Küçük beldeler için kader günü

Küçük beldeler için kader günü.14293
  • Giriş : 30.10.2008 / 12:17:00
  • Güncelleme : 30.10.2008 / 12:19:07

283 ilk kademe belediyesinin tüzel kişiliğinin kaldırılmasıyla ilgili yasa Anayasa Mahkemesi'nde.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Anayasa Mahkemesi, nüfusu 2 binin altına düşen 862 belde belediyesi ile 283 ilk kademe belediyesinin tüzel kişiliğinin kaldırılması ve 43 yeni ilçe kurulmasını öngören 5747 sayılı Yasa'nın bazı hükümlerinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle açılan davayı bugün esastan görüşecek.

Yüksek Mahkeme heyeti, davayı esastan görüşmeye başlamadan önce İçişleri Bakanı Beşir Atalay, İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürü ve uygun bulacakları yetkililer ile Belediyeler Birliği Başkanı ve Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun sözlü açıklamalarını dinleyecek.

Başvuruyla ilgili ilk incelemesini daha önce yapan Yüksek Mahkeme, davayı yarın esastan görüşecek.

Anayasa Mahkemesi heyeti, ''yürürlüğü durdurma'' istemini de esas inceleme aşamasında karara bağlayacak.

CHP, ''Büyükşehir Belediyesi Sınırları İçerisinde İlçe Kurulması ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun''un bazı hükümlerinin iptali ve yürürlüğünün durdurulmasını istemiyle dava açmıştı.

İptali istenen hükümler arasında, bazı ilçelerin mahalle statüsüne dönüştürülmesini düzenleyen 1. maddesinin bazı fıkraları, ''katılma, bağlanma, sınır dışına çıkarılma ve isim değişikliği'' başlıklı 2. maddesinin bazı fıkraları ve geçici 1. maddenin 1. fıkrası bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*