Kriz dolarcısı Erçel'den IMF yorumu!

Kriz dolarcısı Erçel'den IMF yorumu!.8961
  • Giriş : 31.01.2009 / 17:31:00

2001 yılındaki mali krizde 52 milyarlık mevduatını, halka yaptığı "KRİZ YOK" açıklamasının hemen ardından dolara çeviren Merkez Bankası eski Başkanı Gazi Erçel'den IMF anlaşmasıyla ilgili yorum geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Merkez Bankası (MB) eski Başkanı Gazi Erçel, Türkiye'nin Uluslararası Para Fonu (IMF) ile anlaşmasının seçim sonrasına kalacağını ifade etti. Bunun için IMF'nin öne sürdüğü maddelerin kabul edilmesi gerektiğini belirten Erçel, "Benim bildiğim Türk siyaseti, köşeye sıkışmadan IMF'nin şartlarını kabul etmez." dedi.

Erçel, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül'ün de katıldığı Ege Sanayici ve İşadamları Derneği (ESİAD) 23. Yüksek İstişare Konseyi toplantısında, '2009 Yılı ve Ötesi Ekonomi Gündemi' konulu bir sunum yaptı. Gazi Erçel, bundan önceki krizler dikkate alınarak yapılan araştırmalara göre krizlerin ortalama iki yıl devam ettiğini ama etkilerinin beş altı yıl kadar sürebildiğini kaydetti. Krizin Aralık 2007'de başladığını kaydeden Erçel, çıkış için üç ayrı senaryonun bulunduğunu vurgulayarak, "İyimser senaryoya göre 2009 ortası, temel senaryoya göre 2009 sonu, kötümser senaryoya göre 2010 sonu olarak öngörülüyor. Hangi senaryonun doğru olduğu, önümüzdeki günlerde ortaya çıkacaktır." şeklinde konuştu.
Türkiye'nin 2009 yılı için 80 milyar dolar döviz gereksinimi bulunduğunu anlatan Gazi Erçel, kalemler incelendiğinde eksikliğin 30 milyar dolar civarında olduğunu ifade etti. İhtiyacı karşılayacak çeşitli finans kaynakları bulunduğunu belirten Erçel, bunların başında IMF'nin geldiğini kaydetti. IMF'nin politik bir kuruluş olduğunu söyleyen Erçel, "IMF ile anlaşmada Obama yönetiminin yaklaşımı çok önemli. Nasıl yaklaşacaklarını onu bilemem ama bildiğim bir şey var, IMF politik bir kuruluş olduğu için ABD'den pozitif bir ışık gelmeden hareket etmez." dedi.

Daha sonra Bakan Gönül, ESİAD'ın yeni üyelerine rozet taktı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*