Krizde halk hangi ihtiyacını kısmadı?

Krizde halk hangi ihtiyacını kısmadı?.6516
  • Giriş : 21.11.2008 / 15:49:00

Türk halkı krizde en çok şalterleri kapattı, vanaları kıstı ama bir ihtiyacı var ki ondan vazgeçmedi. Krizde parasını neye yatıracağı sorusuna da şu cevabı verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye'nin “Global krizin Türkiye'ye etkisi” konulu ilk araştırmasına göre Türk halkı krizde en çok şalterleri kapattı, Vanaları kıstı ama eğlencesinden vazgeçmedi

ERA Research & Consultancy'nin yaptığı Türkiye'nin ilk “Küresel ekonomik krizin ülkemize etkisi” konulu araştırmasında, halkın yüzde 66'sı “2009'da ekonomi daha kötü olacak” dedi.

Aynı araştırma halkın krizde, yüzde 45'le en çok doğalgaz, elektrik ve su kullanımında tasarrufa gittiğini, buna karşılık eğlence giderlerinde kısıtlamayı pek tercih etmediğini ortaya koydu.

Aynı araştırma 2009 yılının ekonomik anlamda daha karamsar yönde değerlendirildiğini ortaya çıkartıyor.

Araştırmaya katılanlar “Paranız olsaydı hangi alana yatırırdınız?” sorusuna yüzde 46 gibi yüksek bir oranda “Altın” yanıtını verirken, yüksek eğitim grubunda yer alanların (Yüksekokul ve üzeri)ilk tercihlerin ise vadeli YTL olduğunu ortaya koydu.

Altından sonra en fazla tercih edilen yatırım enstürümanı yanıtını, yüzde 12 ile gayrimenkul ve yine yüzde 12 ile vadeli YTL izledi.

ERA Research & Consultancy küresel ekonomik krizin Türkiye'ye etkilerinin halk tarafından nasıl algılandığını tespit etmek amacıyla İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Diyarbakır, Erzurum ve Samsun'da gerçekleştirdiği araştırmanın sonuçlarını açıkladı.

Global krizin Türkiye'ye etkisini ölçen ilk araştırma niteliğindeki çalışma, 16 - 31 Ekim 2008 tarihleri arasında kentsel ve kırsal alanlarda yaşayan ve rastsal olarak seçilen toplam 613 kişi ile gerçekleştirildi.

Global krizin Türkiye'ye etkisini belirleyen bu ilk araştırma, halkın yüzde 72'sinin, ekonomik koşulların geçtiğimiz bir yıla göre daha kötü olduğunu düşündüğünü ortaya koydu. Katılımcıların yüzde 66'sı ise Türkiye ekonomisinin önümüzdeki bir yıl içinde daha kötü olacağını düşünüyor.

YÜZDE 57 EKONOMİK KRİZDEN ÇOK ETKİLENDİĞİMİZİ DÜŞÜNÜYOR

Ekim ayı içerisinde halkın yarıdan fazlası küresel ekonomik krizin Türkiye'yi çok etkilediği görüşünde.

Küresel ekonomik krizin Türkiye'yi ne derece etkilediği sorusuna, 613 kişinin yüzde 57'si çok etkilediği yanıtını verirken, biraz etkilendiğini belirtenlerin oranı yüzde 32. Ekonominin global kriz ortamında daha iyi olduğunu belirtenlerin oranı ise yüzde 15.

Araştırmaya katılanların yüzde 58'i ise ekonomik krizin önümüzdeki üç ayda Türkiye'yi çok etkileyeceğine inandığını ifade etti.

Küresel ekonomik krizin bireyi ve aileyi de şimdiden çok etkilediğine inananların oranı ise yüzde 49 oldu. Bu durumun ailelerine etkisinin önümüzdeki üç ayda daha da artacağına inananların oranı ise yüzde 52.

TÜRK HALKI BU DÖNEMDE “PARAM OLSA ALTIN ALIRIM” DİYOR

Araştırmada ele alınan konulardan biri de yaşanan küresel ekonomik kriz ortamında Türk halkının yatırım konusunda tercih ettiği finansal enstrüman.

Araştırmanın gerçekleştirildiği 613 kişiden sadece yüzde 36'sı henüz harcamalarında bir kısıntıya gitmediğini belirtti.

Araştırma sonucu, harcamalarını kıstığını belirten kesimin yüzde 45'i en fazla kısıntıya gittiği alanın elektrik, su ve doğalgaz harcamaları olduğunu söyledi.

Kısıntıya gidilen bu alanları yüzde 43 ile giyim, yüzde 38 ile gıda harcamaları takip ediyor. Gıdayı yüzde 18 ile ev eşyası takip ediyor.

Araştırma görüşülen kişilerin yüzde 46'sının, “Paranız olsaydı hangi alana yatırırdınız?” sorusuna tereddütsüz “Altın” yanıtını verdiğini gösteriyor.

Yüksek eğitim grubundaki (Yüksekokul ve üzeri) kişilerin, altını yatırım aracı olarak diğer gruplara oranla daha az, vadeli YTL' yi ise daha yüksek oranda tercih ettiğini dile getirdiği ortaya çıktı.

Öte yandan “Paranız olsaydı hangi alana yatırırdınız?” sorusuna altından sonra en fazla verilen yanıt yüzde 12 ile gayrimenkul ve yine yüzde 12 ile vadeli YTL.

KADINLAR ERKEKLERE GÖRE DAHA KÖTÜMSER

Araştırma sonuçlarına eğitim düzeyine göre bakıldığında; yüksek eğitim grubundaki kişilerin genel ekonomik koşullara ilişkin değerlendirmede daha kötümser bir tavır sergiledikleri anlaşıldı.

Bu grup, küresel ekonomik krizin Türkiye'yi önümüzdeki üç ay içinde çok etkileyeceğini düşünenler arasında da ilk sırada geliyor.

Araştırmanın ortaya koyduğu bir başka çarpıcı sonuç ise, kadınların ekonomik krizin kendileri ve aileleri üzerinde çok etkili olduğu konusunda erkeklerle karşılaştırıldıklarında daha kötümser görünüyor olmaları.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*