Krizde güzelliğimizden taviz vermedik

Krizde güzelliğimizden taviz vermedik.11436
  • Giriş : 13.06.2009 / 10:10:00

Krizde moralini düzeltmek isteyen tüketiciler kişisel bakım ve kozmetik ürünlerin tüketiminde hız kesmeyince sektördeki firmaların yüzü güldü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Krizde bütün sektörler kan ağlamıyor. Bazı sektörler krizde bile büyüyor. Bu sektörlerden biri de kozmetik. Krizde morali bozulanlar kendilerini biraz şımartmak için kişisel bakım ürünlerinde kesinti yapmadı.

Pek çok firma büyüme planları yaparken bir kısmı ise yeni yatırımlara hazırlanıyor. Dünyada 200 milyar dolar büyüklüğünde olan kozmetik ve kişisel bakım pazarı Türkiye'de ise 2.5 milyar euro. Krize rağmen "güzelliğimden vazgeçmem" diyen tüketiciler sayesinde pazarın bu yıl yüzde 15-20 arasında büyümesi bekleniyor. Türkiye'de kişi başına düşen kozmetik harcaması 11 euro iken AB ülkelerinde bu rakam 80 euroya kadar çıkması Türkiye pazarını yerli ve yabancı yatırımcılar açısından cazipleştiriyor.

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Başkanı Murat Akyüz, "Kriz dönemlerinde ters orantılı olarak kozmetik satışları iyi gidiyor. Özellikle renkli kozmetik ürünlerinde ve ıslak mendil gibi ürünlerde en ufak bir gerileme olmuyor. İnsanlar moral kazanmak için, uygun fiyatla sahip olabilecekleri bakım ürünlerine yöneldi" diyor.

Dünyanın önemli markalarından Dermalogica'nın distribütörlüğünü yapan Antis Kozmetik'in Genel Müdürü Adnan Saybaşılı ise, krizde tatil planlarını bile değiştiren tüketicilerin güzellik ve sağlık-bakım ürünleri harcamalarından taviz vermediğini söylüyor.

Araştırmalara göre tüketicilerin yüzde 41'inin krizde kozmetik harcamalarında bir değişiklik olmadığını kaydeden Saybaşılı, "Tüketicilerin sadece yüzde 27'si kesinti yapabileceğini söylüyor" diyor.

2008'de 10 milyon dolar olan ciroyu 2009'da 11 milyon dolara çıkarmayı hedeflediklerini anlatan Saybaşılı, "Toplam
Antis cirosunun yüzde 20'sini Nuxe, yüzde 70'ini Dermalogica, yüzde 10'unu ise Hayashi markaları oluşturuyor.

Dermalogica'da büyümenin yüzde 12 olacağını düşünüyoruz. Nuxe, bitkisel içerikli ve ekonomik bir ürün. 2009'da bu marka için büyüme hedefimiz ise yüzde 50" diyor.

Kozmetikte küçük harcamalarla müşterinin kendisini tatmin edebildiğini vurgulayan Sephora Türkiye Genel Müdürü Beyhan Figen, "Bir de kriz olsa da olmasa müşteriler güzel olmaya, genç kalmaya ara veremeyeceklerinden kozmetik tüketimlerine belli ölçülerde devam ediyorlar" diye konuşuyor. 2008'de 3 şehirde toplam 6 mağaza açtıklarını, 2009'un ilk döneminin de son derece olumlu geçtiğini belirten Figen, 2009'da da stratejik noktalarda mağazalar açarak aynı ivmeyle büyümeyi planladıklarını söylüyor.

Yabancı ortaklıklar gündemde

Firmaların bir kısmı da krize rağmen yeni yatırımlar yapmaya devam ediyor. Kişisel bakımın yanı sıra gıda ve temizlik sektörlerinde faaliyet gösteren Sultanlar Grup bünyesindeki Tibet Şirketler Grubu, Abu Dabi'de kişisel bakım ürünleri üreten fabrikayı bir Arap ortakla beraber 15 milyon dolara satın aldı. Şirket, Türkmenistan'da ise 2009 sonunda 10 milyon dolara fabrika kurmayı planlıyor. Kişisel bakım ürünleri pazarının Türkiye'de her yıl yüzde 25 büyüdüğüne de kaydeden Tibet Grubu Genel Müdürü Faruk Yıldız, 2009'da büyümenin devam edeceğini söylüyor: "Pazarda farklı strateji ve taktiklerle yine büyümeyi hedefliyoruz. Faaliyet gösterdiğimiz çoğu kategoride lideriz. 2009'da bu alanda yüzde 20 ortalama büyüme hedefliyoruz. Dış pazarlardaki hedeflerimiz daha büyük."

