Krizde en çok para kaybeden 20 işadamı

Krizde en çok para kaybeden 20 işadamı.20945
  • Giriş : 27.11.2008 / 09:19:00

Dünyayı sarsan ve devletleri çökme noktasına getiren, son ekonomik krizde dünyanın en yüksek miktarda para kaybeden 20 işadamı belirlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kaybedilen paranın miktarları baz alınırsa küresel ekonomik krizinin en büyük kaybedenleri Hintli işadamları. Çoğunluğuu Amerika'da olmakk üzere birçok işadamının son bir yıldaki servet kaybı milyar dolarla ifade ediliyor. Ancak, birçok ekonomist her ne kadar kayıpları milyarlarca doları bulsa da kayıpların bu işadamlarının astronomik servetlerinin bir bölümü olduğuna dikkat çekiyor. Bu açıdan bakıldığında, hiçbir işadamı, mal varlığının tamamını, yani evini, işini kaybeden sıradan insan kadar kriz mağduru sayılmaz. Amerikan Business Sheet gazetesi ise, son ekonomik krizde dünyanın en yüksek miktarda para kaybeden 20 ismini belirledi;

20 - Jerry Yang - Yahoo

Kaybı : 800 milyon dolar
Yahoo'nun kurucu ortağı ve eski CEO'su Yang, ayrıca her ne kadar kendi kararı da gözükse işini de kaybetti. Gerçi işinden yıllık maaşı 1 dolardı. Yahoo hisseleri ocak ayından beri 15 puan geriledi. Yang'ın hissesine şimdilik 800 milyon dolarlık zarar düşüyor.

19 - Michael Dell - Dell Company

Kaybı: 1.4 milyar dolar
Dell'in kurucusu ve CEO'su. Forbes'un Amerika'nın en zengin 400 kişisi listesinde 17,3 milyar dolarlık servetiyle 11'nci sırada yer almıştı. Dell, Ağustos sonu - Ekim ayı başı arasındaki yaklaşık 1 ay sürede 1,4 milyar dolar değer kaybetti. Bu hesaba göre Dell'in servet neti de 15,9 milyar dolara gerilemiş oldu.

18 - Stephen Schwarzman - Blackstone Group

Kaybı: 1.4 milyar dolar
Ünlü finansal yatırım şirketi Blackstone Group'un kurucu ortağı. Forbes'un 2007 yılına ait 400 zengin listesine göre 7,8 milyar dolar net serveti var. Derginin yeni hesabına göre Schwarzman'ın serveti son bir yılda 6,4 milyar dolara geriledi. Balckstone ise nerdeyse yüzde 70 değer kaybetti.

17 - Oleg Deripaska - Rusya'nın en zengini

Kaybı: 1,54 milyar dolar
Rusya'nın en zengin adamı olan Deripaska, geçtiğimiz Mart ayında 28 milyar dolarlık servetin sahibiydi. Krizde, bir Kanada oto yedek parç üretim şirketindeki 1,54 milyar dolarlık hisselerini kaybetti.

16 - Steve Wynn - kumarhaneci

Kaybı: 2 milyar dolar
Las Vegas'ın üç numaralı kumarhanecisi Wynn'ın sahip olduğu 3,33 milyar dolarlık Wynn Resorts'un hisse senetlerinin değeri yüzde 76 düştü. Wall Street Jorunal'a göre Wynn, birkaç ay önceki 3 milyar dolarlık net servetin yerine artık 1 milyar dolarlık servete sahip.

15 - Steve Jobs - Apple

Kaybı: 2,3 milyar dolar
Apple'ın CEO'su ve Disney'in en büyük hisse ortağı Steve Jobs da CEO maaşı olarak yılda 1 dolar alan yöneticilerden. Ancak, sahip olduğu hisselerin değer kaybından dolayı, serveti son bir yılda 2,3 milyar dolar geriledi.

14 - Bill Gates - Microsoft

Kaybı: 3,5 milyar dolar
Dünyanın en zengini olan Gates, aslında 2008 başında Microsoft'taki koltuğunu bıraktı. Eylül ayında serveti bir önceki yıla göre 1 milyar azalarak 58 milyar dolara inmişti. Son 2 ayda 2,5 milyar dolar daha kaybetti ve serveti Kasım ayı itibarı ile 55,5 milyar dolar.

13 - Jeff Bezos - Amazon

Kaybı: 3,6 milyar dolar
İnternet üzerinden pazarlama devi Amazon'un CEO'su Bezos'un serveti 3,6 milyar dolar gerileyerek, 5,7 milyar dolara düştü.

12 - Rupert Murdoch - The News Corp

Kaybı: 4 milyar dolar
Dünyanın en büyük medya patronlarından biri olan Murdoch'un tam zararı bilinmiyor. Ancak News Corporation'ın hisse senetleri değerinin düşüşünden dolayı 4 milyar dolarlık zararı biliniyor. News Corp'taki şahsi hisselerinin değeri 3 milyar dolara düştü.

