Küçük çocuğu zehirli deniz anası çarptı

Küçük çocuğu zehirli deniz anası çarptı.27018
  • Giriş : 27.06.2009 / 17:24:00

Kocaeli'de denize giren 12 yaşındaki çocuğu zehirli deniz anası çarptı. Küçük çocuk hastanede tedaviye alındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Gezmek için gittikleri Seka Park'ta dört arkadaşıyla birlikte denize giren 12 yaşındaki Metin Yuva'yı chrysaora cinsi kahverengi zehirli deniz anası bacağından çarptı. Çocukları denizden uzaklaştırmak için yanlarına gelen güvenlik görevlileri durumu öğrenince hemen 112 Acil Servis ekiplerini olay yerine çağırdı. Metin Yuva Alikahya Kadın ve Çocuk Doğum Hastanesi'ne kaldırılarak tedaviye alındı. Küçük çocuğun durumunun iyi olduğu belirtildi.

Olay sırasında Metin Yuva'nın yanında olan arkadaşı Yaşar Üzel, "Ne olduğunu anlamadık. Biri kahverengi iki deniz anası vardı. Metin onlarla oynuyordu. Sonradan bağırınca biz de güvenlikçilere anlattık" dedi.

DOKUNMAYIN, OVUŞTURMAYIN, KAŞIMAYIN, TAZE SU VE ALKOL KULLANMAYIN

Çanakkale Boğazı'ndan sonra Marmara Denizi'ne yayılan ve İzmit Körfezi'nde yaygın olarak görülen zehirli denizanalarına karşı yapılması gerekenleri uzmanlar şöyle anlatıyor:

"Ölü olanları bile zehirleyebildiğinden bu cins denizanlarına yaklaşılmamalı. Denizanası çarpması ciltte kızarıklık ve kabarık döküntüler, lokal ağrılı şişlikle kendini belli ediyor. Birkaç dakika içinde ortaya çıkabilecek vücudun alerjik reaksiyonu şoka neden olabiliyor. Şiddetli maruziyetlerde solunum güçlüğü, nabız değişiklikleri ve ağrılı kas spazmları gözlenir. Denizanalarının soktukları bölgede yapışan dokungaçlar kalabilmektedir. Zehrin vücuda yayılmaması için temas bölgesine dokunulmamalı, ovuşturulmamalı ve kesinlikle kaşınmamalıdır. Dokungaçların içlerinin boşalmasına neden olabileceği için taze su ve alkol kullanmayın. Dokungaçları tuzlu su ve amonyakla tamamen temizledikten sonra ağrıyı azaltmak amacıyla sokulan bölge mümkün olduğu kadar sıcak, örneğin 45 derecelik suda 20 dakika kadar bekletilmeli. Her durumda hasta kendi yaptığı müdahalelere güvenmeyip en yakın sağlık merkezine başvurmalı. Birkaç gün boyunca lokal olarak kortikosteroid, antihistaminik veya lokal anestezik bir krem uygulanmasıda yerinde olur."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*