Krizden en az etkilenenlerden biriyiz

Krizden en az etkilenenlerden biriyiz.14359
  • Giriş : 04.06.2009 / 08:31:00

Eski Rusya Başbakanı Primakov TUSKON'un konferasında krizi değerlendirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Eski Rusya Başbakanı Yevgeniy Primakov, Türkiye'nin, krizden en derin etkilenen ülkeler arasında bulunmadığı belirtti.

Primakov, Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonunun (TUSKON) devam eden ''Türkiye Dünya Ticaret Köprüsü'' etkinliğinde gazetecilerle bir araya geldi.

''Türkiye ile Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi arasındaki yakınlaşma''ya ilişkin değerlendirmesinin sorulması üzerine Primakov, Bölgesel Yönetimin lideri Mesut Barzani ile bir süre önce görüştüğünü, Barzani'nin Türkiye ile çok iyi ilişkiler kurmayı ve büyük inşaat yatırımlarının sürdüğü bu bölgeye, Türk yatırımcıları çekmek istediklerini söylediğini anlattı.

Primakov, Türkiye'nin Orta Doğu süreçlerinin istikrarına katkısının avantajlı olduğunu ve Suriye ve İsrail arasındaki ara bulucu misyon üstlenmesinin kendileri tarafından desteklendiğini ifade ederek, Türkiye'nin etkisinin artığını söyledi.

Küresel krizin Rusya'ya etkisinin çok büyük olduğunu dile getiren Primakov, ''Rusya'nın derin bir biçimde global ekonomiye entegre olmasından dolayı, tabii ki kriz teğet geçemezdi Rusya'yı'' dedi. Primakov, krizden sonraki dönemde Rusya ekonomisinin krizden önceki şeklinde olmayacağını belirtti.

Primakov, ''Global krizin bittiği söylenebilir mi?'' sorusuna, ''Hayır. Bu soruya ne kadar olumlu yanıt vermek istesem de maalesef hayır'' dedi.

''Türkiye'nin, aslında krizden en derin etkilenen ülkeler arasında olmadığı'' görüşünü dile getiren Primakov, bunun da krize karşı alınan önlemlerin doğru şekilde tasarlanmış ve yapılmış olduğunu gösterdiğini, ancak 2 gündür Türkiye'de bulunduğu için tüm durumlardan haberdar olmadığını vurguladı.

Primakov, ABD'nin dünya ticaretinde diğer ülkelere nazaran daha fazla payı bulunduğunu ve bu nedenle ''doların geçmişte kaldığı'' görüşüne katılmadığını bildirerek, ''Bununla birlikte dolar, krizden önceki bütün alanları kapsayan bir etkiye sahip olmayacaktır'' dedi.

ENERJİ

Rusya'nın liderliğinde OPEC benzeri örgüt oluşturulmasına ilişkin soru üzerine Primakov, böyle bir yapının kuruluşunu inkar etmediğini, bunun çözülebilecek olan geçerli bir hedef olduğunu söyledi.

Yevgeniy Primakov, Türkiye ve Rusya arasında doğal gaz, petrol ulaştırma kanalına ilişkin ''çıkar çatışmaları'' olması konusunda yazılanların, bazı gazeteler tarafından yapılan ''abartılı'' haberler olduğunu kaydetti.

Burada ciddi çıkar çatışmaları gördüğünü, Güney Akım'a, Nabucco'ya Türkiye'de olumlu yaklaşıldığını, bunun Rusya'da bir alerji yarattığını düşünmediğini ifade eden Primakov, dünyada bazı güçlerin Rusya'yı by-pass etmek istediğini belirtti.

Primakov, Rusya'nın güvenilir tedarikçi olduğunu ve Rusya'nın ulaştırma konusunda tekelci olmak istemediğini kaydetti. Primakov, enerji konusundaki sorumlulukları, ''tedarikçi ülke sorumluluğu'', ''transit ülke sorumluluğu, ''tüketici ülkelerin sorumluluğu'' şeklinde sıralayarak, bu sorumlulukların eşit olarak sağlanmasının enerji güvenliğini sağlayacağını anlattı.

Sadece Avrupa'ya değil, Orta Doğu'ya da Türkiye'nin büyük bir ulaştırma ve dağıtım merkezi olabileceğine işaret eden Primakov, ''Bence bütün bunlar Rusya'nın çıkarına karşı olan şeyler değildir'' dedi.

''TÜRKİYE, KUTUPLARDAN BİRİNİ GÜÇLÜ BİÇİMDE TEMSİL EDECEK''
Eski Rusya Başbakanı Primakov, AB'nin bir ''gerçek'' olduğunu vurgulayarak, bütün dünyanın çok kutuplu bir yapıya geçmesinde, ''Türkiye ekonomik başarılara imza atmış bir ülke olarak, AB'de olsun veya olmasın çok kutuplu bir dünyada kutuplardan birini güçlü bir biçimde temsil edecektir'' diye konuştu.

Primakov, İsrail'de yeni hükümetin gelişi ile bölgedeki sorunların çözümünün ''biraz zorlaştığı'' yorumunu yaptı.

Türkiye-Ermenistan arasındaki yakınlaşmaya ilişkin olarak da Primakov, bu durumun birçok ülkede olumlu algılandığını belirterek, ''Sürecin önemli durumlardan biri şudur; yakınlaşma sürecinde hiçbir taraf bunu, herhangi bir üçüncü ülkenin çıkarlarına karşı kullanmayacaktır'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*