Kriz yağmurunda herkes ıslanacak

Kriz yağmurunda herkes ıslanacak.9050
  • Giriş : 24.06.2009 / 16:12:00

TÜSİAD Baş Ekonomisti Dr. Ümit İzmen, dünya ticaret hacminde çok büyük bir daralma olduğunu söyledi ve bu yağmurda az ya da çok herkesin ıslanacağını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türk Sanayici ve İş Adamları Derneği (TÜSİAD) Baş Ekonomisti Dr. Ümit İzmen, ''Dünya ticaret hacminde çok büyük bir daralma var. Küresel kriz 1929 büyük buhranına benziyor. Ama alınan önlemler geçmişe göre daha kuvvetli'' dedi.

Dr. Ümit İzmen, Antalya Sanayici ve İş Adamları Derneği (ANSİAD) tarafından düzenlenen üye toplantısında ''Krizin Neresindeyiz? Son Gelişmeler ve Kriz Sonrası Değerlendirilmesi'' konusunda Antalyalı iş adamlarına bilgi verdi.

Geçen yıl başlayan küresel krizi, ''Çok büyük bir fırtına ve çok büyük ve etkili yağış'' olarak nitelendiren İzmen, küresel krizden tüm ülkelerin etkilendiğini söyledi. 2010 yılının bir parça da olsa daha iyi olacağını ifade eden İzmen, şunları söyledi:

''2010 yılı biraz daha iyi olacak. Ama dünya kriz öncesindeki seviyeye ulaşamayacak. Dünya ticaret hacminde çok büyük bir daralma var. Küresel kriz 1929 büyük buhranına benziyor. Ama alınan önlemler geçmişe göre daha kuvvetli. Bu trend böyle giderse toparlanma güç olacak, daha da derine gidecek gibi. Ancak, 1929 sendromu yaşanmasın diye ABD ve Avrupa ülkeleri para musluklarını açtı ve önlem paketlerini sıraladı. Önlem paketlerinin de yararlarını görüyoruz. Türkiye'de, dünya da krizin dibini gördü. Bundan sonra toparlanma başlayacak. Göstergeler iyimser olmamızı gösteriyor.''

Türkiye ekonomisinin 2002-2007 döneminde çok düzgün bir yola girdiğini ifade eden İzmen, şöyle devam etti:

''2002-2007 döneminde Türkiye düzgün asfalt yola girmişti. Çok büyük bir büyüme yakaladık. Ama son anda kötü bir yola girdik. Önümüzde bilmediğimiz bir parkur var. 2002 ile 2007 arasında çok güzel bir yoldan geçmişiz. Muazzam bir büyüme rakamı yakalamışız. Ama bir anda kendimizi bozuk bir yolda bulduk. Bu bozuk yolda, yol bilgisayarı da çalışmıyor. Dilerim ki, bu konuşmalarım gece rüyalarınıza girmez ve çığlıklar içinde uyanmazsınız. Çok ciddi bir fırtınaya benzeyen bu krizde herkes bu yağmurdan az ya da çok ıslanarak çıkacak.''

2010 yılında da kuvvetli bir düzelme olmayacağını, eski güzel günlere dönmenin çok kolay olmayacağını ifade eden İzmen, Türkiye'nin de içinde bulunduğu bölgede dışarıdan finansal kaynak bulmanın eskisi gibi kolay olmayacağına işaret etti. Bugünkü krizin hareket biçimi ile 1929 bunalımı arasında bir paralellik bulunduğunu anlatan İzmen, ''Hatta 1929 bunalımından bile çok daha fazla kayba yol açtığını görüyoruz. Bu trendin böyle devam etmesi halinde birkaç yıl daha bir toparlanma olmayacak gibi, daha da dibe gidilebileceğini gösteriyor'' diye konuştu.

Toplantıyı, Rusya'nın Antalya Baş Konsolosu Mirjalol Husanov da izledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*