'Krizin sebebi de kurtarıcısı da bu sektör'

'Krizin sebebi de kurtarıcısı da bu sektör'.7033
  • Giriş : 02.12.2008 / 23:07:00
  • Güncelleme : 02.12.2008 / 23:10:46

Bakan Yıldırım, ekonomik krizin sebebinin de kurtarıcısının da finans sektörü olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, dünyada yaşanan ekonomik krizin sebebinin de kurtarıcısının da finans sektörü olduğunu belirterek, ''Adresi doğru görmeliyiz'' dedi.

Yıldırım, Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası'nın (İNTES) Sheraton Otelde düzenlediği geleneksel toplantısında ulaştırma sektöründeki projeleri anlattı.

Türkiye'nin coğrafi konumunun büyük önem taşıdığını ifade eden Yıldırım, bu coğrafyanın 1.4 milyarlık nüfusa, 23 trilyon dolarlık da bir pazara sahip olduğunu söyledi.

Ulaştırma Bakanlığına son 5 yılda önemli sorumluluklar yüklendiğini, bakanlığın bağlı ve ilişkili kuruluşlarının toplam bütçesinin 15 milyar YTL olduğuna dikkati çeken Yıldırım, bunun 6.6 milyarının doğrudan yatırımlara aktarıldığını belirtti.

Bakan Yıldırım, ''Özel sektörün dinamizmi ile devletin imkanları birleştirilerek daha güzel işler yapabiliriz. Ulaştırma Bakanlığının 2009'da yapacağı projelerin sayısı 2350... İşimiz çok'' diye konuştu.

Bilgi teknolojileri ve iletişim alanında da son 6 yılda çok önemli özelleştirmeler gerçekleştirildiğini anımsatan Yıldırım, bunlar sayesinde iç pazarda yüzde 283 büyüme yaşandığını vurguladı.

''TELEKOM'a dokundurtmam derseniz bunların hiçbiri olmaz geriye gidersiniz'' diyen Yıldırım, sektörün hacminin 11 milyar dolardan 33 milyar dolara ulaştığını kaydetti.

Yıldırım, Türkiye'deki cep telefonu abonesi sayısının 23 milyondan, 2008 Ekim ayı itibariyle 66 milyona ulaştığını, 4,3 milyon internet abonesinin de 6 yıl içinde 27 milyona çıktığını söyledi.

Türkiye'nin Avrupa'nın en hızlı bilgisayarlaşan ülkeler sıralamasında İspanya'yı takip ederek ikinci sıraya yerleştiğini anlatan Yıldırım, bu alandaki dünyanın en başarılı 500 şirketinin arasında 22 Türk firmasının da bulunduğunu kaydetti.

-''23 KAMU HİZMETİ E-DEVLET'TEN SUNULACAK''

Ulaştırma Bakanı Yıldırım, resmi işlemlerin internet üzerinden gerçekleştirileceği ''e-devlet kapısı projesi'' ne de değinerek ''e-devlet kapısı Başbakanımızın da katılımıyla 18 Aralıkta resmen açılacak'' dedi.

Bu çalışmayla devletin vatandaşın ayağına geleceğini ifade eden Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Bu bir ya da iki günde olacak iş değil. Zorlu bir yolculuk olacak. Çünkü alışkanlıkları değiştirmek çok zor. Bu sistem, bürokrasiyi tuş etmeye çalışan bir sistem... Bunun için kolay değil. Ancak kararlı duruş, bizi sonuca taşıyacak. Bu sayede yeni alanlar, iş olanakları da doğacak. Başlangıçta 23 kamu hizmeti tek kapıdan verilecek. Zamanla bu sayı artacak.''

Bakan yıldırım, Kamu İhale Kanununda da önemli düzenlemeler yaptıklarını bildirdi. Bu konuda zaman kayıpları, ihale usulleri, yeterlilikler, şikayet sisteminin düzeni, daha iyi çalışan bir kanun oluşturulduğunu ifade eden Yıldırım, yasal anlamda yap-işlet-devret sisteminin kapsamının genişletildiğini bu konuda hiçbir sıkıntı kalmadığını dile getirdi.

