Kriz 'Gaste' kapattırdı

Kriz 'Gaste' kapattırdı.17082
  • Giriş : 17.02.2009 / 21:57:00

Geçtiğimiz 2008 yılının başında yayın hayatına başlayan İstanbul'un ilk bedava dağıtılan günlük gazetesi Gaste kapanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Geçtiğimiz 2008 yılının başında yayın hayatına başlayan İstanbul'un ilk bedava dağıtılan günlük gazetesi Gaste kapanıyor.

"İstanbul'un ilk ücretsiz günlük gazetesi" sloganıyla çıkan yayın, küresel ekonomik krizden nasibini aldı, Gaste'nin kapatılmasına karar verildi. Karar, akşam saatlerinde Gaste'nin patronu Aziz Zapsu tarafından bizzat çalışanlara bildirildi. Gelişme, çalışanlar tarafından üzüntüyle karşılandı. Aziz zapsu, burada yaptığı konuşmada, çalışanların bütün ücretlerini ve tazminatlarını ödeneceği garantisini verdi.

Gaste'den edinilen bilgilere göre, Gaste, bu hafta son defa okurlarıyla buluşacak ve önümüzdeki Cuma gününden sonra yayın hayatına son verecek.

İSTANBUL'UN İLK ÜCRETSİZ GÜNLÜK GAZETESİYDİ

İstanbul'un ücretsiz günlük gazetesi” sloganıyla çıkan Gaste, 32 sayfa olarak yayın hayatına başladı. Bedava olduğu için, gelirini reklamlardan sağladı. Başlarda reklam gelirleriyle ayakta kalabilen Gaste, krizin hissedilmeye başladığı Ağustos ayından sonra daralmaya gitti. Önce İsveçli ortak Pelle Anderson gaste ile bağlarını kopardı. Bu arada reklam ve ilan gelirlerinde büyük düşüş yaşayan Gaste, çalışan sayısında da tensikata gitti ve 8 Ağustos günü 30'u aşkın kişi ile yollarını ayırdı.

Ağustos ayından beri mali krizden oldukça etkilenen Gaste, ilan ve reklam gelirlerinin düşmesi sonucu tasarrufa gitti. 11 Şubat 2008'de 500 bin adet trajla tabloid formatla yayın hayatına başlayan Gaste, ilerleyen dönemlerde trajını düşürdü ve sayfa sayısını da azalttı. Gaste, 32 olan sayfa sayısını önce 24, sonra da 20'ye düşürdü.

Gaste, 20 Şubat 2009 günü 261. sayısıyla son defa okurlarıyla buluşacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*