmet/fiyat dengesi", "Avro ve diğer para birimlerinin değer kazanması", "Türkiye'nin Avro kullanan ülkeler dışında olması", "Genişleyen pazar yelpazesi ", "Hızla yayılan Her şey dahil sistemi" ve "Her kesimden gelir grubuna yönelik ürün sunabilme potansiyeli" olarak sıraladı.

Türkiye'nin turizmdeki önemli avantajları olan bu faktörlerin hiç birinde kriz öncesine göre değişiklik olmadığını belirten Köfteoğlu, şöyle konuştu:

"Bu avantajlara sahip olmak kadar, bunları özellikle kriz ortamımda iyi ve doğru kullanmak da önemlidir. Türkiye'nin, küresel krizin turizme etkilerini, her pazarı ayrı ayrı ele alarak değerlendirmesi gerekiyor. Türkiye'nin son yıllarda genişleyen pazar yelpazesi bunu yapmaya olanak tanıdığı gibi, önemli avantaj da sağladı. Küresel krizin en ağır biçimde yaşandığı Batı Avrupa ülkelerinden Türkiye'ye gelen turist sayısının, toplam ziyaretçi içindeki payı son 10 yılda yüzde 58'den yüzde 48'e düştü. Aynı dönemde başta BDT ülkeleri olmak üzere diğer pazarların payı ile yüzde 12'den yüzde 22'ye çıktı. Bu gelişme, Türkiye'nin kriz döneminde yeni pazarlara açılmasının gereğini bir kez daha gösterdi."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*