Yıldırım, Fiyat Farkı Kararnamesinin taslağının hazırladıklarını ve şu anda Maliye Bakanlığı'nda imza sürecinde olduğunu söyledi.

-DEMİR YOLLARI VE Ankara HIZLI TREN GARI-

Yıldırım, demir yolu projelerine ilişkin olarak da 2003'ten bu yana yılda ortalama 107 kilometrelik demir yolu çalışması yürüttüklerini kaydetti.

''Hızlı trenin AK Parti Hükümeti döneminde devlet politikası haline geldiğini'' söyleyen Yıldırım, Ankara-Eskişehir hattının kısa süre içinde hizmete açılacağını bildirdi.

Yıldırım, demir yollarına 2023 yılına kadar aralıksız 20 milyar dolarlık yatırım yapılması gerektiğini ifade etti.

Bakan Yıldırım, Ankara'da açılması planlanan ''Hızlı Tren Garı''nın Çankaya Belediyesi tarafından dava edildiğini anımsattı.

Gar hakkındaki yürütmeyi durdurma kararı nedeniyle çalışmalarını sürdüremediklerini ifade eden Yıldırım, ''İşte Türkiye'de böyle bir sorun var. Tabii hem bunu halledeceğiz, hem de iş yapacağız. İşimizin kolay olmadığını takdir edersiniz'' diye konuştu.

-YENİ HAVA ALANLARI-

Havacılık sektöründe de Türkiye'de önemli ölçüde büyüme kaydedildiğini anlatan Yıldırım, bu sektör için kamudan kaynak kullanmadıklarını, hatta kaynak aktardıklarını söyledi.

Yıldırım, 2009'da Hakkari-Yüksekova'da ve Şırnak'ta hav alanı yapılacağını bildirdi.

Türkiye'nin gemi inşasında 5 yıl içinde 23. sıradan 5. sıraya ilerlediğini belirten Yıldırım, kruvaziyer turizminde de yüzde 310 artış sağlandığını ifade etti.

Yıldırım, kara yolu sektöründe yap-işlet-devret sistemiyle yapılacak pek çok proje bulunduğunu ifade ederek, 62.7 katrilyon YTL'lik yatırımın planlandığını, bunun 23 katrilyonunun kamu, geri kalanının ise özel sektör tarafından gerçekleştirileceğini bildirdi.

-''FİNANS SEKTÖRÜYLE ÇÖZÜLECEK''

Yıldırım, dünyada yaşanan ekonomik krizi de değerlendirerek, krizin finans sektöründen ortaya çıktığını söyledi.

Krize ilişkin tedbirler alındığını anlatan Yıldırım, şunları kaydetti:

''Bir belirsizlik var, herkes frene basmış gibi görünüyor. 2009 ortalarında belirsizlik ortadan kalkar. Bir, bir buçuk yıl sonra da normale dönülür ve hızlı büyüme başlar. Bu krizi hepimiz dayanışma içinde atlatacağız. Ancak bu krizin sebebi de kurtarıcısı da finans sektörüdür. Adresi doğru görmeliyiz. Dışardan gelen kaynakta zorlanma var. Onu rahatlatmamız lazım. Şu anda sorunu krizin sahipleri çözemiyor. Bir paket, bir paket daha sunuluyor.

ABD, vatandaşının adresine 600 dolarlık çekler yolluyor. Türkiye'de ise bankalar Hükümetin güven istikrarıyla açıldı. Onlar güvendiler, hata etmediler. Öyle olsaydı Türkiye'nin ihracatı, kalkınması artmazdı. Bundan sonrada bir şey olursa, bu ipi göğüsleyeceğiz. Bu sorunu finans sektörüyle çözeceğiz. Hükümetin konuya bakışı da böyle. Bilgi toplama süreci tamamlandı. Yakında bunları kamuoyu ile paylaşacağız. Zorlu süreci moralimizi yüksek tutarak aşacağız.''

İNTES Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Koçoğlu, Ulaştırma Bakanı Yıldırım'a plaket sundu.

Bakan Yıldırım da gecenin düzenlenmesinde sponsor olan firmanın sahibi Yaşar Özkan'a plaket verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*