'Kriz bekleyenler eski rant döneminin rantçılarıdır'

  • Giriş : 16.05.2006 / 00:00:00

Sanayi ve Ticaret Bakanı Coşkun; "Kriz bekleyenler eski rant döneminin rantçılarıdır" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Türkiye'de kriz söylentileri ile ilgili olarak, "Bir ülkede cari açık devletin müdahalesi olmadan piyasa koşullarında karşılanabiliyorsa kriz getirmez. Bunu yazanlar ancak krizi bekleyen eski rant ekonomisi döneminin rantçılarıdır'' dedi.
TAYSAD tarafından Bursa Ticaret ve Sanayi Odası'nda organize edilen 'Projeler Türkiye'ye' konulu konferansta konuşan bakan Coşkun, rekabetçi yapıya sahip dünyada ülkelerin ve özel sektörün ayakta kalabilmesinin tek yolunun rekabetçi yapıya kavuşmaktan geçtiğini söyledi.

Hükümet olarak amaçlarının, özel sektör önündeki bürokratik engelleri kaldırmak ve teşvik edici politikalar ortaya koymak olduğunu vurgulayan Coşkun, geçmişte yanlış ekonomik politikalar sonucu ortaya çıkan enflasyon, gelir dağılımındaki adaletsizlik ve işsizlik gibi faktörlerden milletin büyük acılar çektiğini ifade etti. Coşkun, geçmişte yaşanan krizlerin yanlış ekonomik politikalardan kaynaklandığını, bunun sonucunda enflasyon, işsizlik ve gelir dağılımdaki adaletsizliğin, millete büyük acılar çektirdiğini ifade etti.

Sanayinin üzerinde yük olan istihdam ve enerji maliyetlerinin büyük sorun teşkil ettiğinin farkında olduklarını kaydeden bakan Coşkun, şöyle devam etti: "Bu yükleri kaldıralım istiyoruz ama kaynak bulmak lazım. Size basit ber örnek vereyim. Orman vasfını kaybetmiş arazileri ekonomiye kazandıralım dedik ama sayın Cumhurbaşkanımız'a takıldı. Bu Türkiye'ye 25 milyar dolar kaynak getirisi demekti. Tek başına iktidar olmak herşeyi zamanında çözmeniz anlamına gelmiyor. Ama bu yükler sanayicinin üzerinden mutlaka kaldırılacaktır."


"KRİZ BEKLEYENLER ESKİ RANT DÖNEMİNİN RANTÇILARI"


Türkiye'de kriz söylentilerine kızan bakan Coşkun, ülkede ihracatın 30 milyar dolarlardan 75 milyar dolarlara çıktığını, kişi başına düşen milli gelirin cumhuriyet tarihinde ilk defa 5 bin doları aştığını, cari açık ve dış ticaret açığına rağmen ekonominin genel anlamda bir bütün olarak bakıldığında olumlu bir seyir izlediğini ortaya koyduğunu söyledi. Coşkun, "Ama şunu açıkça söylüyorum, eğer bir ülkede cari açık devletin müdahalesi olmadan piyasa koşullarında karşılanabiliyorsa kriz getirmez. Bunu yazanlar ancak krizi bekleyen eski rant ekonomisi döneminin rantçılarıdır. Bunu açıkça söylüyorum." diye konuştu

Konuşmasının sonunda 'yabancı sermaye' nitelemesine değinen bakan Coşkun, artık 'uluslararası sermaye' kavramının benimsenmesi gerektiğini, çünkü Türk yatırımcıların da başka ülkelerde yatırımda bulunduğunu kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious