Krize bir yorum da Serdengeçti'den

  • Giriş : 28.11.2008 / 23:46:00

Eski Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti, "Krizden etkilenen birçok ülke bir takım tedbirler alırken, Türkiye'de halen bir tedbir alınmış değil" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Serdengeçti, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası'nda (ATSO) düzenlenen "Uluslararası Kriz ve Türkiye" konulu konferansta yaptığı konuşmada, ABD ve Avrupa'da konut fiyatlarındaki düşüş ve finansal kesimde küçülme durmadan krizden çıkışın mümkün olmadığını kaydetti.

Krizlerin eninde sonunda geçtiğini, önemli olanın en az zararla atlatmak olduğunu vurgulayan Serdengeçti, "Bunun için çok iyi tedbirler alınması gerekiyor. Tüm dünyayı etkileyen kriz ortamında yaklaşık 19 ülke gerekli tüm tedbirleri aldı. Hatta Almanya'da hiçbir banka batmamışken, mevduat sigortasına sınırsız güvence getirildi. 28 ülkede reel sektöre destek paketleri veriliyor. Krizden etkilenen birçok ülke mevduat sigortasına güvenceyi artırıp bir takım tedbirler alırken, Türkiye'de halen bir tedbir alnımış değil" diye konuştu.

Şu anda krizin ortasında ya da sonunda olunduğunu söylemenin yanlış olacağının altını çizen Serdengeçti, krizin yavaş ve uzun süreli olarak devam etmesinin beklendiğini kaydetti.

Krizin bitiş sinyallerinin çok iyi takip edilmesi gerektiğini vurgulayan Serdengeçti, "Ne zaman borsalar yükselmeye başlar, o arada çok düşmüş olan emtia fiyatları da yükselirse, işte bunlar birer gösterge olabilir. Aynı zamanda altın fiyatların düşüşe geçmesi ve para piyasalarındaki faiz oranlarının da bu noktada düşüş profili izlemesi lazım" dedi.

CNNTURK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*