Kriz Türkiye'yi mutlaka etkileyecek

Kriz Türkiye'yi mutlaka etkileyecek.10458
  • Giriş : 02.11.2008 / 20:12:00

Dünya Bankası Başkan Yardımcısı Shigeo Katsu, dünyayı etkisi altına alan küresel krizin Türkiye için hem olumlu hem de olumsuz etkilerinin olacağını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Shigeo Katsu, Sanko Holding'e ait Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesi Narlı beldesindeki Çimko Çimento Fabrikası'nda düzenlediği basın toplantısında, dünyayı etkisi altına alan küresel krizin Türkiye'yi de mutlaka etkileyeceğini bildirdi.

Dünyada şu anda büyük bir kriz yaşandığını ve hiçbir ülkenin bu krizden kurtulamayacağını ifade eden Katsu, şöyle konuştu: ''Türkiye de bundan kaçamayacak. Türkiye artık dünyayla entegre olmuş, dünyaya ihracat yapan bir ülke. Dünyada büyüme bakımından bir yavaşlama olacağı kesin. Tüm dünyada etkisini gösteren küresel kriz Türkiye'yi de etkileyecek. Büyüme başka ülkelerde olduğu gibi Türkiye'de de yavaşlayacaktır, bu kesin.'' Finans piyasalarında finans sektörünü yönetenlerin kredi verme konusunda endişeli olduğunu belirten Katsu, ''Artık insanlar finans kuruluşlarından kredi alamıyor. Bu, donma noktasına geldi. Türkiye'de de bunun olumsuz etkileri olacaktır'' dedi.

Katsu, dünyayı etkisi altına alan ekonomik krizin olumsuz etkilerinin yanısıra Türkiye açısından olumlu etkilerinin de olabileceğini belirterek, ''Türkiye krizden yalnızca olumsuz değil, olumlu yönde de etkilenecektir. Dünyada enerji fiyatları düşüş eğilimine girmiştir. Enerjide dışa bağımlı olan Türkiye, bu konuda olumlu etkilenecektir'' diye konuştu. Türk hükümetiyle dünyadaki ekonomik krizi her boyutuyla masaya yatırdıklarını ve bu konuda uzun süre çalışmalar yaptıklarını ifade eden Katsu, şöyle devam etti:

''Biz burada yapmış olduğumuz çalışmalarda şunu gördük ki hükümet, 2001 yılında yaşanan mali krizden ders çıkartarak mali sektörde ciddi yapılanmaya gitmiş. Bankalarla ilgili ciddi önlemler alınmış. Hükümet şu anda krizi çok ciddi bir biçimde izlemektedir. Hükümetin krizin olumsuz etiklerini en aza indirmek için gerekli önlemleri aldığını gördüm. Bundan sonra da yine gerektiğinde gerekli önlemleri alacaklardır.''

Çimento fabrikasını gezen Katsu'ya, Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Konukoğlu tarafından tesise ilişkin bilgi verildi.

Konukoğlu, fabrikanın Dünya Bankası kredisiyle yaptırıldığını ve 18 ay gibi kısa bir sürede tamamlandığını bildirdi. Fabrikada Katsu ile birlikte incelemelerde bulunan Devlet Bakanı Mehmet Şimşek de gazetecilere, fabrikanın kuruluşunun bir başarı öyküsü olduğunu anlattı. Şimşek, fabrikanın, yaşanan ekonomik kriz ve sıkıntılara karşın 18 ay gibi kısa bir sürede meydana getirildiğine dikkati çekti.

Şimşek, ''Buradan binlerce insan ekmek yiyecek, işsiz insanlara istihdam imkanı oluşturulmuştur. Böyle bir fabrikanın yapılmış olmasından memnuniyet duydum'' dedi. Katsu ve Şimşek'in çimento fabrikasındaki incelemelerine, Gaziantep Valisi Süleyman Kamçı, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey ile ilçe belediye başkanları ve bürokratlar da katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*