Kriz değil çalkantı

  • Giriş : 15.09.2006 / 00:00:00

MB eski Başkanı Serdengeçti: "Ekonomide son yaşananlar kriz değil çalkantı" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Merkez Bankası Eski Başkanı ve TOBB ETÜ Üniversitesi İstikrar Enstitüsü Direktörü Süreyya Serdengeçti, Türkiye ekonomisinde son aylarda yaşananların bir kriz değil, ekonomik çalkantıdan ibaret olduğunu belirterek, "Çalkantıya, Merkez Bankası'na (MB) başkan atanması sürecinin uzaması neden olmuştur" dedi.

Gaziantep Genç İşadamları Derneği'nce düzenlenen 'Ekonomide Son Gelişmeler' konulu toplantıda konuşan Süreyya Serdengeçti, ekonominin son birkaç aylık sürecini değerlendirdi. "Son birkaç aydır yaşadığımız çalkantı mı, kriz mi? Kabul etmeliyiz ki, 30 yıllık enflasyon ortamı kavramları da enflasyona uğrattı. Yaşananlarda bu şekilde ele alındı. Ortada kriz falan yoktur. 2003'te de, 2004'te de, 2006 Nisan ayında da kriz olmadı. Ama, 2001 ve 1994'te ekonomide yaşananlar krizdi. 2001 ekonomik krizinden sonra, Türkiye ekonomisinde 7 çalkantı yaşandı" diyen Serdengeçti, son yaşanan çalkantıya MB Başkanlığı atama sürecinin neden olduğunu öne sürdü.

Cari açığın, hiçbir zaman tek başına çalkantılara neden olamayacağına işaret eden Serdengeçti, MB'nin siyasi bağımsızlığı konusunda kendi başkanlığı döneminde epeyce yol alınmasına rağmen bunun hala ciddi bir sorun olduğunu ileri sürdü. Batıda merkez bankalarının bağımsızlığının 1800'lü yıllardan beri tartışıldığını hatırlatan İstikrar Enstitüsü Direktörü, "MB'nin bağımsızlığı MB Kanunu'nda yapılacak yasal düzenlemeyle de sağlanamaz. Bunun sağlanabilmesi için siyasi iradenin önünde kararlılıkla durabilecek bir yönetime de ihtiyaç var. MB Başkanı, yeri geldiğinde korkmadan Başbakan'ı bile eleştirebilmeli. Siyasi iradenen bağımsız olarak gerekli önlemleri alabilmeli." diye konuştu.

'EKONOMİ HALA OYNAK, CİDDİ HATALAR YAPILIRSA SIKINTILAR YAŞANABİLİR'

Ekonominin son 5 yılını rakamlarla anlatan Serdengeçti, Türkiye ekonomisinin 1953 yılından beri ilk defa 4 yıl üst üste büyüme kaydettiğini ve bunun çok önemli bir başarı olduğunu belirtti. Bu sürede; Türkiye'deki istihdam artışının Avrupa ülkelerinden daha fazla olduğuna dikkat çeken Serdengeçti, şunları kaydetti:

"30 yıl sonra enflasyon tek haneli rakamlara düştü. Sıkı maliye politikası sonucu, faiz harcamalarının milli gelire oranı aşağıya çekildi. Toplam kamu borç stoku, yüzde 70'lere geriledi. Son 4.5 yıldır, ekonomide pozitif bir büyüme yakalandı."

Çeşitli alanlardaki iyileşmelere karşılık, işsizlik oranlarının yüksek seyrettiğine vurgu yapan Serdengeçti, bunu tarım sektöründeki istihdamın azalmasına bağladı. Tarım sektöründeki istihdamın, sanayi ve hizmet sektörüne kaydığını dile getiren Süreyya Serdengeçti, ancak bu sektörlerdeki istihdamın tarım sektöründeki işgücünün tamamına yetmediğini bildirdi. Doğrudan yatırımların son 3 yılda ciddi artış gösterdiğini ve sermaye-finans dengesinin daha kolay sağlandığına vurgu yapan MB Eski Patronu, "Çok müthiş mesafeler alındı ancak yeterli değil. Büyümenin sürdürülebilir hale getirilmesi en önemli mesele. Hala oynak bir ekonomi var o nedenle ciddi atalar yapılırsa, sıkıntılar olabilir" dedi.

Dünya ekonomisindeki gelişmelerin, ülke ekonomisini yakından ilgilendirdiğinin altını çizen Serdengeçti, şöyle devam etti:

"ABD'de ekonomik büyüme normal seyrediyor. AB ekonomisindeki büyümede de ciddi bir yükseliş var. Bu iki önemli ekonominin enflasyon oranlarında artış oldu. Bu da, özellikle küçük ekonomileri olumsuz etkiliyor."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious