Krizden 'İslami kalkınma' çıkar mı?

Krizden 'İslami kalkınma' çıkar mı?.8664
  • Giriş : 17.10.2008 / 12:26:00

Dünya küresel krizde. Kapitalist sistem çöktü. Bankalar batarken ülkeler de batıyor. Fakat diğer taraftan MÜSİAD fuarına akın var. Peki ama neden?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İslam ülkeleri arasında işbirliğini sağlamak ve ticari faaliyetleri canlandırmak amacıyla gerçekleştirilen 12. MÜSİAD Fuarı ve 12. Uluslararası İş Forumu'na bu sene dünyayı sarsan küresel kriz damgasını vuracak.

23 -26 Ekim tarihleri arasında, 61 ülkeden 2000'i aşkın yabancı işadamını İstanbul'da buluşturacak olan Fuar ve Forum'a, 400'ü yerli 100'ü yabancı olmak üzere 500 firmanın katılacak.

Haber7.com olarak ziyaret ettiğimiz MÜSİAD Başkanı Ömer Cihad Vardan, bugüne kadar düzenledikleri fuarların en görkemlisini hem katılım açısından hem de içerik bakımından bu yıl gerçekleştirileceklerini belirtirken, İstanbul'a 2000'i aşkın işadamını getirerek çıtayı bir basamak daha artırdıklarını söyledi. 200 bini aşkın ziyaretçiyi bekledikleri Fuar ve Forum'a küresel krize rağmen gösterilen ilgiden çok mutlu olduklarını belirten Vardan, komşu ve çevre ülkelere yapılan ihracatın önemine dikkat çekti.

Dünya küresel krizle çalkalanırken, sektörlerinin önde gelen yerli yabancı 500'ü aşkın firmasının Fuar ve Forum'a gösterdikleri ilginin kendilerini çok memnun ettiğini belirten Vardan, kapitalist ve androsakson finans sisteminin çöktüğü bir ortamda, Müslüman ülkelerinin kendi aralarında yeni bir arayış içine girmelerinin, tartışmalarının düzenledikleri fuarın bir umut olduğuna işaret ettiğini söyledi.

KAPİTALİZM ÇÖKTÜ YENİ UMUT İSLAM ÜLKELERİ

Fuara katılan, 100 milyar dolara hükmeden Türk ve yabancı işadamlarının 5 gün boyunca yaklaşık 4 milyar dolarlık ticaret bağlantısı yapması beklediklerini ifade eden Vardan, 18 ülkeden 24 tane de bakan gelmek üzere teyit ettirdiğini fuarlarının bu seneki konseptlerinin “İslam ülkeleri arasında finansal entegrasyon” olduğunu belirtti.

1993 yılından beri düzenledikleri fuarlarının her sene büyümesine dikkat çeken MÜSİAD Başkanı Ömer Cihad Vardan şunları söyledi: Fuarımız her sene büyüyor. Bu da fuarın yaptırım gücünü, firmalara etkisini ve desteğini ortaya koymuş oldu. Katılan bakanlar ve yurt içi yurt dışı firmaların sayısı baz alındığında 15 yıllık fuar ve forum tarihimizde bu yıl rekor kırmış olduk. Tüm dünya ekonomik olarak çalkantılı günler geçirirken bu fuara katılımın beklenenin üstünde olması bir başarıdır. Bu aynı zamanda, kapitalist ve androsakson finans sisteminin çöktüğü bir ortamda, Müslüman ülkelerinin kendi aralarında yeni bir arayış içine girmeleri ve bunu tartışmaları fuarın bir umut olduğuna işaret ediyor.”

TÜRKİYE KOMŞULARINA YANAŞTI İHRACAT ARTTI

Türkiye'nin geçmiş yıllara göre bazı kademelerde ilerleme kaydettiğini bunun göstergesinin de ihracat rakamlarının olduğunu söyleyen Vardan, ihracat rakamlarının 2002 ile 2008 yılları arasındaki hızlı artışının yanı sıra bu süreçte komşu ve çevre ülkelerle çok iyi münasebet sağlandığı ayrıntısına dikkat çekti.

6 yıllık süreçte komşu ve çevre ülkelere yapılan ihracattaki yükselişle birlikte Türkiye'nin artık komşularını yanaştığını, ticarette iyi ilişkiler kurduğunu belirten MÜSİAD Başkanı Vardan komşu ülkelere yapılan ihracatın ayrıntılarını şöyle açıkladı: “Türkiye olarak 2002'de ihracatımız 36 milyar dolarken bunun yüzde 5-6'sı komşu ve çevre ülkelerle yapılıyordu. Bugün geldiğimiz noktada ihracatımız yüz 33 milyar dolarla ulaştı. Bu yüz 33 milyar doların yüzde 40'ını komşu ve çevre ülkelerle yapar duruma geldik. Bu şunu gösteriyor; Biz komşu ve çevre ülkelerle 6 yıllık süreç içerisinde çok iyi münasebetler kurmuşuz. Bu münasebetler çerçevesinde ticari ilişkilerimizi geliştirmişiz ve sonuçta da ihracat kabiliyetimiz o yönde değişime uğramış. Burada dikkat edilmesi gereken rakam da geçen seneden bu seneye kadar ihracatımızın artışı yaklaşık yüzde 35 oranında. Bu yüzde 35'lik rakamın içerisinde Avrupa Birliği ile yapmış olduğumuz ihracatın artış oranı yüzde 22, komşu ve çevre ülkelerdeki ihracatımızın artış oranı ise yüzde 55.”

Her geçen gün bu bölgeye daha çok ihracat yapar duruma gelindiğini belirten Vardan, “Türkiye komşularına yanaşmış, komşuları ile iyi ilişkiler kurması gerektiğini görmüş ve bu kurduğu iyi ilişkilerle ticaretini geliştirebilmiş.” diye konuştu.

Tüm bunların yanı sıra oluşturulan güvenin de çok önemli olduğuna değinen Vardan, sözlerini şöyle tamamladı: “Ticarette kişisel bazda düşünmek gerekirse alışverişte güvendiğimiz, inandığımız firmaların mallarını alırız. Bu dünyada da böyle… Onlar da inandıkları bölgelerden, inandıkları malları inandıkları fiyatlara almayı düşünürler. Biz bu temeli oluşturabilmişiz. Burada MÜSİAD'ın payı var mı? Tabii ki var. Senelerdir yapmakta olduğumuz forum ve fuar, Afro Avrasya coğrafyası bunu destekler nitelikte.”

HABER7

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*