Kriz yönetim tatbikatı Makedonya'da

  • Giriş : 13.11.2006 / 00:00:00

South Eastern Europe Simulation (SEESIM) 2006 Bilgisayar Destekli Kriz Yönetimi Tatbikatı, Türkiye'nin de katılımı ile Makedonya/Üsküp ve Romanya/Bükreş'te yapılıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreterliği'nden yapılan açıklamaya göre, SEESIM serisi tatbikatlarda, bilgisayar ortamında, çeşitli doğal afet birimleri yönetici kadroları arasında koordinasyon ve işbirliği ortamı yaratılıp, irtibat noktaları tesis edilerek, ülkelerin kendi iç koordinasyon ve işbirliği ile ülkeler arası yardımlaşma usulleri geliştiriliyor.

''SEESIM-2006'' tatbikatıyla, Güneydoğu Avrupa ülkelerinde meydana gelebilecek terörist saldırılar ve doğal afetler sonucunda oluşabilecek büyük kapsamlı yıkım, can kaybı, çevre kirlenmesi ve teknolojik afetlere karşı ülkelerin acil durum yönetim mekanizmalarının denenmesi ve ülkeler arasında iş birliği imkanlarının geliştirilmesi amaçlandı.

Bugün başlayan ve 17 Kasım'a kadar devam edecek olan tatbikat, ABD, Arnavutluk, Bulgaristan, Hırvatistan, İtalya, Makedonya, Romanya, Slovenya, Türkiye, Ukrayna, ve Yunanistan ile uluslararası kuruluşlardan 360 kişinin katılımıyla gerçekleştiriliyor.

Türkiye, tatbikata, Başbakanlık Türkiye Acil Durum Yönetimi Genel Müdürlüğünün koordinatörlüğünde, İstanbul Harp Akademileri Atatürk Harp Oyunu ve Kültür Merkezinde açılan Türkiye Acil Durum Yönetim Merkezi ile Makedonya/Romanya'da tesis edilen Tatbikat Komuta Merkezleri arasında muhabere irtibatları tesis edilerek katılıyor

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious