Krize Kara, Gri, Beyaz, Pembe senaryo

Krize Kara, Gri, Beyaz, Pembe senaryo.18884
  • Giriş : 28.10.2008 / 08:17:00
  • Güncelleme : 28.10.2008 / 09:04:32

Dövizdeki aşırılık ve borsalardaki sert düşüş piyasalara hakim. Uzmanlar öngörülerini 4 senaryoda topluyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Hükümet global krizi fazla ciddiye almasa da piyasalar bildiğini okuyor. Borsa hacimsiz de olsa son haftalardaki 'istikrarlı' düşüşünü sürdürüyor.

Doları ise tutmak adeta imkansız. Yatırım uzmanları dolardaki baskıyı, Türkiye'nin makro ekonomikdengelerindeki açmazlara, bu açmazların ihtiyaç yaratacağı yabancı fonlara bağlıyor.

Bu noktada kimse cari açığın nasıl finanse edileceğini kestiremiyor. Bu para bulunamazsa doların '2 YTL'yi aşar' senaryosuna 'ütopik' bakmamak gerekiyor. Borsada ise bu gelişmelere paralel olarak konuşulan ise önce 20.000 oradan da 18.000 puana kadar düşüş olabileceği.

EN KÖTÜSÜ: KARA SENARYO

DOLAR 2.50

Yabancı yatırımcılar gerek riskli olarak değerlendirmeleri, gerek geldikleri ülkelerdeki zararlarını telafi etmek adına, gerekse fonlara para koyan yatırımcıların paralannı istemeleri nedeniyle Türkiye'den çıkmaya devam etmeleri döviz üzerindeki baskıyı artırır. Cari açık, bankaların yıl sonuna kadar ödeyecekleri ve 3 milyar doları bulan sendikasyon ödemeleri, şirketlerin vadesi gelen döviz kredi ödemeleri tedirginliğini artırır.

Bu baskılar dövizde yükselisin durmayacağı endişelerini artınr. Elinde döviz olan yerli aktörler döviz satmak yerine beklemeyi, hatta döviz almaya yönelirler. Bu durumda piyasadaki likidite iyice azalır, derinlik kaybolur. Paniğe dönüşen bu sürece spekülatif hareketler de eklenince dolar kuru 2.5 YTL'ye kadar gider. Bono bileşikleri ise yüzde 25-30 aralığına yükselir.

BORSA 18.000

Borsada ise gelinen seviyeler çok cazip. Ancak fonlann nakte olan ihtiyacı 'mecburi satış' yapmalanna neden oluyor. Bu satış sürecinin devamında 22.000, 20.000 görülebilir. Satışların sürmesi halinde 18.000'leri telaffuz edenler de var.

Ancak bu senaryonun gerçekleşme ihtimal çok düşük. Borsa, döviz ve faizde bu seviyelerin görülmesi halinde gelen tepki hareketi de aynı sertlikle olacaktır.

GERÇEKÇİ: GRİ SENARYO

DOLAR 1.70-2.00

Global piyasalardaki genel olumsuz hava devam eder. Bu durum iç piyasaları da olumsuz etkiler. Yabancıların döviz talebi devam eder. 1.70'li seviyelerde satışa yanaşmayan yerli yatırımcılar, kurun 1.80'i asmasıyla, özellikle 2 YTL'ye yaklaşmasını satış fırsatı olarak değerlendirecektir. Ayrıca Merkez Bankası da 1.80 ve üzerinde fiyat istikrarı adına müdahale edecektir. Bu durumda dolar kuru 1.70-2.00 YTL arasında seyreder. Bono bileşikleri de yüzde 25-26 bandında seyreder.DOLAR 1.50-1.70

Alınan önlemlerin etkisiyle global piyasalardaki finansal kriz durulur. Ancak reel sektöre yansımaları ve resesyon ile ilgili kaygılar devam eder. Ancak bu olumsuzluklarda daha önce satın alındığı için ekstra bir olumsuzluk yaşanmaz. Ayrıca yurt dışında merkez bankaları faiz indirimine gider.

Türkiye'de ise kısa vadede faiz indirimi beklenmediği için bu durum YTL'nin cazibesini artınr. Böylece yeni giriş olmasa da en azından yabancı çıkışlarının önüne geçer. Yabancıların döviz talebi azalacağı için kurdaki yükseliş beklentisi de azalır. Böylece içerideki oyuncuların döviz beklentileri biter. Kısmen satışlar gelebilir. Ama istenen ölçüde olmaz. Dolayısıyla dolar kuru 1.50-1.70 bandına gerileyerek yatay bir seyir izler. Bono bileşik faizleri de yüzde 20-23 bandına geriler.

BORSA 30.000

Yabancı çıkışının sonlandığı ve doların 1.70 seviyesinden döndüğü bir ortamda borsa endeksinin de tepki alımlannın olduğunu görebiliriz. Böyle bir ortamda da öncelikle 28.000 ve sonrasında 30.000 seviyeleri denenir. Ancak yüklü alım yapmak için erken.

HAYALPEREST: PEMBE SENARYO

DOLAR 1.30

Alınan önlemler etkisini gösterir ve global krizin bittiğine yönelik beklentiler güçlenir, özellikle YTL'nin yüksek faiz avantajı yabancı yatırımcının Türkiye'ye dönmesine neden olur. Ayrıca global finans sistemi yeniden işlerliğe kavuşarak kredi piyasası açılır. Gelişmekte olan ülkelere yönelik kredi musluklan azar azar da olsa açılır. Bütün bunlar döviz üzerindeki baskıyı hafifletmenin ötesinde, yükseliş beklentilerini bitirir. Geçmiş yıllarda yüksek maliyetle dövizde uzun yıllar kalarak büyük kayıplara uğrayan yerli yatırımcılar da bir anda aynı pozisyonda kalmamak adına satışa geçer. Böylece dolar 1.50'nin altına gerileyerek 1.30-1.50 bandına oturur.

BORSA 35.000'İN ÜSTÜNDE

Beklentileri satın alan borsa, tüm olumsuzlukları fiyatına yansıtmış olacak. Bundan sonra sancılı ama yukarı yönlü hareketlerin olduğu bir piyasa söz konusu olur. ilk etapta 30.000 ve ardından 35.000 seviyeleri söz konusu olacak. Daha uzun vadede ise gelişmelere bakılacak. Burada da alım yapacaklar kademeli alım denemeli. Hisse bazında da likiditesi yüksek, temettü verimi yüksek, net nakit pozisyonu olan hisseler öncelikle tercih edilmeli.

BEKLE GÖR: BEYAZ SENARYO

BORSA 20.000

Borsada satışlar bir miktar daha devam ederek. Doların 2 YTL'ye gittiği ortamda endeksin 20.000 seviyelerine kadar çekilmesi mümkün. Ancak dibini bulan bir piyasada tepki alımları da sert olabilir. 

ECONOMIST

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*