Kriz Ermenistan'ı da vurdu

Kriz Ermenistan'ı da vurdu.3114
  • Giriş : 07.02.2009 / 22:42:00

İşsizlik ve yoksulluğun ağır baskısı altında bulunan Ermenistan’da global ekonomik krizin de etkisiyle işyerleri peşpeşe kepenk kapatıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İşsizlik ve yoksulluğun ağır baskısı altında bulunan Ermenistan'da global ekonomik krizin de etkisiyle işyerleri peşpeşe kepenk kapatıyor.

Ermeni Armtoday Ajansı, dünyadaki ekonomik buhran nedeniyle bu yılın ocak ayı itibariyle 3 bin 500'den çok kişinin işsiz kaldığını duyurdu. Habere göre, Ermenistan'ın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Arsen Ambarsumyan, son krizden sonra küçük işyerlerinden 1495 kişinin, toplu olarak da 640 kişinin de işten çıkartıldığını, 1528 işçiye de işten çıkartılacakları yönünde duyuru yapıldığını bildirdi.

Ambarsumyan,Ermenistan'da işşizlik oranın da halen yüzde 6.4 dolayında bulunduğunu belirtti. Ermenistan'ın Rusya'ya olan borçları nedeniyle bu ülkedeki birçok büyük işletme ve fabrika özelleştirilerek Rus şirketlerine satıldı. Ancak bu tesislerin çoğu halen üretim yapmadan atıl vaziyette bekliyor. Bu nedenle de Ermeni vatandaşları iş bulmak umuduyla başta Rusya olmak üzere yabancı ülkelere akın ediyor. Bağımsız Devletler Topluluğu ülkelerinden gelen büyük kısmı kaçak işçilere karşı Rus makamlarının sert önlemleri ve kamuoyunun tepkisi ise her geçen gün artıyor. 3 milyon 200 bin nüfusa sahip olan Ermenistan'dan özellikle Rusya'nın çeşitli şehirlerinde yasal ve kaçak olarak toplam 1 milyondan fazla Ermeni vatandaşı bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*