Krizden korkan bu fuara gelsin

Krizden korkan bu fuara gelsin.7617
  • Giriş : 27.10.2008 / 16:11:00

Ülkem çok badireler atlattı. Tarihleri bile unutulmayan, hatırlatmak istemediğimiz bir çok devalüasyon ve ekonomik dar boğaz geçirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ülkem çok badireler atlattı. Tarihleri bile unutulmayan, hatırlatmak istemediğimiz bir çok devalüasyon ve ekonomik dar boğaz geçirdi. Piyasaların şişmesi ve ticaret ehlinin korkusu birleşince borsa düşüşe, döviz tırmanışa geçerdi.

Sabahın erken saatlerinde ilk basın toplantısı düzenleyen kriz tellallarını boy boy ekranlara taşıyan çanakçı medya ve bunların sırtını sıvazlayan açıklamalarla bir de odalardan destek geldiği an Türkiye ekonomisinin ipini çekmek için devlet otoritesindeki bir zatın öksürmesi bile yeterdi.

Bu tabloyu iyi hatırlayan bu millet, şimdi takdire şayan bir dayanışma ile kriz tellallarına Tokat üstüne Tokat indiriyor.

23 Ekimde açılan 12. Müsiad Fuarındaki hareketlilik bunun bir örneğidir. Genel hatlarıyla her sektörden katılımcı ve ziyaretçinin bulunduğu fuarda global krizden etkilenmesi beklenen bir ülke portresinden çok; ekonomisi kendini toparlayan, yerli üretim-yerli marka olgusunu yakalamış atılım için komut bekleyen bir ülke modeli vardı.

Daralması beklenen piyasalarda lokomotif sektör inşaatın, önce dibe vurması daha sonra ilk teması olan sektörlerin birer birer piyasadan çekilmesi beklenirken; Müsiad fuarındaki birlik beraberlik duygusunun yanında lokomotif sektörlerin katılımcılarının umutvar oldukları gözden kaçmıyor.

Stantları dolaşırken kriz beklentisi sebebi ile “likit bekle” mantığına bürünmesi gereken firmaların, fuar içi görüşmelerde büyümek için yatırım amaçlı iç-dış görüşmeler yapması ise hükümetin ekonomik istikrar noktasındaki anlayışının ticarette benimsendiğini göstermektedir.

Provokatör medyanın ülke pazarındaki “iplik satışı” sebebi ile elinin kolunun bağlı olması ve artık ülke ekonomisi başta olmak üzere, her türlü iç karışıklığın tetikçisi olup, bu yolda nemalanmanın mümkün olmadığının kanıtı olarak Müsiad Fuarı gösterilmelidir.

İş dünyası kendi içinde, iç piyasada dahi alım-satım-yatırım hususunda tedirgin davranırken, Müsiad mensubu şirketler iç piyasayla beraber dış sermayenin öncüsü olan ülkelerle fuarda işbirliği ve karşılıklı ticaret görüşmeleri yapmaları bu milletin geleceğinin artık birilerinin iki satırlık yazıları veya boyalı manşetleri ile olmayacağının en güzel vesikasıdır.

62 ülkeden 507 firmanın ve 2 bin 200 yabancı işadamının katıldığı 12. MÜSAD Fuarı, gezilmesi ve de gezilirken ibret alınması gereken bir tablodur.
Fuarlar yurt dışı iş olanaklarının zirve yaptığı ticari organizasyonlardır. Lakin bu dönemde fuarda güç göstermek, dış ekonominin temsilcileri olan firma yetkililerince Türkiye'nin gücünün ispatı olmuştur. Bu ispatın arkasında olan tüm firmaları ve Müsiadı tebrik etmek lazım.

Bu ülkede çok mücadeleler verilmiştir. Dolar başını alıp gitmeye hazırlanırken birden bir yavaşlama oldu. Kriz tellalları doların yükselme aşamasında el ovuştururken, biraz direnmeyle ve iç piyasa dinamiklerini harekete geçirmeyle bu belirgin olmayan bekleyiş alt üst edilebilir. Bu hareket için gerekli moral yeri Müsiad fuarıdır.

Fuar gezintisi sırasında önde gelen bir sivil toplum kuruluşunun standında bir çok kişi ile sohbet etme imkanı buldum. Katılımcılar ve ziyaretçilerin hepsinin düşüncesi tek noktada zirve yapıyor. Kriz yok, biz inandık, siz inanın en önemlisi dünya inansın.
Elbette Amerika'da bankaların birer birer devrilmesi bizim için hayırlara alamet değil, lakin ülke ekonomisinin iç dinamikleri hala hayatta. Ayakta tutan herkese teşekkür ederiz.

Kriz yok işe devam. . .

HABER7

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*