Küçük düşen kendisidir!

  • Giriş : 29.09.2006 / 00:00:00

"Keşke Anadolu Müslüman olmasaydı" diyen Rektör Alıcı, görüşebilmek için hasta randevusu alan profesörü üniversiteden attı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Rektörü Prof. Dr. Emin Alıcı, kendisinden randevu alamadığı için hasta gibi muayene fişi alarak görüşebilen öğretim üyesini, "amirini küçük düşürmek" suçundan üniversiteden attırdı.

26 Eylül tarihinde Disiplin Kurulu tarafından alınan karar, Prof. Dr. İzge Günal'a tebliğ edildi.

Basında, "Profesör, rektörle görüşebilmek için hasta gibi 90 YTL'ye randevu almış" başlıklı haber üzerine hakkında soruşturma açılan Prof. Dr. İzge Günal, "Rektör beni şikayet etmiş. Haberden de bahsetmiş. 'Ben küçük düştüm.' demiş. Konu bana iletilince, rektörün bu olayın neresinde küçük düştüğünü merak ettim. Soruşturmacı, bilmediğini söyledi. 'Eğer rektör, 214 işçiyi sorgusuz sualsiz işten attığı için küçük düşmüşse haklıdır ama bunu yapan ben değilim, kendisidir. Rektör, öğretim üyesine randevu vermediği için küçük düştüğünü düşünüyorsa, randevu vermeyen kendisi; bunda da yapacağım bir şey yok. Parayla hasta baktığı için küçük düştüğünü düşünüyorsa yine sorumlusu kendisidir' dedim." diye konuştu.

Hakkında açılan soruşturmanın çok komik bir süreç içinde yapıldığını söyleyen Prof. Dr. Günal, "Emin Alıcı, amirini küçük düşürmek suçlamasıyla hakkımda soruşturma açtırdı. Şikayetçi olan rektör ama soruşturmayı açan da soruşturmacıyı atayan da rektör. Soruşturma raporuna göre karar verecek olan yine rektör. Çok komik bir durum. Bu durumda ceza almam kaçınılmazdı ve aldım. Bir kişinin isteğiyle işimden oldum." şeklinde konuştu.

Bahsi geçen haberde Prof. İzge Günal, DEÜ Tıp Fakültesi Hastanesi'nde birlikte görev yaptığı Rektör Prof. Dr. Emin Alıcı'dan randevu talep etmiş; ancak 17 gün geçmesine rağmen görüşememişti. Bunun üzerine Günal, 90 YTL ödeyerek hasta randevusu alarak Alıcı ile görüşmüştü. Randevu sonrası Günal, "Umarım bir daha hiçbir yerde bir öğretim üyesi, görüşmek için kendi rektöründen özel muayene fişi kestirmek zorunda kalmaz." demişti.

Üniversite Yönetim Kurulu'nda; rektör, 3 rektör yardımcısı, tüm fakültelerin dekanları (12 kişi), 3 kişide üniversite senatosu tarafından seçilen üye bulunuyor.

Prof. Dr. İzge Günal'ın üniversiten atılış sebebi olarak; "Gerekçe olarak da "rektörle görüşemediği için haftalar sonra olayı basına yansıtarak amirini küçük düşürmek " denildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious