Küçük esnafa kredi kolaylığı yakında

Küçük esnafa kredi kolaylığı yakında.8783
  • Giriş : 07.02.2009 / 12:00:00
  • Güncelleme : 07.02.2009 / 11:55:51

Sanayi Bakanı Çağlayan, "taksici, minibüsçü, bakkal ve manav da kredilerden faydalanmaya başlayacak'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Sanayi Bakanı Çağlayan, ''KOSGEB kanununda yapılacak değişiklikle hizmet ve ticaret sektöründeki taksici, minibüsçü, bakkal ve manav da kredilerden faydalanmaya başlayacak'' dedi.

Çağlayan, Bartın'da Merkez Şadırvan Camisi'nde cuma namazını kılmasının ardından 178 iş yerinin bulunduğu Küçük Atılım Sanayi Sitesi açılışı ve hizmet binasının temel atma töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin yakalamış olduğu ekonomik performans ve siyasette sağlamış olduğu istikrarla dünyanın birçok bölgesinde görülemeyecek modern sanayi tesislerine kavuştuğunu söyledi.

Hükümetleri döneminde esnaf ve sanatkarlara Cumhuriyet tarihinin en önemli desteklerinin verildiğine işaret eden Çağlayan, şöyle konuştu:

''Bundan 6 yıl önce Halk Bankası aracılığıyla kredi kullanan esnaf ve sanatkarımız 50 bin iken, bugün 800 bine ulaşmıştır. Yine 6 yıl önce 153 milyon TL kredi kullandırılırken, bugün 3,8 milyara ulaşmıştır. Cumhuriyetin tarihinde bir ilk gerçekleştirdik. Yüzde 25 faizlerin olduğu bir ortamda birincisi 18 ay, ikincisi 12 ay vadeli olmak üzere sıfır faizli krediler kullandırdık. Bu rakamı 2009'da ikiye katlayacağız. KOSGEB kanununda yapılacak değişiklikle hizmet ve ticaret sektöründeki taksici, minibüsçü, bakkal ve manav da kredilerden faydalanmaya başlayacak. TBMM Sanayi Komisyonunda görüşülen ve genel kurula gelir gelmez yasalaşacak olan bu değişiklikle imalat sektöründe olmayan hizmet ve ticaret sektörü de KOSGEB kredilerinden yararlanacaktır.''

-EKONOMİK KRİZ-

Bakan Çağlayan, dünyanın son 100 yıldır yaşanmamış ciddi krizle karşı karşıya bulunduğuna dikkati çekerek, şöyle devam etti:

''Türkiye de dünyaya entegre olmuş ülke olarak krizden öyle böyle etkilenecektir. Ancak, inanarak söylüyorum ki, Türkiye krizden en az etkilenen ve en çabuk çıkacak ülke olacaktır. Bunu 35 yıllık tecrübeme dayanarak söylüyorum.

Esnaf ve sanatkarlarımıza, sanayicilerimize, iş adamlarımıza güveniyoruz. Özellikle son 6 yılda, hükümetimiz almış olduğu tedbir ve özel sektörün önlerindeki engellerin kaldırılması, özel sektöre sağlamış olduğumuz kredi ve finans desteği ile ülkemiz bugün dünyanın 17. büyük ekonomisi ve Avrupa'nın 6. büyük ekonomisi olmuştur. Türkiye, otobüs üretiminde Avrupa birincisi, demir-çelik ve çimento üretiminde ise üçüncü ülkesidir. Sanayicilerimiz ve girişimcilerimiz sayesinde bugün ülkemiz 132 milyar dolar ihracata ulaşmıştır. Sadece otomotiv sektöründe 23 milyar dolar ihracat sağlanmıştır.''

-SANAYİ TESİSLERİ-

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı olarak 1965-2009 yılları arasında 429 adet küçük sanayi sitesi yapıldığını belirten Çağlayan, şöyle dedi:

''Son 6 yılda yapılan sanayi sitesinin sayısı da 80'dir. Bugün 429 adet sanayi sitesinde 500 bine yakın insan çalışmaktadır. Sanayi sitelerinin böyle kriz ortamlarında desteklenmeye ihtiyacı var. Her zaman sanayicisinin yanında olan AK Parti hükümeti, onları sıkıntıya düşürmeyecektir.''

Kent merkezi ve Amasra ilçesinde esnaf ziyaretleri yapan Bakan Çağlayan, Bartın Valisi Halil Işık'ı makamında ziyaret etti. Işık, Bakan Çağlayan'a, Bartın Pulu'nun işlendiği gümüş tabak hediye etti.

-AK PARTİ'YE ZİYARET-

Daha sonra AK Parti İl Başkanlığını ziyaret eden Çağlayan, burada yaptığı konuşmada, hizmet etmek için gece gündüz çalıştıklarını ifade ederek, şunları söyledi:

''Bugün, AK Parti'li belediyelerin verdiği hizmetler son derece iyidir. Genel seçimlerde her iki vatandaşımızdan biri bize oy verdi. Biz de milletimizin tamamının gönlünü almak için uğraşıyoruz. Ülkemizin başı dik, onuru yüksektir. Genel seçimlerde almış olduğumuz yüzde 47 oydan geriye gitme lüksümüz yok. AK Parti Genel Başkanının dik duruşunun arkasında Allah'ın gücünden sonra milletimizin gücü vardır.''

AK Parti Bartın İl Başkan Yardımcısı İsmail Selamet, Bakan Çağlayan'a, tel kırmadan yapılmış şal hediye etti.

Bakan Çağlayan, Bartın Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği ile Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığını ziyaret etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*