Kriz nedeniyle Paris'e ilgi azaldı

  • Giriş : 30.11.2008 / 12:22:00

Daha önce Türk turistlerin akınına uğrayan Paris'e bu yıl yapılması planlanan ilave seferler iptal edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Paris'te faaliyet gösteren Türk tur operatörleri, yaklaşan Kurban Bayramı, Noel ve yılbaşı tatillerine rağmen, daha önce bayram ve yılbaşı tatillerinde Türk turistlerin akınına uğrayan Paris'e bu yıl yapmayı planladıkları ilave seferleri iptal etmek zorunda kalıyor.

Marmara grup şirketi bünyesinde faaliyet gösteren "Mondial Tourisme" yöneticisi Mehmet Akyüz, küresel ekonomik kriz dolayısıyla Türk turistler için bayramda koydukları ilave seferlerin hepsini iptal etmek zorunda kaldıklarını söyledi.

Konuyla ilgili A.A muhabirinin sorularını yanıtlayan Akyüz, geçen yıla oranla bayram ve yılbaşı için Fransa'dan Türkiye'ye götürdükleri turist sayısında yüzde 40, Türkiye'den Fransa'ya gelen turist sayısında ise yüzde 60 oranında düşüş yaşandığını ifade etti.

Yine Paris'te faaliyet gösteren ve Türkiye'den Fransa'ya turist getiren "Images Voyages" tur şirketi sahibi Tayfun Günel ise kriz ile birlikte, daha önce bayram ve yılbaşı için koydukları ilave uçuşları iptal etmek zorunda kaldıklarını söyledi.

Günel, "Kriz öncesi, Türk tur şirketleri, büyüklükleriyle orantılı olarak, Paris için ilave 3, 6, 8 uçak seferi koyarken, şimdi herkes bu seferleri iptal etmek zorunda kaldı" diye konuştu.

Paris, 25 milyon turistle dünyanın en çok turist çeken kentleri arasında ilk sırada yer alıyor. Paris, aynı zamanda dünyada en çok kongre düzenlenen kent olma özelliğini taşıyor.

Türkiye'nin ağırladığı yabancı turist sıralamasında da Fransa 4. sırada yer alıyor.

Fransa'da her yıl 400 binin üzerinde turist Türkiye'yi ziyaret ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*