Kriz Türkiye'de ilk can'ı aldı

Kriz Türkiye'de ilk can'ı aldı.14959
  • Giriş : 26.10.2008 / 22:28:00

Kriz Türkiye'de de ilk kurbanını aldı. Küresel krizin derinden sarstığı tekstil dünyası dün acı bir haberle sarsıldı. Dolar fırlayınca batan tekstilci vekile mesaj atıp boğazını kesti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Küresel krizin derinden sarstığı tekstil dünyası dün acı bir haberle sarsıldı. Denizli Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi, Atak Tekstil Örgü Kimya ve Boya Sanayi'nin sahibi Mehmet Ağcabay (44) evinde ölü olarak bulundu. İşadamının falçatayla boğazını keserek yaşamına son verdiği ortaya çıktı.

AİLEME İYİ BAKIN

Dram yüklü intihar dün Ağcabay'ın Bağbaşı Beldesi'ndeki evinde yaşandı. Uzun süredir psikolojik tedavi gören iki çocuk babası Ağcabay, evde yalnız olduğu sırada falçata ile boğazını kesti. Eve gelen Ayşe Ağcabay eşinin kanlar içindeki cansız bedeniyle karşılaştı. İşadamının geride “Hayatta başarılı olamadım. Herkesten özür diliyorum. Ölümümden kimse sorumlu değildir. Ailem ve çocuklarıma iyi bakın” diye not bıraktığı belirtildi.

VEDA MESAJI

Ağcabay'ın 5 yıl önce ekonomik sıkıntılar nedeniyle batma noktasına geldiği, Gümüşler semtindeki fabrikasını arkadaşlarının yardımıyla toparladığı bildirildi. İşadamını intihara sürekleyen süreç ise geçtiğimiz yıl dolara endeksli olarak makine satın almasıyla başladı. Dolardaki ani yükseliş ve borçlarının katlanması işadamını iyiden iyiye bunalıma soktu. Ağcabay'ın yaşamına son vermeden önce AKP Denizli Milletvekili Mehmet Yüksel, AYSİAD Denizli Şube Başkanı Mehmet Gökçe ve 20 kişiye, “Artık ben yokum” diyerek mesaj attığı öğrenildi.

Ağcabay'ın intiharı Denizli Ticaret Odası Yönetim Kurulu'nu ve iş dünyasını şoke etti. Oda Başkanı Necdet Özer, olaydan büyük üzüntü duyduklarını belirterek “Mehmet Ağcabay ile geçtiğimiz çarşamba günü yapılan yönetim kurulu toplantısında görüşmüştük. İntihar ettiğini duyunca şoke olduk. İşleri 5 yıl önce bozulmuştu ama dostlarının yardımıyla yeniden toparlamıştı. Uzun süredir psikolojik rahatsızlığı nedeniyle tedavi görüyordu. Çok üzgünüz” dedi. Öte yandan işadamının piyasaya da yüklü miktarda borçlu olduğu öğrenildi.

10 BİN KİŞİ İŞSİZ, SOSYAL PATLAMA KAPIDA

DENİZLİ'NİN en büyük firmaları da ekonomik krize yenik düşerek son 3 ayda kapılarına kilit vurdu.

Havlu, bornoz, nevresim gibi ürünlerden yılda 1,5 milyar üzerinde ihracat yapan kentte bu nedenle 10 bine yaklaşık kişi işsiz kaldı. Kapatılan fabrikaların Denizli tekstil ihracatındaki payının 100 milyon doların üzerinde olduğu belirtildi. Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, gerekli önlemler alınmazsa kentte sosyal patlamanın eşiğine gelineceği uyarısında bulundu. Keçeci, “Gelinen noktada hükümete önemli görevler düşüyor. Üretimin devam etmesi için devletin gerekli desteği yapması gerekiyor. Elektrik, doğalgaz pahalı, vergiler ağır, faizler yüksek. Aksi halde işsizler ordusu yaratılacak. Bizim korkumuz, sosyal patlama gibi istenmeyen olaylarla karşı karşıya kalmak” dedi.

Son 3 ay içinde kentte kapanan firmalar şöyle:

Atak Tekstil San. Ve Paz. A.Ş.,
Atakan Tekstil Giyim ve San. Ltd. Şti,
Denteks Denizli Tekstil San. ve Tic. A.Ş.,
Göveçlik İplik San. A.Ş.,
Dempa Denizli Mensucat San. Tic. A.Ş.,
Denizli Kiraz Tekstil San. ve Tic. Ltd.Şti,
Denizli Bordo Bobin
Boyama ve Apre Tekstil San. Ltd. Şti,
Denizli İrem Tekstil San. ve Tic. A.Ş.,
Bilteks San. ve Tic. Ltd. Şti

AKŞAM

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*