'Krizde reklam vermeyi ihmal etmeyin'

'Krizde reklam vermeyi ihmal etmeyin'.18823
  • Giriş : 30.01.2009 / 10:03:00

Ekonomik durgunluk sebebiyle reklamı durduran markaların statülerini kaybedeceğine inandığını dile getiren uzmanlar, 2001 krizinde batan firmaların ortak noktasının reklama ara vermeleri olduğunu bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Zeno Reklam Yönetim Kurulu Üyesi Emine Aydın, ABD ve Avrupa'da giderek derinleşen küresel mali krizin Türkiye'de de reklamverenlere kemer sıktırmaya başladığını söyledi. Aydın, "Ancak reklam dünyası 2001 krizindeki gibi bir tablo ile karşı karşıya değil. 2001 krizi firmalar için iyi bir tecrübe oldu diyebiliriz. Özellikle büyük firmalar krize rağmen reklam çalışmalarında frene basmadılar" dedi.

Emine Aydın, 2001 yılındaki ekonomik krizde reklam sektörünün yüzde 50'lere varan bir küçülmeyle karşı karşıya geldiğine dikkati çekti. Aydın şunları söyledi: "Reklam sektörünün bu krizde büyüyeceğini öngörüyoruz. 2001 krizini atlatamayan çoğu markanın ortak noktası, reklam çalışmalarını durdurmak olmuştu. Bu verilere dayanarak krizin aslında bir çok marka için fırsat olduğunu söyleyebiliriz. Geçen krizde reklamları kesenler o güne kadar yaptıkları tüm yatırımı çöpe atmış oldu. Artık daha stratejik düşünen şirketler reklamı keserek aynı hataya düşmüyor. Krizle yaşamaya bu kadar alışkın bir ülkenin markaları artık reklamdan keserek krizi aşmanın dışında çözümler üretebiliyor. Ellerinde yapabilecekleri birçok hamle varken şirketler reklamları kestirip atmıyor. Bu krizde ise markaların reklam çalışmalarını çeşitlendirerek yola devam etmelerini bekliyoruz."

Açık hava reklamlarının en önemli üstünlüğünün, diğer mecralara göre hedeflediği kitlenin tercihine bağlı olmaksızın reklam yapılabilmesi olduğuna işaret eden Aydın, açık havada yayınlanan reklamları izleyicinin tercih etmesinin söz konusu olmadığını kaydetti. Aydın, açık hava reklamlarının bir anda kitlenin karşısına çıktığını ve insanların görmezden gelemeyeceğini hatırlattı. Açık hava reklamlarını izleyicinin ister istemez fark ettiğini vurgulayan Emine Aydın sözlerini şöyle bitirdi:

"İnsanlar kırmızı ışıkta, otobüste, aracında veya yürürken açık havadaki reklamları ister istemez fark ederler. Reklam ilgisini çekerse ayrıntısına bakar. Diğer mecralarda olduğu gibi tercih etmesi gerekmeden reklamla karşı karşıya kalır.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*