Sedes Holding bünyesinde perakende sektörüne giriş yapan Demir Sabancı da kozmetik sektöründeki potansiyeli gören yatırımcılardan biri oldu. Sabancı, Gratis markasıyla kişisel bakım ve kozmetik mağazaları zinciri açtı. Yıl sonuna kadar 20 mağazaya ulaşılması hedefleniyor.

İnsanların kriz dönemlerinde kendilerini şımartmak istediğini kaydeden Gratis Genel Müdürü Mustafa Altındağ, "Bu yüzden kişisel bakım ürünlerinde çift haneli büyüme yaşanır. Bu belirli ürünlerde yüzde 20'yi dahi aşar. Genel beklentim sektörün yüzde 10'un üzerinde büyümesi" diyor. Türkiye'deki potansiyele de değinen Altındağ, "Kıyas için en iyi örnek Almanya. Orada yıllık kişisel bakım harcaması kişi başına 180 euro, bizde ise 30 euro. Türkiye nüfusunun yarısı 25 yaşın altında ve her yıl bu nüfusa 650-700 bin insan ekleniyor. Bu potansiyeli değerlendirmek amacıyla geldik. 5 yılda 5 bin kişilik istihdam sağlayacağız" diyor.

Dermokozmetikin payı artıyor

2.5 milyar euroluk kozmetik pazarında 500 milyon dolarlık payı alan dermokozmetik pazarı da yatırımcıların ilgi odağı olmayı sürdürüyor. Türkiye'de kozmetik kullanım oranının Avrupa'ya göre çok düşük olduğunu söyleyen Biota Laboratuarları Genel Müdürü Cihat Dündar, krize rağmen dermokozmetik pazarında yüzde 10'luk bir büyüme beklediklerini söylüyor. Biota pazardaki potansiyelden hareketle, Türkiye'nin ilk, Avrupa'nın en büyük 3. bitkisel-kozmetik araştırma laboratuvarını kurmaya hazırlanıyor. 2010'da açılması planlanan tesis için 50 milyon dolar yatırım yapılacak. Tesisin 30 bin metrakare kapalı alanı olduğunu belirten Dündar, "Bin kişilik bir istihdam sağlayacağız. 4 yılda ihracatı 1 milyar dolara çıkarmayı hedefliyoruz. Önümüzdeki dönemde Almanya, Polonya, Kanada, Japonya ve ABD'ye açılmayı planlıyoruz" diyor. 2008'de Ar-Ge'ye 3 milyon dolar ayıran şirket, 2009'da bu bütçeyi 5 milyon dolara çıkartacak.

Dünyada 130 ülkede faaliyet gösteren Pierre Fabre Dermo Kozmetik, şubatta kendi ekibini oluşturarak Türkiye pazarına girdi. Eau Thermale Avène ve Ducray gibi markaları bünyesinde bulunduran firmanın Türkiye Genel Müdürü Stephane Labattut ise, "Türkiye'de dermo-kozmetik pazarının henüz tam olarak yapılanmamış olmasını, genç ve dinamik popülasyon pazarı çekici kılıyor" diyor.

TÜRKİYE PAZARI 2.5 MİLYAR EURO

* Türkiye'de toplam pazarın 2.5 milyar euroyu bulduğu tahmin ediliyor.
* 2008'de en çok büyüyen pazar yüzde 24 ile cilt bakım pazarı oldu. Bunu yüzde 20 ile kişisel temizlik ve yüzde 19 ile deodorant pazarları takip etti.
* 2008'de yüzde 19 büyüyen deodorant pazarı, bu yılın ilk 3 ayında yüzde 35.6 büyüdü.
* Türkiye'de her 100 kişinin 70'i deodorant kullanmıyor.
* Terlemediğini ya da ter kokmadığını düşünenlerin oranı yüzde 36'yı buluyor.
* Pazarın yüzde 60'ını spreyler oluşturuyor.
* Saç bakımında da Türkiye'de hâlâ yüzde 13 saçını sabunla yıkıyor.
* Dünya kozmetik pazarının büyüklüğü 200 milyar dolar.
* Türkiye'de kişi başına düşen kozmetik harcaması 11, AB ülkelerinde ise 80 euro.
* Almanya'da kişisel bakım alanında uzman 20 bin mağaza varken Türkiye'de bu rakam 200 civarında.

REFERANS

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*