Küba'da devrim coşkusu yaşanıyor

Küba'da devrim coşkusu yaşanıyor.8183
  • Giriş : 02.01.2009 / 12:27:00

Fidel Castro öncülüğünde gerçekleştirilen devrimin 50. yılı kutlanıyor...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Küba'yı 50 yıl önce komünist yönetime geçiren gerilla lideri Fidel Castro'nun ülkesi, devrimin 50. yılını kutluyor.

Küba'nın doğusunda kalın bulutlarla kapanan cangıldan çıkan gerillalara komutanlık eden Castro, ABD'nin desteklediği diktatör Fulfgencio Batista'nın (1901-1973) ordusunu Maestra dağlarında örgütlediği gerillarıyla yendi.

Fidel Castro'nun devirdiği Batista, önce Dominik Cumhuryeti'ne ardından Portekiz'e kaçtı ve 1973'de İspanya'da öldü.

Castro, bugün 82 yaşında. 2,5 yıl önce geçirdiği ağır bağırsak ameliyatından sonra tüm yetkilerini kardeşi Raul Castro'ya şubatta devrederek devlet başkanlığından ayrıldı.

Castro, ABD'nin çeşitli baskılarına karşı mücadele etti ve sayısısız suikast girişiminden kurtuldu.

-RAUL CASTRO: "MÜCADELE SÜRÜYOR"

Küba Devlet Başkanı Raul Castro, 50. yıl dönümünü kutlayan Küba devriminin her zamankinden güçlü, ancak ABD tehdidine karşı sürekli mücadele içinde olduğunu söyledi.

Raul Castro, Santiago kentinde Küba lideri Fidel Castro'nun 1 Ocak 1959'da diktatör Fulgencio Batista hükümetinin devrildiğini ilan ettiği balkondan halka seslendi.

Fidel Castro'nun rahatsızlığı nedeniyle katılamadığı devrim yıl dönümü kutlamaları çerçevesinde konuşan Raul Castro, 1959 devriminin ABD sahillerinden 145 kilometre uzaklıkta komünist bir devlet inşa ettiğini hatırlattı.

Raul Castro, ABD'yi ima ederek "düşmanın" saldırgan, hain ve baskın olmayı sürdürdüğünü, gelecek 50 yılda da bu mücadelenin devam edeceğini belirtti. Raul Castro, "kimseyi korkutmaya çalışmıyorum, gerçek bu" diye konuştu.

Fidel Castro'nun vazgeçilmez olduğunu belirten ve Fidel'in eski konuşmalarından pasajlar sunan Raul Castro, törene katılan kalabalıkla "Viva Fidel, Viva Devrim, Viva Küba" sloganı attı.

2006'da bağırsak ameliyatı geçirmesinin ardından kamuoyunun önüne çıkmayan ve devlet başkanlığını kardeşine devreden Fidel Castro da, Küba Komünist Partisinin yayın organı Granma gazetesinde kısa bir mesaj yayınladı.

Fidel Castro, mesajında "devrimin 50. yıl dönümü nedeniyle kahraman halkı kutladığını" söyledi.

Bu arada, Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez, Küba devriminin 50. yıl dönümünü kutladı. Chavez, konuşmasında "Küba için ağlarız, Küba için savaşırız, Küba için dövüşerek ölmeye hazırız" dedi.

Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales, bir açıklama yaparak, devrimi selamladığını söyledi ve Castro'yu övdü.

Nikaragua Devlet Başkanı Daniel Ortega da, bir mesajla devrim yıl dönümünü kutlarken, Küba'ya uygulanan ambargonun sona erdirilmesini istedi.

-TARİH-

Yüzlerce yıl boyunca Küba, İspanya'nın dev "Amerikan imparatorluğuna" geçiş kapısı oldu. İspanyol sömürgeciliği kanla sona erdirildikten sonra, geride çok iz bıraktı; en çok da Küba'nın kültüründe... Daha sonra ABD'nin keşfettiği Küba, 19. yüzyıl boyunca onun en karlı ticari ortağı haline geldi. Zamanla ABD, Küba ekonomisini ele geçirdi.

Florida eyaletine denizden sadece 150 km uzaklıktaki Küba hammadde cenneti ve Amerikan ürünleri için de iyi pazardı. 1920'lere gelindiğinde Amerikan şirketleri Küba'nın tarım arazilerinin üçte ikisine ve madenlerinin de büyük kısmına sahip olmuştu. Küba'da da iç karışıklıklar bitmiyordu. Diktatör Batista'nın hakimiyeti, ülkedeki devrimci ruhları harekete geçirdi. 16 Şubat 1959'da Fidel Castro, hükümet başkanlığına getirildi. ABD ile ilişkiler bozuldu. Küba, Sovyetler Birliği'ne yanaştı.

ABD ile gerilen ilişkiler sonunda, 35. Başkan John Fitzgerald Kennedy'nin hükümetinin üçüncü ayında 16 Nisan 1961'de Domuzlar Körfezi çıkarması yapıldı. ABD'nin Merkezi Haberalma Teşkilatı CIA'in yetiştirdiği Kübalı rejim muhalifleri, ülkenin güney kıyısında Domuzlar Körfezi'ne çıkarma yaptı, ancak gafil avlandı. Küba uçakları gemilerini bombaladı ve çıkarma yapılamadı.

ABD zamanında Filipinler'de yaptığı gibi bu ülkeyi İspanyollardan satın almak için yüzlerce milyon dolar teklif etmişti.

Domuzlar Körfezi, hala Küba direnişinin en önemli sembolü.

Bir zamanlar Amerikan emperyalizmine mermi yağdıran Kübalılar, bugün Amerikalı turistlere kucak açtı. Sahil, şimdi turistler için güneşin tadını çıkarabildikleri "cennetten köşe..."

Küba'nın güneydoğu sahilinde ABD'nin sağladığı en ilginç egemenliklerinden biri, Guantanamo Koyunda kurduğu 110 yıllık askeri üs...

Küba, bugün başta Çin Halk Cumhuriyeti olmak üzere, dünyada Kuzey Kore, Vietnam, Laos'la birlikte "resmen komünist" olan nadir ülkelerden.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*