Krizden doğan tarihi fırsat:'MOL'

Krizden doğan tarihi fırsat:'MOL'.9460
  • Giriş : 30.10.2008 / 17:47:00

'Türkiye’yi Sevmek Türkiye’de Üretmektir' sloganıyla yola çıkan Merter Markalar Birliği, tüm üreticileri yurtta üretmeye ve MOL mağazalarında sergilemeye davet ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Türkiye'nin ilk yapılanma birliği olan Merter Markalar Birliği; Türkiye'de tekstil sektörünün geleceğinde çok önemli bir rol oynayacak olan MOL MAĞAZALARI projesini Merter Green Park Hotel'de bir basın toplantısı ile tanıttı.

Kısaca Türkiye'de üreten ve dünyaya açılmak isteyen üretici firmaların oluşturduğu yeni bir mağazacılık sistemi olarak tarif edilen MOL projesine katılmanın 2 şartı var:

1- Türk Markası Olmak

2- Türkiye'de üretmek

Mol Mağazaları ilk olarak Kurtköy Atlantis alışveriş merkezi ve İsviçre'nin Bern şehrinde açılıyor. Atlantis Alışveriş Merkezinde 3000 m2'lik alanda 78 firmanın katılımıyla açılacak olan MOL MAĞAZALARI'nda sadece Türkiye'de üretilmiş Türk markası ürünler satılacak.

12.000 m2 olacak Bern mağazasını Almanya'da Ece Grup ile birlikte Berlin'de açacakları üçüncü mağaza ve ardından Almanya'nın diğer kentlerinde açılacak diğer mağazaların takip edecek.

Merter, Osmanbey, Laleli'nin Baş Hafrleri 'MOL'

Toplantının açılış konuşmasını yapan MMB Genel Koordinatörü ve çocuk giyim markası Wenice Kid's Fashion'ın CEO'su Oktay Özdemir yaşanan global krizin Türkiye'ye muazzam bir fırsat ortamı sağladığını ve bir daha bulamayacağı imkanlar verdiğini söyledi. Kriz söylentileri ile motivasyonsuzluk oluşturulmasını eleştiren Özdemir, "İlk defa bugün dünyadaki global markalar ile şartlarımız eşit olmuştur. Türkiye kurulduğu günden beri böyle bir fırsatı yakalamamıştır. Avrupalı markalar çok uzun vadeli çok düşük faizli krediler alırken bugün onlar da bizimle aynı duruma gelmiştir. Dünyadaki daralma ilk önce bizim rakiplerimiz olan uzakdoğu ülkelerini vuracaktır. Türkiye zaten son bir yıldır bütün kriz çaşitlerini yaşadı. En son kapatma davası ile birlikte de krizde olabilecek tüm testleri geçirdi," dedi.

İşbirliği yaparak bu krizin içinden Türkiye'yi ciddi markalaştırarak çıkarmanın münkün olduğunu ifade eden Özdemir şöyle devam etti: "İşte bu krizi fırsat bularak ilk adımı biz MMB olarak MOL Mağazaları projesi ile atıyoruz. MOL projesi Türkiye'de 78 hazırgiyimcinin bir araya gelerek kurduğu ve Türk üreticisinin markalaşması için dünyaya yeni bir açılım sağlamak amacıyla geliştirmiş olduğu bir projedir."

Türk Tekstilcisinden Dünyaya Hodri Meydan

Hedeflerinin 2013'te Türkiye'nin en güçlü markasını dünyaya göstermek olduğuna dikkat çeken Özdemir, “Bu amacı gerçekleştirmek için piyasaya toptan fiyatına perakende anlayışıyla girdik. Bütün dünya markalarına hodri meydan diyoruz. Yaklaşık 3000 metrekarede 16 bin adet modelle muazzam fiyat ve hiçbir dünya markasının uygulamadığı yeni pazarlama stratejileri ile çalışacağız” diye konuştu.

Oktay Özdemir Türkiye markalaşmadığı sürece yabancı markalara fason üretim sarmalının kırılamayacağını ifade ederek, MOL'un cirosunun yüzde 3'ünü sadece Türkiye'nin tanıtımına ayıracağını belirtti.

Tüm Türk Üreticileri MOL'a Davetli

MOL projesini Türkiye'de 78 hazırgiyimcinin bir araya gelerek kurduğunu kaydeden Özdemir şöyle devam etti: “Krizi fırsat bularak ilk adımı MMB olarak MOL Mağazaları projesiyle atıyoruz. Bu proje Türk üreticisinin markalaşması için dünyaya yeni bir açılım sağlaması amacıyla geliştirmiş olduğu bir projedir. Bugün artık markalaş-mak tek bir firmanın şu küresel dünyada yapabileceği bir iş değildir.

Bir ülkenin markalaşması da aynı şekilde sadece birkaç firmanın başarılı olması ile elde edilebilecek bir sonuç değildir. Markalaşmak topyekun bir hareket gerektirir. Maliyeti çok yüksektir ve uzun bir sürece ihtiyaç vardır. Fakat eğer biz işbirliği yaparsak bu markalaşma sürecini kısaltabiliriz ve bu krizi büyük bir fırsata dönüştürebiliriz.”

Körfez Ülkesinden MOL'a Gelen Ciddi Teklif

Özdemir, dünyanın birçok ülkesinden talep olduğuna vurgu yaparak, İsviçre, Almanya, Kuveyt, Dubai gibi ülkelerin şimdiden MOL'ü istediklerini söyledi. Körfez sermayeli uluslararası bir fonun kendilerine teklifte bulunduğunu kaydeden Özdemir, “Bunun da kararını iki-üç hafta içinde vereceğiz.

Eğer gelen teklifler Türk üreticisini önünü açacaksa, dünyada daha kolay yayılmamızı sağlayacaksa her teklife sıcak bakıyoruz” dedi. Özdemir, MOL mağazalarından 2009'da 3 milyar dolar ciro hedeflediklerini belirterek, önümüzdeki yılın sonunda 56 mağaza açmayı planladıklarını aktardı.

MOL'un Özellikleri

MOL, Türkiye'de üreten ve dünyaya açılmak isteyen tüm üretici firmaların oluşturduğu yeni bir mağazacılık sistemidir.

Dünyaya açılmak isteyen fakat imkanları bulunmayan kobiler için bir örnek ve yapılanma şeklidir.

MOL yeniden Türkiye'yi tekstil üretimde ayağa kaldıracak ve kendi markalarıyla dünyaya 'Made in Türkiye'yi sunacaktır ve bu da Türk tekstil sektöründeki dünyaya tanıtımı noktasında çok önemli bir adımdır.

MOL'a sadece Türk üreticileri katılabilecektir.

MOL'e kabul edilen her firma aynı zamanda MOL'un ortağı olacaktır.

MOL'un kendisi kar amacı gütmemektedir. Sıfır kar ticarisini benimsemektedir. MOL'un Asıl kazancı markaların ürünlerini satmalarından ve Türkiye tekstil sektörünün dünyaya tanıtımını yapmalarından kaynaklanacaktır.

MOL bağımsız denetim şirketleri tarafından düzenli denetlenerek aylık piyasa raporu sunacaktır.

MOL model (ürün) kabul sistemine göre çalışacaktır.

Toptan fiyatına perakende stratejisini benimsemiştir.

MOL perakende ve MOL toptan olarak 2 ayrı sistemle çalışacaktır.

MOL ayrıca partnerlerine Franchaise verebilecektir.

MOL' de yaklaşık 3000 metre kare'de 12–15.000 farklı model sunulacaktır.

MOL'da 1,5 YTL.'den başlayan fiyatlarla satışa sunulacaktır.

Tüketici denemek istediklerinde aldıkları ürünün sağlığa uygun olup olmadığını kontrol edebilecek

Tüketiciye aldığı ürün için her yıl kuru temizleme hizmeti vereceğiz.

Müşterilerin satın aldıkları eşyaları evlerine kadar götürecek bir servis sitemi sağlıyoruz.

Ürünlerin en iyi, en güzel en stratejik modelleri tüketiciye sunulacak.

MOL cirosunun %3 'ünü Türkiye tanıtımına ayırmaktadır.

MOL tüm katalog ve broşürlerinde Türkiye'nin tekstil sektöründe güçlü olduğunu dünya tekstil sektörüne tüm yönlerden ispatlayacaktır.

MOL'un hedefi 2013 yılında cumhuriyetimizin 90.yılını kutlarken Türkiye'nin dünyadaki en büyük markası olmak ve Türkiye tekstil sektörünü dünya çapında tanıtmak...

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*