Kriz riskini azaltabilirsiniz!

Kriz riskini azaltabilirsiniz!.9779
  • Giriş : 19.06.2007 / 01:35:00

Hareketsİz bir yaşam kalbin en büyük düşmanı. Kalp krizi ile karşı karşıya kalmak istemiyorsanız, yaşam şeklinizi gözden geçirin.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Özellikle yoğun iş temposuyla çalışan yöneticilerin iş stresi nedeniyle çok sigara içmeleri, düzenli beslenememeleri ve hareketsiz bir yaşam sürmeleri kalp krizine davetiye çıkarıyor.

DARALMA

Peki, kalp krizi nasıl meydana geliyor?

İç Hastalıkları Uzmanlarından Dr. Jan Klod Kayuka kalp krizini 'kalp dokusunun yeteri kadar oksijen almayarak ölmesi' şeklinde açıklıyor. Dr. Kayuka ''Kalbin ihtiyacı olan oksijeni koroner damarlar sağlar. Eğer koroner damarlarda bir tıkanıklık veya daralma söz konusu ise kalp kası yeteri kadar oksijen alamaz, beslenemeyen kalp dokusu ölür, işlevini yitirir ve kanı pompalayamaz hale gelir.

SOĞUK TER

Sonuç olarak ölümcül bir tablo olan kalp krizi ortaya çıkar' diyor. Kalp krizi belirtilerine gelince; göğüste sıkışma hissi veren şiddetli Ağrı, ağrının sol kola, çeneye ve sırta yayılması, ağrının hareket etmekle artması, dinlenmekle azalması ama geçmemesi, soğuk terleme ve bulantı, ağrının yarım saatten uzun sürmesi, nefes darlığı şeklindedir.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious