Krizin sebebi, TCK’nın iyi okunmaması

  • Giriş : 28.04.2006 / 00:00:00

Güvenlik güçlerinin yoğun talepleri üzerine hazırlanan TMK Tasarısı, özgürlükleri kısıtladığı için tepki toplarken, birdenbire teröristbaşı Abdullah Öcalan’a af tartışması gündeme oturdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Etkin pişmanlık hükmünün sınırlandırılması için tartışılan maddenin tasarıya konulmasını askerlerin istediği söylenmesine rağmen, Milli Savunma Bakanlığı temsilcisi Albay İsmail Hakkı Dirik’in etkin pişmanlık hükmünün tasarıdan çıkarılmasını talep etmesi sürpriz oldu. CHP lideri Deniz Baykal’ın iddialarına cevap vermek üzere basının karşısına çıkan Adalet Bakanı Cemil Çiçek’in hukukî değerlendirmeleri ise gazetecilerin kafasını karıştırdı. Çiçek, hakkında kesin mahkumiyet kararı bulunan Öcalan’ın tasarıdan yararlanmasının kesinlikle söz konusu olmadığını söyledi. Tartışmayı asıl aydınlatacak 125. maddedeki vatana ihanet suçlamasının etkin pişmanlık kapsamına girmediği konusunu ise hızlı geçti.

Tartışmanın püf noktası, tasarının 6. maddesiyle atıf yapılan TCK’nın ‘Etkin pişmanlık’ başlıklı 221. maddesinde odaklanıyor. Öcalan’a af getirildiği iddiası da tamamen bu maddenin iyi okunmamasından kaynaklanıyor. CHP’nin Öcalan yararlanacak dediği 4. fıkrada, terör örgütü elebaşısının sadece ‘örgüt kurmak ve yönetmek’ suçlarından etkin pişmanlık imkanından yararlanması düzenleniyor. Yani örgüt kurucusu ve yöneticileri, ‘vatana ihanet, adam öldürme’ gibi başka suçlar işlemişse bu fiiller açısından kesinlikle etkin pişmanlıktan yararlanamıyor. Öcalan’ın mahkum olduğu ‘vatana ihanet’ suçu etkin pişmanlık kapsamında yer almadığı için ‘Öcalan’a af’ iddiası tamamen sanal bir iddiadan ibaret kalıyor. Hukukî hiçbir geçerliliği yok. Zorlama bir yorumla bile bu sonuca ulaşmak imkansız. İşin ilginç tarafı, CHP’nin Öcalan’a af getirdiği gerekçesiyle karşı çıktığı bu maddenin tasarıya eklenmesini asker istemiş. TCK’yı hazırlayan akademisyenlerden Doç. Dr. Adem Sözüer, etkin pişmanlık uygulamasının bir defayla sınırlandırılması için bu maddenin tasarıya eklenmesini komisyona katılan askerî yetkililerin istediğini söylüyor. Dün yaşananlar, Türkiye’de var olmayan bir sorunun bile nasıl kolayca krize dönüştürüldüğünü gösterdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious