Küçük esnafa ödeme kolaylığı geliyor

  • Giriş : 17.03.2007 / 00:00:00

KOBİ’lerden sonra küçük esnafa da borçlarını yeniden yapılandırma imkanı getiriliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Temerrüde düşmüş 100 binin üzerinde esnafın yararlanacağı kolaylıkta, borçlar yıllık yüzde 20 basit faiz uygulanarak yeniden taksitlendirilecek

Küçük ve orta boy işletmelere yönelik Anadolu Yaklaşımı benzeri bir kolaylık, borçlu esnafa da geliyor. Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Merkez Birliği (TESKOMB), kendisine borçlu olan ve temerrüde düşmüş (ödemesi gecikmiş) 100 binin üzerinde esnafın yararlanacağı, Anadolu Yaklaşım benzeri bir kolaylık için hazırlıklara başladı.

Faizle borç katlandı
Esnaf tarafından Halk Bankası’ndan kullanılan, ancak ödenemediği için kefalet kuruluşu olan TESKOMB tarafından bankaya yapılan ödemeler sonrasında TESKOMB’a borçlu kalan esnafın ana para borcunun 80 milyon YTL’yi bulduğu belirtiliyor. Bu borçlara ait olduğu yıllarda yüzde 50-100 arasında değişen oranlarda temerrüt faizi uygulanırken, zaten ödeme gücünü kaybetmiş esnafın borç yükü altında ezilerek, iyiden iyiye borcunu ödeyemez konuma geldiği vurgulanıyor.

Bunun üzerine harekete geçen TESKOMB, bu tür temerrüde düşmüş borçluların ana para borçlarına yıllık yüzde 20 basit faiz uygulayarak borçları azaltmayı, ardından yapacağı taksitlendirme ile de bunların tasfiyesini planlıyor. Faiziyle şu anda 200 milyon YTL’nin üzerinde olan bu borcun, basit faiz uygulamasıyla 130 milyon YTL civarına inmesi bekleniyor.

Uygulama gelecek ay içinde başlayacak

* TESKOMB Başkanı Kadir Akgül, uygulamada 100 milyon YTL’nin üzerinde tahsilat hedeflediklerini açıkladı.

* Zamanlama konusunda da, Halk Bankası’nın Anadolu Yaklaşımı’nı uygulamaya koymasını bekleyeceklerini anlatan Akgül, bunun ardından TESKOMB’un da kendisine borçlu olan esnafa yönelik yeniden yapılandırılmasının başlayacağını vurguladı.

* Halkbank’ın bu ay sonu ya da Nisan başında Anadolu Yaklaşımı’nı uygulamaya koyacağını açıkladığını hatırlatan Akgül, dolayısıyla TESKOMB’un da gelecek ay yeniden yapılandırma uygulamasına başlamayı hedeflediğini bildirdi.

* Akgül, bunun sonucunda hem esnafın borç yükünden kurtarılacağını hem de şimdiye kadar kredi alamayan kesimin yeniden kredi alabilmesinin önünün açılacağını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious