Kriz tellalığı yapıp kazanç sağlıyorlar!

  • Giriş : 03.10.2006 / 00:00:00

Ankara Sanayi Odası Başkanı Zafer Çağlayan, "Kriz tellallığını, Türkiye'nin ekonomik sıkıntıya girmesinden kazanç sağlayanlar yapıyor" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çağlayan, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's yetkililerini makamında kabul etti. Çağlayan görüşme sonrası basın mensuplarına açıklamada bulundu ve soruları yanıtladı. Çağlayan, 'Türkiye'ye karşı cimri' olarak nitelediği Moody's yetkililerinin Türkiye'de yatırım yapmak isteyen uluslar arası büyük kuruluşlarla KOBİ'ler arasındaki işbirliği konusunda etkin rol almak istediklerini kaydetti.

"CARİ AÇIĞIN ÇARESİ DOĞRUDAN YABANCI YATIRIM"

Türkiye'nin Yabancı yatırıma önem vermesi gerektiğini belirten Çağlayan, "Türkiye, mali ve bütçe disiplinini yakaladı. Yalnız cari açık problemi önemli. Cari açık bir sonuç ve sebepleri ortadan kaldırılmalı. Cari açığın finansman kalitesi de önemli. Cari açığın finansmanı için 'doğrudan yabancı yatırım' kullanılmalı ve bunun için özelleştirme çok önemli. Türkiye, bu konuda geçen yıl gösterdiği performansı bu yol gösteremedi. Sıcak para anlamına gelen Doğrudan Yabancı Yatırımı cezbetmek lazım. Bunun içinde vergi reformu başta olmak üzere mevzuattaki ve bürokrasideki engeller kaldırılmalı. Sosyal Güvenlik Reformu yapılmalı ve bizim girdi maliyetlerimiz, rakiplerimizle yaraşır seviyeye getirilmeli.

ASO olarak, cari açık sorununun çözüm noktasının Doğrudan Yabancı Yatırım olduğunu düşünüyoruz. Türk firmaları buna hazır, yabancı firmalar buna hazır. Ancak, uluslar arası rekabet şansımız olmalı. Hükümetten, Türkiye'yi uluslar arası rekabette yarıştırmasını istiyoruz. Cari açık, elektrik panolarındaki 'dikkatli yaklaşın' diyen kuru ka fa durumundadır. Ama bunu aşarız" dedi.

"KRİZ TELLALIĞI YAPMAYIN"

Türkiye ekonomisinin iyi yolda olduğunu, fakat dikkat edilmesi gerektiğini kaydeden Çağlayan, "kriz tellallığı yapılmamalı" dedi. Kimler kriz tellallığı yapıyor? Sorusu üzerine ise Çağlayan, "Tellallığı, Türkiye'nin ekonomik sıkıntıya, buhrana girmesinden kazanç sağlayanlar yapmaktadır. Kriz tellallığı yaptığınızda, insanların alış-veriş yapmasını, yatırım yapmasını ve uluslar arası yabancı yatırım ülkeye gelmesini engellersiniz. Yani ekonomiye zarar verirsiniz. Lügat kargaşası yapmamalı. Kriz ayrı şey evet kırılganlık var" dedi.

Türkiye'de irtica tehdidi uyarıları çerçevesinde yaşanan tartışmaları nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine Çağlayan, "Türkiye ekonomisi iyi yolda. Türkiye'de konuşulması gereken en önemli konu, işsizlik ve Avrupa Birliği sürecidir. Türkiye'de maalesef olması gereken gündem dışında başka konuşmalar oluyor. Türkiye'de o tür tehditler var mı yok mu? Bunu en iyi değerlendirecek olan devletin ilgili kuruluşlarıdır. İlgili kuruluşların bu konuda söyledikleri elbette muteberdir. Ama Türkiye'de bizim açımızdan konuşulması gereken şeyler, her 15 saniyede bir 6 milyon işsize 1 kişinin daha katılıyor olmasıdır. Türkiye, bunu konuşmalı. Uluslar arası piyasada Türkiye nasıl performans gösterir. Türkiye bunu konuşmalı" diyerek yanıt verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious