Krizde maliyetsiz markalaşma

Krizde maliyetsiz markalaşma.9384
  • Giriş : 06.02.2009 / 15:21:00

Ekonomik krizde bunalan, boğulan ve çıkış yolu arayan şirketlere bir iyi haber var. Krizden marka olarak çıkılabilirler.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ekonomik kriz, hiç şüphesiz en çok da KOBİ adı verilen küçük ve orta büyüklükteki işletmelere vurdu. KOBİ'ler, bu sarsıcı krizi bir şansa dönüştürebilir. “Kendi markanı kendin konumlandır, kendin yönet” üst başlığı ile yayınlanan Türk Markacı adlı eser, krizde arayışa giren KOBİ'lere ciddi öneriler sunuyor.

Sermaye odaklı markalama yöntemlerinin aksine, yepyeni bir markalaşma modeli teklif eden Türk Markacı, “reklam yapma, tasarruf yap” diyor. Özellikle “Kobiler de Marka Olur” diyerek, KOBİ yöneticilerine, krizle savruldukları olumsuz koşullarda karamsarlığa düşmemeleri gerektiğini anlatıyor ve krizden marka sahibi olarak çıkmanın yollarını gösteriyor. Türk Markacı, KOBİ'lere yenildikleri ekonomik koşullara nasıl teslim olmayacaklarını, kısaca zihnen, fikren ve psikolojik olarak da nasıl yenilmeyeceklerini gösteriyor.


Türk Markacı'nın yazarı Mevlüt Güleç, “Kobiler tasarruf yaparak neredeyse sıfır maliyetle markalaşabilir.” diyerek markalaşmak için yeterli bütçesi olmayan şirket yöneticilerinin çaresiz olmadıklarını söylüyor ve krize çözüm olarak markalaşmayı öneriyor.

Mevlüt Güleç, şirketlerin sermayeden büyük bütçeler ayırıp reklam ajanslarıyla marka inşa etme alışkanlıkları olduğunu, bunun kriz dönemlerinde imkansız hale geldiğini ve şirketlerin reklam ajanslarından vaz geçip halkla ilişkilerini güçlendirerek markalaşmayı sermayeye yük haline getirmeden de başarabileceklerini anlatıyor.

KOFTA adı verilen markalaşma modeli, www.turkmarkaci.com adlı internet sitesinden de incelenebiliyor. Mevlüt Güleç: “Amacım KOFTA- “KOBİ Modeli Markalama” adını verdiğim yöntemi Türkiye'deki tüm KOBİ yöneticilerine ulaştırmaktır. İnternet sitemize girenler “Konumlandırma Cetveli” adlı testi ücretsiz olarak uygulayıp “Marka Konumlandırma”larını yapabilirler. Arzu edildiği takdirde de yine ücretsiz olarak sitemizden “Marka Raporu” alabilirler.” diyor.

Yazar Mevlüt Güleç, çok yakında Türkiye turnesine çıkıp Türk Markacı'nın imza günlerinde, vereceği konferans ve seminerlerde KOFTA projesini marka adayları ile paylaşacak. Güleç, Türk Markacı'nın kriz ortamında sıkıntıya düşen KOBİ'lerin imdadına Hızır gibi yetişeceğini söylüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*