Kübra Gül'ün düğününe medya büyük ilgi gösterdi

Kübra Gül'ün düğününe medya büyük ilgi gösterdi.10093
  • Giriş : 19.10.2007 / 15:17:00

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün kızı Kübra Gül'ün düğününe medya büyük ilgi gösterdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Medya Takip Merkezinin (MTM) medya araştırmasına göre, ''yılın düğünü'' olarak gösterilen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün kızı Kübra Gül'ün evlilik töreni, medya tarafından ilgi gördü.

12-16 Ekim tarihlerini kapsayan 5 günlük süre boyunca, gazete, TV kanalı ve haber sitelerinde toplam 573 haber yayınlandı. Özellikle TV kanallarının yoğun ilgi gösterdiği düğün, sadeliği ve takıların bir kısmının şehit ailelerine bağışlanmasıyla dikkat çekti.

Araştırma sonuçlarına göre düğün, 41 gazeteye 135 ve 26 haber sitesine de 92 kez konu edildi. Sadece Anadolu Ajansının kameralarının görüntü çektiği düğün haberleri, televizyon ekranlarda 12 saati aşkın süre yer aldı. Düğüne en çok yer veren kanallar ise sırasıyla Kanal 24, Skyturk, TVNet ve Kanal 7 oldu.

28 yazarın köşesine 29 defa konu ettiği düğün, en çok Cumhuriyet, Hürriyet ve Vatan gazetesi tarafından haber olarak kullandı.

Beş günlük süreçte, Cumhurbaşkanı Gül'e ilişkin haberlerin yüzde 58'i düğün, yüzde 42'si ise diğer haberlerden oluştu.

MTM'nin 2003 yılında yaptığı benzer araştırmaya göre, o yıl ağustos ayında Başbakan Erdoğan'ın oğlunun düğünü de medyadan büyük ilgi görmüş, düğün canlı yayınlarla izleyicilere ulaştırılmıştı. Tören, 7 günlük dönemde 27 saat 56 dakika süreyle TV ekranlarında yer almıştı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın nikahını kıydığı Kübra Gül ile Mehmet Sarımermer'in 14 Ekim Pazar günü kıyılan nikah töreninde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı Köksal Toptan ve 22. Dönem TBMM Başkanı Bülent Arınç nikah şahitliği yapmıştı

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious