Krize karşı G-20 liderleri toplanıyor!

Krize karşı G-20 liderleri toplanıyor!.17091
  • Giriş : 15.11.2008 / 14:31:00

G-20 ülkeleri ABD Başkanı George Bush liderliğinde Washington’da bir araya geliyor...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

G-20 ülkeleri ABD Başkanı George Bush liderliğinde Washington'da bir araya geliyor. Liderler ve finans dünyasının önde gelen isimleri küresel krizle mücadele sürecinde temel prensipleri üzerinde uzlaşmaya varmaya çalışacak.

Dünyanın önde gelen liderleri krize çare arıyor. Washington'da düzenlenecek finansal piyasalar ve dünya ekonomisi zirvesinde G-20 liderlerinin dört ana hedefi olacak.

G-20 ülkeleri, öncelikle krizin nedenlerini belirleme konusunda uzlaşmaya çalışacak. G20'de ele alınacak ikinci konu, küresel kriz sürecinde atılan adımlar ve alınan önlemlerin etkileri olacak. Zirvede krizle mücadelede yeni yollar arayacak olan liderler, son olarak krizin tekrar etmesini önlemeye yönelik finansal sistem reformuyla ilgili prensip anlaşmasına varmaya çalışacak.

Washington'da yapılacak zirvede belirlenecek prensiplerin, sonraki zirvelerde teker teker irdelenmesi amaçlanıyor. Ancak yapılacak görüşmelerde, prensipler konusunda ortak bir kanıya varılması iddialı bir hedef olarak değerlendiriliyor. ABD, Kanada, İngiltere ve Avustralya serbest piyasa ekonomisi taraftarı. Avrupa ülkeleri ise piyasaların daha yakından denetlenmesi gerektiğini savunuyor.

Zirveden gelişmiş ülkeler kadar finansman sıkıntısı içinde olan gelişen ülkeler için de önemli sonuçlar çıkabilir. Gündemdeki konulardan gelişen ülke ekonomilerini ilgilendiren en önemlisi, ticaret ve yatırım serbestisi yoluyla rekabetçi ekonomi sayısının artırılması olacak. Ele alınacak diğer önemli bir konu ise, krizle mücadele çabalarında gelişen ülkelerin rolünün artırılması olacak.

ZİRVEYE KİMLER KATILIYOR?

Zirveye G-20 liderlerinin yanı sıra IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn, Dünya Bankası Başkanı Robert Zoellick, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon ve Finansal İstikrar Forumu Başkanı Mario Draghi'nin de katılması bekleniyor.

ABD'nin yeni başkanı Barack Obama'nın zirveye katılmayacağı, ancak görüşmeleri takip etmesi için bir heyet göndereceği bildirildi. Obama'nın ofisinden yapılan açıklamaya göre, iki kişilik ekip, ABD'nin eski dışişleri bakanlarından Demokrat Madeleine Albright ve Eski Cumhuriyetçi Senatör Jim Leach'ten oluşacak. Bu ikili, zirve sırasında yapacakları görüşmelerle yeni yönetimin diğer ülkelerle iletişim kurmasını sağlayacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*