Kriz Oscar'ı sarsmadı

Kriz Oscar'ı sarsmadı.15250
  • Giriş : 22.02.2009 / 23:28:00

Film endüstrisi yılın en büyük gecesine hazır. Bu akşam bütün gözler 'Slumdog Millionaire' filminde olacak. Kriz Oscar'ı sarsmadı. İşte 81. Oscar ödüllerinin mali yönü ve ödül için öne çıkanlar.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Film endüstrisi yılın en büyük gecesine hazır. Dünyanın her yerinden yüz milyonlarca filmseverin heyecanla beklediği Oscar ödül törenlerinin 81'ncisi bu akşam Los Angeles'taki ünlü Kodak Theater'da gerçekleştirilecek. Dünyanın yüzyılın en büyük ekonomik krizinden geçtiği günlere denk gelen ödül töreni, şatafatından taviz vermeyerek tartışmalara sebep oluyor. 35 milyon dolara mal olacak gecede, davetlilere altın tozu kaplı tütsülenmiş somon balığı ikram edilecek. Kilolarca havyarın yanı sıra 1500 şişe şampanya hazırlandı. Sadece sahne dekorunda kullanılan perde için 1 milyon dolar harcandı. Tören sonrası Los Angeles'ın değişik yerlerinde yapılacak özel partilerle birlikte harcamaların yüz milyonlarca dolara ulaşacağı belirtiliyor.

Ayrıca bu gece ödüllerden birine aday olan her ünlü için de firmalar hediye keselerinin ağzını sonuna kadar açtılar. Firmaların açacağı hediye odalarındaki en revaçta hediyeler saatler. Değeri 8 bin ile 20 bin dolar arasındaki saatler ünlülere hediye edilecek. Tek yapmaları gereken kırmızı halıda bu saat kollarındayken poz vermek. Oscar gecesi öncesi ekonomik krizi tek hisseden ABD'de gecenin canlı yayın hakkını satın alan ABC televizyonu oldu. L'Oreal ve General Motors gibi firmalar reklam vermekten vazgeçince, ABC 30 saniyelik reklam süresinin fiyatını 1,4 milyon dolara kadar indirdi.

İşte 81'nci Oscar ödüllerinin öne çıkanlar

Bu akşam bütün gözler 'Slumdog Millionaire' filminde olacak. 10 dalda Oscar'a aday olan film, eğer en iyi film ödülünü alırsa 1955 yılındaki Marty filminden beri en iyi film ödülünü kazanan ilk düşük bütçeli bağımsız film olacak. 15 milyon dolara mal olan film, en büyük rakibi "The Curious Case of Benjamin Button." filminin 10'da biri bütçeye sahip. Slumdog, en iyi film dalında aday olmasına rağmen, oyuncu klasmanlarının hiçbirinde aday olamadı. 4 oyuncusu çeşitli dallarda Oscar'a aday olan Doubt filmi ise en iyi film dalında aday gösterilmedi.

Bu gece 13 dalda Oscar'a aday olan "The Curious Case of Benjamin Button" eğer hiçbir dalda ödül alamazsa, Oscar tarihinin en büyük kaybedeni olacak. Daha önce "The Turning Point" ve "The Color Purple" filmler 11 dalda Oscar'a aday olmuş ve tek bir dalda bile ödülü kazanamamışlardı. Curious Case'in en iddialı olduğu dal görsel efektler.

Geçen yılki Oscarlı isimlerden bu yılki listede de yer alan tek isim Philip Seymour Hoffman. Geçen yıl Charlie Wilson'ın Savaşı filmi ile Oscar kazanan başarılı aktör bu yıl da Doubt'taki performansı ile ödüle aday.

Meryl Streep, 15'nci kez Oscar'a aday olarak bu alanda rekorun sahibi oldu. Ancak ünlü kadın oyuncu bu adaylıklardan sadece 2'sinde Oscar heykelciğine sahip olabildi. Eğer bu yıl Doubt filmindeki performansıyla kazandığı adaylığı sonucunda heykelciğe 3'ncü kez sahip olmayı başarırsa, bugüne kadar ikinci en çok Oscar kazanan oyuncular Jack Nicholson, Ingrid Bergman ve Walter Brennan'a katılacak. Katharine Hepburn 4 ödülle en fazla oscar kazanan oyuncu rekorunun sahibi.

Başkan Nixon'u oynayan adaylığı kazanıyor. Bu yılın iddialı filmlerinden Nixon'da ABD eski başkanı Richard Nixon'u canlandıran Frank Langella bu gece Oscar'a aday oldu. Oliver Stone'un 1995 yapımı Nixon filminde eski başkanı canlandıran Anthony Hopkins de oscar'a aday olmuştu.

33 yaşındaki Kate Winslet ise, 6'ncı kez ödüle aday olan en genç oyuncu olmayı başardı. Winslet, 6'ncı adaylığında ilk kez Oscar heykelciğine sahip olmanın hayalini kuruyor.

Sıradan komedilerdeki rolüyle halkın gönlünde taht kurmasına rağmen Oscar akademisince tek bir kez bile aday gösterilmeyen efsanevi komedyen Jerry Lewis'e bu gece Hollywood onur ödülü verilecek. Ancak Hollywood, Lewis'e ödülünü yine filmlerinden dolayı değil insani faaliyelerinden dolayı verecek.

HABER 7

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*