Kriz fırsata döndü,Türkiye yatırımı kaptı

Kriz fırsata döndü,Türkiye yatırımı kaptı.16479
  • Giriş : 05.11.2008 / 08:42:00

Krizde en çok tekrarlanan sözlerden biri 'krizi fırsata çevirmek'ti. Bu deyiş sözde kalmadı gerçekleşti. 2 dünya otomotiv devi, üretimi Türkiye'de yapmaya karar verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Toyota'nın ticarisini Türkiye kaptı

Otomotiv devi Japon Toyota, hafif ticari araç üretim üssü olarak Türkiye'yi seçti. Türkiye, projeye aday olan Çin, Japonya ve Rusya gibi ülkeleri geride bıraktı. Yeni ticari araç Adapazarı'nda üretilecek

Güney Koreli Hyundai de, Türkiye'de üreteceği yeni modelini belirledi. Yeni model 2011'de devreye girecek. İki yatırım haberi, oto devlerinin Türkiye'ye duyduğu güvenin en güçlü göstergesi

ABD'de patlak veren ve tüm dünyayı saran mali krizin belirtileri Türkiye'de de kendini göstermeye başladı. Kriz beklentisi nedeniyle iç pazarda satışları gerileyen, Avrupa pazarındaki daralma nedeniyle ihracat gelirlerinde tehlike yaşayan otomotiv sektörü hedeflerini düşürüp yeni planlar yaparken yurtıdışından gelen iki yatırım haberiyle moral buldu.

Kriz döneminde gelen iki yatırım haberi otomotiv devlerinin Türkiye ekonomisine ve Türk otomotivine olan güvenini göstermesi açısından büyük önem taşıyor. İlk iyi haber Japon Toyota Motor'dan geldi.

Toyota'nın hafif ticari araç projesi için Türkiye'yi seçtiği konuşuluyor. Toyota, böylece ilk kez gireceği hafif ticari araç üssü olarak Türkiye'yi belirledi. İkinci iyi haber ise Hyundai'den geldi. Güney Koreli Hyundai Türkiye'de üretmeyi düşündüğü modeli belirledi.

Hyundai Assan İzmit tesislerinde yeni i20 modelinin üretimi planlanıyor. Toyota'nın hafif ticari araç üretimiyle ilgili planlarını ilk olarak Toyota Motor Avrupa Başkanı Tadashi Arashima açıklamıştı. Arashima, hafif ticari araç üretimi için Türkiye'nin de aday olduğunu söylemişti.

İkinci önemli açıklama ise Toyota Başkanı Katsumi Watanabe'den gelmişti. Watanabe, Tokyo Motor Show'da sorduğumuz soruya, "Ticari araç pazarı hem Türkiye'de hem de Avrupa'da büyüyor. Biz de bu pazarda yer almak istiyoruz. Hafif ticari araçla ilgili çalışmalarımız sürüyor" şeklinde yanıt vermişti.

JAPONLAR İKNA OLDU

Bu gelişmeler üzerine Toyota Türkiye'nin CEO'su Tamer Ünlü ise hafif ticari araç projesi için Japonya ve Rusya fabrikalarının da aday olduğunu belirterek, "Toyota'yı ikna etmek uğraşıyorum. Kalitemizi ve başarımızı ispat ettiğimizi, bu proje için en doğru yerin Türkiye olduğunu sürekli söylüyorum" açıklamasını yapmıştı. Toyota'yı Türkiye'de yatırım için ikna etmeye çalışan ve Toyota'nın üst yönetimi ve hissedarları ile tek tek görüşen Ünlü sonunda çalışmasının meyvesini aldı. Toyota, ticari araç projesini kalitesini kanıtlayan Adapazarı tesislerinde yapmaya karar verdi.

Rusya ve Çin geride kaldı

Toyota'n'n hafif ticari araç projesinde Türkiye'nin yanı sıra Çin, Japonya ve Rusya aday ülkeler arasında bulunuyordu. Ancak, Adapazarı tesislerinin kalite konusunda kendisini kanıtlaması, hafif ticari araç projesinin Türkiye'ye gelmesinde etkili oldu. Ayrıca, Türkiye'nin ticari araç üretimi konusunda tecrübeli olması da Toyota'nın kararında etkili olduğu belirtiliyor.

Hyundai'nin i20 modeli İzmit'te üretilecek

HYUNDAI dünyayı sarsan finansal krize rağmen Türkiye'deki yatırımlarını sürdürüyor. Güney Koreli Hyundai ile Kibar Holding ortaklığı olan İzmit'teki Hyundai Assan fabrikasında yeni yatırımla ilgili karar yıl sonuna kadar verilecek. Ancak Sabah gazetesi, resmi açıklama yapılmamadan Hyundai Assan tesislerinde üretilecek yeni modelin ne olacağı bilgisine ulaştı. 2011'den itibaren devreye girecek yeni model Hyundai'nin i20 modeli olacak. Ekim ayında düzenlenen Autoshow Fuarı'nda Hyundai Assan CEO'su Kwang Heum Um, Türkiye'ye güven mesajı vermişti.

Um, küresel kriz ortamında Türkiye'deki planlarında bir değişiklik olmadığını söyleyerek, yeni modelin 2011'de devreye gireceğini söylemişti. Küresel krize değinen Um, şöyle konuşmuştu: "ABD'de başlayan kriz, Avrupa'yı da etkiledi. Ama Türkiye'de pazar geçen yılla aşağı yukarı aynı seviyede gidiyor. Ama insanlar 'dünyadaki kriz bizi de vurur mu' diye psikolojik olarak böyle düşünürlerse daha kötü etki yaratır. Üretimde kısıntı düşünmüyoruz. Planlarımızda değişiklik yok."

Auris üretimi İngiltere'ye gidebilir

HAFİF ticari araç projesinin kararının açıklanmasındaki gecikmenin nedeni ise şöyle özetleniyor: Toyota Adapazarı tesislerinde Auris ve Verso modellerini üretiyor. Toyota, Adapazarı tesisleri içinde yapılacak yeni yatırımla ilk etapta yılda 100 bin adet hafif ticari araç üretimini hedefliyor. 2010 yılında devreye girmesi beklenen yatırımla, Toyota Türkiye'nin üretim kapasitesi de 250 bin adetlere yükselecek. Bunun için de yeni bir fabrika kurulması gerekiyor. Ya da mevcut modellerden birinin (Auris) İngiltere'deki fabrikaya kaydırılması gündeme geliyor. Toyota Türkiye, kârlı bir üretim olan Auris'in Adapazarı'ndan İngiltere'ye gitmesini istemediği için, yatırım kararının açıklanmasında bir gecikme söz konusu olduğu söyleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*