11 - Sumner Redstone - Viacom / CBS

Kaybı: 4 milyar dolar ya da fazlası
Başta Viacom ve CBS olmak üzere birçok medya şirketinin çoğunluk hissesi sahibi olan Redstone'un hisselerinin 5 ay önceki değeri 5,1 milyar dolardı. Ekim ayında 2 milyar dolara geriledi. New York Times gazetesinin 25 Kasım tarihli haberine göre ise kaybı çok daha büyük. Şu anda dolar milyarderi sıfatını kaybetmiş bile olabilir.

10 - Eddie Lampert - Sears

Kaybı: 5 milyar dolar
Sears Holdings'in patronu sadece 19 Eylül - 24 Ekim tarihleri arasında, başta Sears olmak üzere birçok şirketteki 5 milyar dolarlık hissesinin buhar oluşunu seyretti. New York Post gazetesinin yaptığı hesaba göre Lampert'in servetinden bu 33 gündek saatte 30 milyon dolar eridi.

9 - Steve Ballmer - Microsoft CEO'su

Kaybı: 5,1 milyar dolar
Microsoft'un patronu Ballmer'in yıl başında 14,5 milyar dolarlık serveti, kasım ayı başı itibarı ile 9,4 milyar dolara gerilemiş durumda.

8 - Larry Ellison - Oracle

Kaybı: 6 milyar dolar
Bilişim endüstrisinin devlerinden Oracle'ın borsa değeri, son bir yılda 6 milyar dolar azalarak, 29 Ekim itibarı ile 20,1 milyar dolara düştü.

7 - Sergey Brin ve Larry Page - Google

Kayıpları: 12,1 milyar dolar
Google'ın iki kurucu ortağı Eylül ayında 1,5 milyar dolar daha kaybederken, bu yılki toplam kayıpları 12,1 milyar dolara ulaştı.

6 - Kirk Kerkorian - MGM Mirage

Kaybı: 13 milyar dolar
ABD'nin önde gelen kumarhanecilerinden Kerkorian, Ford'taki hisselerini yakın zamanlarda sattı. Las Vegası'ın en büyük kumarhanelerinden MGM Mirage'ın hisseleri, sadece bu yıl yüzde 86 değer kaybetti. Payına düşen zarar şimdilik 13 milyar dolar.

5 - Warren Bufet

Kaybı: 13,6 milyar dolar
Dünyanın en zengin ikinci insanı olan Buffet, krizin en hararetli günlerinde yaptığı hisse alımlarıyla Goldman Sachs'tan General Electric'e kadar birçok devin kurtarıcı meleği oldu. Ancak, birçok yatırımında eriyen hisse değerleri, bu yıl ona 13,6 milyar dolar kaybettirerek net servetini 48,1 milyar dolara geriletti.

4 - Mukesh Ambani - Hindistan'ın en zengini

Kaybı: 28,2 milyar dolar
Ambani daha bu yıl, Lakshmi Mittal'i geçerek ilk defa Hindistan'ın en zengini ünvanını kazanmıştı. Reliance Industries sahibi Ambani'nin sadece 2008 yılındaki kaybı 28,2 milyar dolar. En büyük tesellisi, en büyük rakibi Mittal'den daha az kaybetmesi.

3 - Sheldon Adelson - Amerika'nın "kumarhaneler kralı"

Kaybı: 30 milyar dolar
Dünyanın üçüncü en zengini olan bu gizemli kumarhanecinin, Warren Buffet ve Bill Gates'i geçerek dünyanın en zengini olacağı öngörülüyordu. İsrail'deki sağcı Likud çigisinin ve ABD'deki Likudçu Yahudi lobisinin bir numaralı sponsoru olan Las Vegas kralı Adelson, bu yıl saniyede 1000 dolar, bir başka deyişle günde 100 milyon dolar, daha farklı bir deyişle 30 milyar dolar kaybetti. Amerikan tarihinin en büyük hisse kaybının kahramanı olduğu tahmin ediliyor. Bugüne kadar bu alanda rekor, Rockefeller ailesinin Büyük Buhran sırasındaki 1 milyar dolarlık kaybıydı (o günün değeri ile).

2 - Lakshmi Mittal

Kaybı: 30,5 milyar dolar
Mittal geçen yıl Hindistan'ın en zenginiydi. Forbes tarafından dünyanın 4'ncü zengini ilan edilmişti. Yüzde 43 çoğunluk hissesine sahip olduğu ArcelorMittal'ın bir hissesinin değeri 104 dolardan 25 dolara düşmüş durumda. Bu değer düşmesinden tek başına Mittal'ın kaybı 50 milyar dolar civarında. Ancak, Mital'ın 2008'deki toplam servet kaybı 30,5 milyar dolar. Sene başında 50 milyar doları olan Mittal, artık yaklaşık 20 milyar dolarlık servetin sahibi.

1 - Anil Ambani

Kaybı: 32,5 milyar dolar
Aynı zamanda Hindistan'ın en zengini Mukesh Ambani'nin kardeşi ollan Anil Ambani, Hollywood'taki yatırımlarıyla dikkat çekmişti. Reliance Communications'ın sahibi. Forbes'a göre Ambani bu yıl içinde 32,5 milyar dolar kaybetti. Ambani, sadece 2008 yılında toplam 200 milyar dolar zarar eden Hintli zenginler grubunun önde gelen kaybedenlerinden biri oldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*