Kronik ağrılar hayatı zehir etmesin

Kronik ağrılar hayatı zehir etmesin .6214
  • Giriş : 01.11.2007 / 17:54:00

Hepimiz zaman zaman ağrılardan şikayet ederiz ancak eğer ağrılar uzun süre devam ediyorsa bu sinyalleri hafife almamak gerekir

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bİrçok kişi hayatının bir döneminde kısa süreli baş, bel ağrısı gibi ağrılar çekmiştir, ancak uzun süredir ağrısı olan kronik ağrılı kişi sayısı da şaşırtacak kadar çoktur ve bu ağrılar bir süre sonra günlük yaşamı ciddi anlamda sıkıntıya sokabilir. Anadolu Sağlık Merkezi'nden Ağrı Uzmanı Prof.Dr. Ayşen Yücel, kronik ağrının nedenleri ve tedavi yöntemleri ile ilgili bilgi verdi.
Ağrı, duysal, duygusal ve sosyal özellikleri bulunan, kompleks, kişisel bir deneyimdir. Aynı ağrıyı iki farklı kişi aynı şekilde hissetmeyebilir. Bunun nedeni, ağrının beyinde oluşturduğu mesajların herkesçe farklı algılanması ve ağrının dile getirilmesinin kişiden kişiye farklılık göstermesidir.

NEDEN AĞRI ÇEKİYORUM?
Ağrısı olan insanların çok sık sorduğu ve kimi zaman yanıtlanması çok da kolay olmayan en önemli soru 'neden Ağrı çekiyorum?' dur. Biliyoruz ki Ağrı genellikle vücudumuzda bazı şeylerin yolunda gitmediğini gösteren bir uyarıdır. Ancak kimi zaman bu uyarı sistemi aksamaya başlar ve abartılı sinyaller göndermeye başlar. Hatta bazı durumlarda gerçek bir hastalık ya da hasar dahi bulunmaz.
Ağrı konusunda en büyük problem geçmesi gereken ancak geçmeyen ağrılarda yaşanır. Ağrının kronik (süreğen) olarak adlandırılması için belirli bir zaman sınırı genellikle bulunmaz. Bu her durum için değişkendir. Basit bir kural olarak, ağrınız tahmin ettiğinizden daha uzun sürdüyse kronik Ağrı probleminiz olabilir. Kronik Ağrı bazen doku hasarının devam etmesinden kaynaklanır; örneğin artrit (eklem iltihabı). Bazen ise ağrının kendi iç mekanizmasındaki bir bozukluk buna neden olabilir. Örneğin şeker hastalığı, zona, özellikle göğüs bölgesindeki cerrahi girişimler ya da bir vücut bölgesinin kesilmesi gibi sinirlerin kendisinde ya da sinir sisteminde bir hasar meydana geldiğinde yanma veya elektrik çarpması benzeri ağrılar görülebilir.

NE YAPILMASI GEREKİR?
Baş ağrıları ve migren: Ağrıya neden olabilecek kafa içi bozuklukların varlığı araştırıldıktan ve bu nedenler dışlandıktan sonra yapılabilecek tek şey ağrıyı tedavi etmektir.

İleri yaşa bağlı bel ağrıları: Cerrahi nadir olarak bir alternatiftir ve yapılabilecek olan ağrıyı kontrol altına almaktır.
Artrit ağrısı: Sıklıkla eklemler yıpranmış, deforme olmuş, iltihaplanmıştır ve sıklıkla iyileştirilemez. Eklemin onarımından çok, ağrının tedavisi esas amaç haline gelir.

Yaralanmaya bağlı ağrılar: Omurga hasarları, kemik kırıkları, sinir ve kas yaralanmaları ya da cerrahi sonrası geçmeyen ağrılarda çoğunlukla yapılabilecek şey ağrının geçirilmesidir. Tedavide özel bilgi ve deneyime sahip hekimler seçilmelidir

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious