Kriz işyeri mönülerini de vurdu

Kriz işyeri mönülerini de vurdu.41240
  • Giriş : 23.01.2009 / 11:05:00

Ekonomik kriz çalışanların işyeri mönülerini de vurdu. Tasarruf nedeniyle mönülerden et, pirinç pilavı gibi gıdalar çıkarılıyor. Artık köfte, rosto yenilmeyecek

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ekonomik krizin reel sektörü etkilemesiyle çok sayıda firma kapandı, önemli bir kısmı da eleman çıkardı. İşini kaybetmeyenlerin bir kısmı maaşlarını düzenli alamıyor, bir kısmı da zamsız maaşla, hatta maaş indirimiyle karşı karşıya. Tüm bu sorunlara şimdi de yemekler eklendi. Maliyetlerini düşürmek isteyen şirketler, catering şirketlerinin kapısını çalmaya başladı. Çalışanların yemek maliyetini azaltmak isteyen şirketler, yemek servisi veren şirketlerden kişi başına ödedikleri miktarlarda indirim yapmalarını istiyor. Zaten çok düşük kar marjlarıyla çalıştıklarını belirten yemek şirketleri ise kalite ve hijyenden ödün vermeden indirim taleplerini yerine getirmek için 'daha ucuz menülere' yöneliyor.
Alternatif menüler hazırlayan şirketler haftada birkaç kez verilen 'etli' yemek periyodunu bire indirmeye başladı. Etin pahalı bir yemek malzemesi olduğunu belirten Ayso Catering'in Genel Müdürü Dilek Demiral 'Hizmet verdiğimiz şirketlerden bazılarının eleman sayılarında azalma yaşandı. Dolayısıyla her gün yemek servisi yaptığımız kişi sayısı azaldı. Bunun yanı sıra bazı şirketler de maliyetleri azaltmak istiyor. Biz de yemek kalitesi ve temizliğinden ödün vermeden alternatif menüler hazırlıyoruz. Birkaç yıldır fiyatları çok artan et, pirinç gibi gıdalardan yapılan yemeklerin sıklığını azaltmak zorunda kaldık. Ancak çeşitli önlemler almadan fiyat indirmemiz mümkün değil' diyor.

ALTERNATİF YEMEKLER DE KALKTI
Emin Catering Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Bozdağ da şirketlerin indirim taleplerini yaşadıklarını söylüyor. Sektördeki firmaların yüzde 40'ının iki yıldır gıda ürünlerinde yaşayan artışı fiyatlarına yansıtamadığı için kapandığını belirten Bozdağ, 'Şimdi de karşımızda ikinci bir kriz var. Hizmet verdiğimiz şirketler indirim istiyor. Biz de ucuz mönülere yöneliyoruz. Eskiden işyerlerindeki yemek menülerinde haftada birkaç kez yer verdiğimiz etli yemekleri ya hiç göremeyeceğiz ya da haftada bir kez yenilecek. Bunun yanı sıra içinde et olan sebze ya da bakliyat yemekleri ön plana çıkacak. Yani köfte, rosto, döner gibi yemekler yok. Hatta artık küçük gramajlı yoğurtlar yerine açık yoğurt vermeye başladık' dedi.
Et yemeklerinin yanı sıra artık zengin mönüler de tarih oluyor. Çalışanların damak tadı ve farklı ihtiyaçlarına göre şekillenen zengin menüler de artık yemekhanelerde olmayacak. Çorba, seçmeli iki ana yemek ve meyve ya da tatlı dörtlüsüne dönülüyor.

SALATA BAR KISITLANIYOR
'ARTIK konfeksiyonculuğu bıraktık, terziliğe başladık' diyen Emin Catering'den Hüseyin Bozdağ 'Şimdi her müşterimizin durumunu ve talebini inceliyoruz, mönüleri ona göre hazırlıyoruz. Bazı şirketler birkaç alternatif yemekten vazgeçti, bazılarına da daha pahalı olan pirinç yerine bulgur ya da makarnayı daha sık kullanmayı öneriyoruz' sözleriyle sektörün içinde bulunduğu durumu anlatıyor. Krizden etkilenen bir diğer bölüm ise salata barlar. Zeytinyağlıların yanı sıra çeşitli salataların servis edildiği bu bölüm sağlıklı beslenmek isteyenlerin yanı sıra diyet yemeği yapanların da en çok tercih ettiği bölümlerin başında geliyor. Şirketlerin bir kısmı 'meyve ya da tatlı yeterli, salata barı tamamen kaldıralım' önerisinde bulunurken bazıları da seçenek sayısını kısıtlama yoluna gidiyor.

ŞİRKETLER FİNANSMAN SIKINTISI YAŞIYOR
İSTANBUL Yemek Sanayicileri Derneği (İYSAD) Başkanı Basri Kalaycıoğlu da bu gidişi doğruluyor. Kalaycıoğlu 'Biz henüz 2007-08 yılında gıda fiyatlarındaki artışın getirdiği sorunları aşamamışken, küresel krizle karşılaştık. Otomotiv sektörü ve ihracat yapan sektörler çok sayıda eleman çıkardı. Günlük yemek yiyen insan sayısındaki azalmanın yanı sıra şimdi de indirim talepleriyle karşılaşıyoruz. Dolayısıyla biz de daha ucuz mönülere yöneliyoruz ancak şirketler çok ciddi finansman sorunları yaşıyor. Müşterisi olan, eski temposunda çalışan şirketler de ödemeleri düzgün yapılmadığı için ciddi finansman sorunu yaşıyor' dedi.

AKŞAM

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*