Krizin acısını çıkacak panik yapmayın!

Krizin acısını çıkacak panik yapmayın!.15089
  • Giriş : 14.02.2009 / 10:55:00

Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Meclis Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, global krizin acısını 2010 yılında çıkaracaklarını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Konukoğlu: Global krizin acısını 2010'da çıkaracağız yeter ki paniklemeyin

Konukoğlu, 2010 yılının 2008 ve 2009'dan iyi olacağını belirterek, her şeyin bir sonu olduğunu ve bu sıkıntıların fazla sürmeyeceğini dile getirdi.

Konukoğlu, GSO Şubat Meclis Toplantısı'nda meclis üyelerine yaptığı konuşmada, işadamlarını soğuk kanlı olmaya davet etti. Global kriz nedeniyle paniklememek gerektiğini kaydeden Konukoğlu, ekonomik krizin zaman zaman herkesi sıkıntıya soktuğunu ifade etti. Konukoğlu, şunları söyledi: "Herkesin şunu bilmesi lazım; Türkiye çok ekonomik sıkıntılardan geldi geçti. Burada bulunan arkadaşlar da bunların çoğunu gördü. Hiç bir zaman, ne olursa olsun paniklemeyin. Denize düşseniz dahi paniklediğiniz an kaybedersiniz. Mühim olan hedefimizi görebilmek ve hedefimizi seçebilmek. Paniklerseniz kaybedersiniz."

Türkiye'de son 1,5 seneden beri belirli sıkıntılar yaşandığına dikkat çeken Konukoğlu, "Tahmin ediyoruz, 2010'da ışık yanacak. 2009'un 6. ayıdan sonra biraz iyi olacağı söyleniyor ama bu ABD'nin ve Avrupa'nın tutumuna bağlı. ABD'de açılan paketler henüz net olarak ortaya çıkmadı. Çıktıysa da açıklanmadı. Türkiye bu işe alışık. Ben hafif veya az geçer diye düşünmüyorum. Tabii ki derinden geçecek ama biz Gaziantep olarak zaten tecrübe sahibiyiz. Bunu en hafif atlatacak biziz. Gaziantep'in şansı son 4 senedir büyük yatırıma gidilmesi." diye konuştu.

2010 yılının daha iyi olacağının altını çizen Konukoğılu, şöyle devam etti: "Tahmin ediyorum 2010 yılı daha iyi olacak. Bu yılın ve 2008'in acısını çıkaracağız diye düşünüyorum. Çünkü her şeyin bir sonu var. Sonsuz hiç bir şey yok. Yeter ki, bu sonsuza bakarak birbirimizi takip edip aynı işi yapmayalım. Mümkün olduğu kadar işinizi çeşitlendirin. Sadece halıcılıkla, tekstille devam etmeyin. Yavaş yavaş belirli noktalara yönelmek lazım. İşsiz sayımız çok arttı. Çıkmaza girmeye başladık. Tüketim olmazsa ara malı satımı az oluyor. O zaman işçi çıkarıyorsunuz. Çıkan işçi mal alamıyor. İthalatın önüne 3-4 sene önce geçselerdi bu kadar sıkıntı olmazdı. Yani 1.5-2 sene önce dolar bu fiyata çıksaydı daha iyi olacaktı. Biz bunu kaç defa söyledik ama ekonominin başında olanlar bu işi daha iyi biliyorlar. Ama sonunda ne oldu, bin 600'lere gelmeye başladı. Türk işçisi boş kaldı, Hindistan, Pakistan ve Çin işçisine biz Türk sanayicisi olarak iş verdik."

Yeni tedbirlerin alınmaya başlandığını kaydeden Konukoğlu, "Yeni tedbirlerin içerisinde dolarda bu seviyelerde giderse, tekrar işçi alımları başlar ama bunun da 2009 yılının 10. ayından önce başlayacağı kanaatinde değilim. Allah çıkan işçilerin yardımcısı olsun. Kolay değil tabi. İşverenler olarak işler açılır açılmaz çıkan işçileri almak da fayda var." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*