Krizden bunalan sinemaya koştu

Krizden bunalan sinemaya koştu.11256
  • Giriş : 22.10.2008 / 22:38:00

Ekonomik krizle birlikte tüketici de ucuz eğlenceye yöneldi. 2-3 saat için sorunlarından uzaklaşmak isteyen vatandaş, sinemaya koştu. Eylül ayında Türkiye çapında seyirci sayısı yüzde 41.5 arttı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Tüm sektörleri küçülmeye iten ekonomik kriz, sinemaya iyi geldi. Eylül ayında tüm Türkiye'de satılan bilet adedi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 41.5 artış gösterdi. AFM sinemalarının patronu Adnan Akdemir, insanların sıkıntılı olduğu dönemlerde iki-üç saatliğine de olsa sıkıntılarından uzaklaşabilmek için sinemayı tercih ettiğini belirterek, krizlerde sinema izleyicisinin arttığını söyledi. Mars Entertainment'ın sahibi Muzaffer Yıldırım da kriz ortamlarında sinemanın en ucuz eğlence biçimi olduğunu söyleyerek, “Halk günlerinde bilet fiyatı 8 lira. İki kişinin 2-3 saatini 16 liraya geçirebileceği dahi iyi bir eğlence alternatifi bulmak zor” dedi.

MARS'I KRİZDE KURDUM

Yıldırım, Mars Sinema'yı 2001 krizinde kurduğunu hatırlatarak, “Şimdi 26 lokasyonda 200 salonu geçtik. Sektör lideri olduk. Önümüzdeki günlerde Trabzon ve Aydın'da yeni sinemalarımız açılacak. 2009'da da 3 yeni sinema kompleksi açacağız” diye konuştu. Yıldırım, sinema sektörünün 2008 yılını 35 milyon biletle tamamlamasının öngörüldüğünü, 2009'da ise yüzde 20 artışla 40 milyonun yakalanabileceğini sözlerine ekledi.

AVRUPA'DA DA ARTIŞ VAR

Muzaffer Yıldırım, Avrupa'da da krizin sinema sektörünü olumlu etkilediğini belirterek, “Yapılan bir araştırmaya göre, yılın ilk dokuz aylık döneminde DVD satışlarında yüzde 6.5, sinema bileti satışlarında da yüzde 7.4 artış var” diye konuştu.

AFM %20 büyüme hedefliyor

TÜRKİYE çapında 29 lokasyonda, 176 salon ve 28 bin koltukla hizmet veren AFM de krizde yatırımlarını sürdürüyor. “2008-2009 için koltuk kapasitesinde yüzde 20 büyüme hedefledik” diyen Akdemir, “Ankara Antares ve İstanbul Forum alışveriş merkezlerinde faaliyete geçecek yeni sinema komplekslerimiz ile bu büyümeyi sağlayacağız” dedi.

Beyoğlu sinemaları tarihe karışmak üzere

SİNEMA sektörü hareketli günler yaşarken, Beyoğlu'nun emektar sinemalarının durumu ise pek parlak değil. Alkazar, Beyoğlu, Sinepop gibi İstanbul'un eski, köklü sinemaları ayakta kalabilmek için savaş veriyor. Hedef kitlesini, alışveriş merkezlerinin sinemalarına kaptıran, emektar sinemaların sahipleri dertli. Özen Film'in sahibi ve Sinepop Sineması'nın ortağı Mehmet Soyarslan, artık sinema seyircisinin Beyoğlu'na gelmediğini belirterek, “İnsanlar Beyoğlu'na gezmeye, eğlenmeye geliyorlar fakat, sinemaya gidecekleri zaman kendi semtlerindeki alışveriş merkezinin sinemasını tercih ediyorlar” diye konuştu. Beyoğlu Sineması'nın sahibi Temel Kerimoğlu ise yaşadıkları çıkmazı şöyle anlattı: “Bazen bir ya da iki kişi için perde açıyoruz. Temmuzda pes edip, kapatacaktık fakat sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi bizim için sponsor arayışına başladı. Bekliyoruz, eğer bulunamazsa, şubatta kapatacağız.” Bir dönem Beyoğlu Sineması'nı süpermarket yapmak için Carrefour'dan teklif aldıklarını vurgulayan Kerimoğlu, “Biz kabul etmedik” dedi.

AROG'DAN UMUTLU

ADNAN Akdemir, yılın son çeyreğinde vizyona girecek olan AROG ve Osmanlı Cumhuriyeti'nin gişe beklentisinin yüksek olduğunu belirtti. Muzaffer Yıldırım da “Atatürk'ün hayatını anlatan Mustafa isimli filmi 10 milyon kişinin izlemesi gerekir” diye konuştu.Şenay Büyükkköşdere

ROTAHABER

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*