Krizde işçi alan şirketler ödüllendirilecek

Krizde işçi alan şirketler ödüllendirilecek.15549
  • Giriş : 03.06.2009 / 09:19:00

İşsizliğin rekor kırması, sendikaları harekete geçirdi. Hak-İş'in önerdiği'krizde istihdam sağlayan firmalara ödül' projesine işverenler de destek verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Krize rağmen personel sayısını artıran Ülker, Coca Cola, İstikbal, Unilever ve Uno'nun başını çektiği şirketlere ödül verilecek.

Krize karşı hükümetin attığı adımlara destek olmak isteyen sivil toplum örgütleri, bir dizi uygulamayı hayata geçiriyor. TOBB, Türk-İş, Hak-İş, MÜSİAD, TÜSİAD ve TESK'in başını çektiği 16 sivil toplum kuruluşundan oluşan Üreten Türkiye Platformu, kriz döneminde istihdam sağlayan firmalara ödül verecek. Sivil toplumun ödül vereceği firmalar arasında krizde işçi çıkarmak yerine 550 kişilik ilave istihdam sağlayan Ülker ilk sırada bulunuyor.

Elazığ'a fabrika kurarak 200 kişiyi işe alan Coca Cola ile İstikbal, Unilever ve ekmek üreticisi Uno da liste başı. Önümüzdeki günlerde düzenlenecek törenle ödüller sahiplerini bulacak. Hak-İş Başkanı Salim Uslu, projenin amacını, "Belirsizlik ortamında taş üstüne taş koyanın ödüllendirilmesi gerekir. Amacımız iyi örnekleri tespit edip kamuoyuna sunmak." sözleriyle özetliyor.

Hak-İş'in önerisi olarak gündeme gelen 'krizde istihdam sağlayan firmalara ödül' projesine göre sendikalar ile diğer sivil toplum kuruluşları, örgütlü oldukları işkollarında ve bulundukları bölgelerde yeni istihdam sağlayan kuruluşları tespit edecekler. Sivil toplum, yeni istihdam sağlanmasını teşvik için verilecek ödülleri, işsizlikle mücadelede de bir argüman olarak görüyor.

Türk-İş, Hak-İş, MÜSİAD, TÜSİAD, TESK, Kamu-Sen, TİKAD, AMPD, AGSD, TİM, ASO, ATB, TGSD, DEİK ve TÜRKONFED, TOBB'un öncülüğünde kurulan Üreten Türkiye Platformu, ilk iş olarak Başbakan Tayyip Erdoğan ile muhalefet liderlerini ziyaret etti. Siyasilerden tam destek alan örgütler, ilk kampanyayı İstanbul'dan başlattı. 'Kriz varsa çare de var' ismi verilen kampanya ile iç tüketimin canlandırılması hedefleniyor.

Platform ikinci toplantısını geçtiğimiz günlerde Ankara'da gerçekleştirdi. 'Kimse işini kaybetmesin' afişleriyle tanıtılan kampanyanın ikinci ayağında işsizlikteki artışın önlenmesi amaçlanıyor. Platformun üçüncü adımını ise krizde istihdam sağlayan firmaların ödüllendirilmesi oluşturacak. Artık yalnızca 'talep eden ve eleştiren' anlayışı terk etmeleri gerektiğini anlatan Hak-İş Başkanı Uslu, kriz ortamında ellerini taşın altına koyduklarını kaydetti.

"Bütün Türkiye'de kriz ortamında istihdam sağlayan firmaları tespit edeceğiz. Bunları iyi örnekler olarak topluma sunmamız lazım. Cesaretin ödüllendirilmesi açısından da önemli. Belirsizlik ortamında yatırım yapan firmalara destek olacağız. Amaç korkuyu yenmek, kriz lobilerinin oluşturduğu korku duvarını yıkmak." ifadelerini kullanan Uslu, ilk başta Türkiye genelinde istihdam sağlayan firmaların tespit edileceğini anlatıyor. Bunun ardından ödüllendirmenin yönteminin tespit edileceğini söylüyor. Uslu, "Öncelikle toplamda kaç firmanın istihdam sağladığını görmemiz gerekiyor. Bunun ardından ödüllendirmeye yönelik bir standart belirlenir. Benim kanaatim az çok demeden krizde istihdam sağlayan bütün firmaların ödüllendirilmesi gerektiği yönünde." diyor.

Zaman

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*