Krize en sağlam yakalanan Türkiye'dir

Krize en sağlam yakalanan Türkiye'dir.13561
  • Giriş : 10.12.2008 / 20:03:00
  • Güncelleme : 10.12.2008 / 20:09:12

Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, 'Krize temel dengeleri sağlam olarak yakalanan ülke, Türkiye'dir.' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bakan Şimşek, Kurban Bayramı nedeniyle geldiği Batman'da, Batman Genç İş Adamları Derneği (BAGİAD) tarafından H.Abdullah Baymaz Öğrenci Yurdunda verilen yemeğe katıldı.

Bakan Şimşek, yemeğin ardından yaptığı konuşmada, yaşanan krizin etkilerini anlattı.

Türkiye'nin krizden en az zararla çıkacağını belirten Bakan Şimşek, ''Bir çok ülke birbiriyle entegre olmuş durumda. Bu bakımdan Türkiye'nin etkilenmemesi mümkün değildir.'' dedi.

Türkiye'de gıda yoksulunun bulunmadığını anlatan Bakan Şimşek, rakamların medya kuruluşlarınca abartıldığını söyledi.

Devlet olarak krizin yansımalarını sınırlamak için bir takım tedbirler aldıklarını ifade eden Bakan Şimşek şöyle dedi:

''Türkiye her ne kadar sistematik açıdan önemli bir ülke olsa da sorunun çözümü konusunda tek başına hareket edemez. Türkiye'nin imkanları belli. Eximbank ve Merkez Bankası işbirliği ile ihracatçıyı toplam 3 milyar dolarla destekledik. Gelişmiş ülkeler bu krizi atlatmak için toplam 8 milyar dolarlık önlem paketi hazırlamalarına rağmen gerekli önlemi almamışlardır. Hazırlanan önlem paketi, Türkiye'nin milli gelirinden 10 kat fazla olmasına rağmen yine de çözüm olmamıştır.''

Krizin bir süre daha devam edeceğini belirten Bakan Şimşek, ''Türkiye olarak krizi en güzel şekilde yönettik. Ülke olarak bu krize temel dengeleri sağlam olarak yakalandık'' diye konuştu.

Bir ülkenin gelişmesinin ancak beşeri sermayenin artırılması ile mümkün olabileceğini savunan Bakan Şimşek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Dışarıdan kaynaklanan şoklar ve kapatma süreci olmasaydı Türkiye'nin büyüme hızı daha da büyük olacaktı. Siyasi belirsizlikler büyüme hızını düşürdü. Tüm olumsuzluklara rağmen Türkiye'de sosyal güvenlik, iş gücü piyasası, Ar-Ge ve enerji piyasası reformlarını gerçekleştirdik.''

Bakan Şimşek, toplantının ardından kentten ayrıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*