Krizi 'katır' sırtında aşmaya çalışıyorlar

Krizi 'katır' sırtında aşmaya çalışıyorlar.13933
  • Giriş : 16.06.2009 / 11:27:00

Avrupa pazarındaki daralmanın etkilerini gidermek isteyen hazır giyim ve konfeksiyon ihracatçısı, Orta Doğu için hazırladıkları özel koleksiyonlarla İran, Irak ve Suriye gibi pazarlara girmeye başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bu ülkelere yapılan ihracatta, gümrük vergisi sorunu nedeniyle ''katır sırtında'' yapılan nakliyatın da önemli bir pay tuttuğu ifade ediliyor.

Türkiye Moda ve Hazır Giyim Federasyonu Başkanı Nedim Örün, Türk tekstil ve hazır giyim sektörünün en büyük pazarı olan AB pazarında, krizle birlikte önemli oranda daralma yaşandığına dikkati çekti.

Nisan ve Mayıs ayı ile birlikte kıpırdanma yaşansa da henüz eski günlerin özlendiği bu pazarlara alternatif yaratma çabalarının gündemde olduğunu belirten Örün, yıllardır ihmal edilen komşu pazarların bu dönemde ön plana çıktığını dile getirdi.

Son dönemde özellikle İstanbul'daki ihracatçı firmaların İran, Kuzey Irak, Suriye gibi ülkelere ihracatı artırdığını belirten Örün, şöyle devam etti:

''Laleli bölgesi yıl başından bu yana Kuzey Irak ve İran'a çok önemli miktarda mal gönderiyor. Bu ülkelerden de Türk mallarına büyük ilgi var. Firmalar Orta Doğu'ya özel tasarımlarla bu pazarlara girmeye çalışıyor. Talebin de yüksek olması, federasyon olarak bizi harekete geçirdi. Daha sistemli ve planlı bir gelişim planlıyoruz. Bu kapsamda Laleli Sanayici ve İşadamları Derneği organizasyonuyla Ekim ayında Erbil kentinde bir fuar düzenlenecek. Önümüzdeki aylarda İran'dan da bir alım heyetini Türkiye'ye getireceğiz. Dubai'de de bir fuar organizasyonu üzerinde çalışıyoruz. Bu pazarları daha iyi değerlendirmek için bir dizi çalışmamız daha var.''

İran pazarının krizden etkilenmemesi, petrol geliri ve artan tüketimiyle ön plana çıktığını, bu ülkedeki tüketicilerin Türk hazır giyimine olan ilgisinin giderek arttığını ifade eden Örün, İran pazarındaki paylarının giderek yükseldiğini kaydetti.

Bu ülkeye yapılan ihracatın bir bölümünün gümrük vergisi sorunu nedeniyle Doğubayazıt'tan katır üstünde yapıldığını ifade eden Örün, bu ticaretin gelecek dönemde daha sistemli hale geleceğini tahmin ettiklerini dile getirdi.

Kuzey Irak'ta da 8 milyonluk nüfusa rağmen alım gücü giderek yükselen bir tüketici grubunun bulunduğuna dikkati çeken Örün, bir çok Türk firmasının halen bu pazarda güçlü olduğunu bildirdi. Örün, Erbil'de düzenlenen fuarla bu pazarda planlı şekilde büyümek istediklerini dile getirerek, bunların ardından Kuzey Afrika'da bazı merkezlere yönelik çalışacaklarını kaydetti.

''TASARIMLA BÜYÜYORUZ''

Örün, son dönemde özellikle örme ürünlerde faaliyet gösteren firmaların yoğun şekilde koleksiyon hazırladığını ifade etti. Nisan ve Mayıs aylarının kriz öncesine göre siparişlerde hareketlilik yaşandığını söyleyen Örün, genele bakıldığında kriz öncesi seviyenin yakalanamadığını ancak bazı alt sektörlerden umutlu haberler geldiğini dile getirdi.

Sonbahar döneminde raflarda yer alacak ürünlerin siparişinde de hareketlilik gözlendiğini belirten Örün, satışların da aynı şekilde olması halinde krizin aşılabileceğini yönünde umutlarının canlandığını kaydetti.

Türkiye'nin artık ihracatının yüzde 60'ını kendi tasarladığı ürünlerden yaptığını, fasoncu dönemin kapanmaya başladığını da bildiren Örün, ''Artık bir çok firmanın tasarım departmanı var. Bu koleksiyonlarını müşterilere götürüyor, fuarlarda sergiliyor ve sipariş alıyorlar. Artık faaliyetlerimizin katma değeri yükseliyor. Fransa, İtalya ve İspanya'nın ardından kendi koleksiyonlarını pazarlayabilen 4. ülke haline geldik. Bunda sonra hedef markalaşma. 10 yıllık vadede 7-8 marka çıkarabilirsek çok iyi olur'' şeklinde konuştu.

Türk tasarımcılarının son dönemde dünya çapında isim yapmaya başladığını, sektörün oluşturduğu örgütler ve kamu otoritelerinin de tasarımcıları desteklediğini bildiren Örün, sektörün ihtiyacına yanıt verebilmek için üniversitelerin de harekete geçerek, moda ve tasarım bölümlerini açtığına dikkati çekti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*